'Als je niet meer pleasend door iet leven stapt, worden je relaties beter en eerlijker' Emma Reed Turrell (41) besefte dat ze doorsloeg in pleasegedrag toen ze om vijf uur 's ochtends de benen van een barbiepop stond te breken. 'Zo kon ik die pop in een taart stop pen. Mijn dochter werd vijf en ik wilde per se dat ze de Assepoestertaart zou krijgen die ik op Pinterest had gezien, inclusief barbiepop. Het ergste is dat ik het niet eens voor haar deed, maar voor de ouders van de kinderen die op haar feestje zouden komen. Zodat ik de allerbeste moeder zou lijken die de perfecte taart voor haar kind had gefabriceerd. Terwijl ik niet eens van bakken hou.' 'Het lijkt sympathiek om te willen voldoen aan de wensen of verwachtingen van anderen, maar pleasen is niet hetzelfde als aardig, leuk of genereus zijn. Door met je eigen gedrag de reacties van anderen op jou te sturen tot iets waarvan je zelf blij wordt, ben je manipulatief bezig. Je bent jezelf niet, want je laat gedrag zien waarvan je denkt dat de ander het wil zien. En je doet geen recht aan de ander. Je vraagt niet: zal ik je pleasen? Je vult voor een ander in: jij gaat nu door mij gepleased worden, zodat ik kan leven met jouw reactie op mij. Ook al wil die ander dat misschien niet eens. Je staat niet open voor iemands mening, omdat jij misschien niet kan leven met die mening. Pleasen kan zich uiten in gedrag dat als sympathiek wordt gezien, maar in de basis is er niets sympathieks aan.' 'Er zijn veel redenen waarom mensen pleasen en die lijken in eerste instantie niet allemaal met angst te maken te hebben. Toch zijn die redenen er vrijwel altijd op terug te voeren. Iemand die altijd klaarstaat om te helpen, is waarschijnlijk bang niet nodig te zijn. Iemand die zich aanpast aan de mening van de rest, heeft angst er niet meer bij te horen. Stel, je hoort: jij bent zo goed in alles regelen, wat fijn dat we altijd op jou kunnen rekenen! Dat wil je wel, degene zijn die de boel voor iedereen redt. En je bent er nog goed in ook! Allemaal fijne gevoelens. Maar vraag je altijd af - of het nu gaat om een werkrelatie, vriendschap, familieband of romantische relatie: is het een voorwaarde? Is het: ze vinden me leuk? Of: ze vinden me leuk omdat ik altijd voor iedereen klaarsta? En ben je bang dat ze je niet meer leuk vinden als je stopt met regelen? Een authentieke relatie kan nooit met voorwaarden komen.' 'Veel mensen denken dat ze ineens niets meer voor een ander mogen doen en alleen nog aan zichzelf mogen denken. Maar het is niet 'ik eerst'. Het is: 'ik ook'. Dat is een prachtige middenweg. Niet: ik ga ophouden me om jou te bekommeren zodat ik me om mezelf kan bekommeren. Maar wel: ik zal me minstens zoveel om mezelf bekommeren als om jou.' 'Ik noem dat rupture and repair. Als er een scheur ontstaat in de band die je met iemand hebt, kun je altijd proberen die te repareren. Maar het is ook mogelijk dat de band alleen op jouw pleasegedrag was gebaseerd. En dan kun je je afvragen of die scheur zo erg is.' 'Dan zouden mensen beter in staat zijn zichzelf te redden In je boek Kies voor jezelf beschrijf je cliënten die in de problemen komen omdat ze altijd anderen willen behagen. Maar is dat echt zo erg? Het heeft wel iets sympathieks. Pleasen mensen uit angst? Hoe stop je ermee als het zo diep in jezelf zit? Niet iedereen zal het leuk vinden als je ze niet meer pleast. Hoe ziet de samenleving eruit als we allemaal stoppen met pleasen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 104