O c Meer werk door coronapatiënten en uitstel van operaties JOL 'Niet meer oppassen? Wat een giller!' Zijn de Oranjes arrogant of simpelweg naïef? Walcheren Opa's en oma's laten kleinkinderen niet schieten. Geen denken aan Zoveelste corona-uitglijder, nu rond Amalia's verjaardag, geeft te denken Je zult maar een restaurant hebben in deze tijd. Dan zit je als chefkok 's avonds zeker achter de tv? Nou, dus niet. Maxim Leenpoel is één van de Zeeuwse koks die thuis bij jou in de keuken een menu komt bereiden. ,,We komen door heel Zeeland. Dat was anders nooit gebeurd." Zeeuwen zien de thuiskok wel zitten. En als je geluk hebt, neemt hij je afwas nog mee ook. c zeeland 2 Mensen zijn boos als ze niet snel te recht kunnen oflang moeten wach ten aan de telefoon, meldt de Lan delijke Huisartsen Vereniging (LHV). ,,Er is dagelijks verbaal ge weld. Als iets te lang duurt, hangen mensen scheldend aan de tele foon", zegt voorzitter Mirjam van 't Veld. Bij één praktijk ging al een steen door de ruit, bij een ander werd de gevel beklad. Uit een representatieve steek proef van de LHV onder 417 artsen blijkt verder dat ruim 20 procent van de tijd van huisartsen gaat naar patiënten met corona of coronage- relateerde klachten. Bijna de helft van de praktijken neemt coronapatiënten van de zie kenhuizen over, zodat daar sneller bedden vrijkomen. Voor deze pati- enten moeten de huisartsen meer visites rijden. Van 't Veld: ,,Die mensen zijn vaak zo ziek dat je ze niet even met een telefoontje kunt nalopen, maar een uitgebreide vi site nodig is." Tegelijkertijd zijn huisartsen veel Als iets te lang duurt, hangen mensen scheldend aan de telefoon tijd kwijt om thuiszorg voor pati- enten te regelen. ,,Ze moeten soms wel tien organisaties bellen, omdat niemand mensen vrij heeft." Dokters voelen zich verantwoor delijk voor deze patiënten en moe ten controleren of het thuis goed met ze gaat. ,,Het is heel frustrerend als het aan het einde van de dag niet is gelukt om de zorg te regelen die die mensen nodig hebben. Zo sta pelt het werk zich op." Terwijl ook het personeel in huisartsenpraktij ken vaker uitvalt dan tijdens eer dere golven, bijvoorbeeld door een besmetting ofquarantaine. De huisartsenpraktijken hebben het ook extra druk doordat er meer patiënten zijn met ernstige klach- ten. Het gaat om de groep die langer moeten wachten op een operatie, ook voor hen is het soms lastig om thuiszorg te regelen. ,,Al die men sen kloppen vaker aan bij de huis arts, omdat ze wél klachten heb ben", verklaart Van 't Veld. Deze week kwam de vraag of de huisartsen willen meehelpen met de boosterprikken. De vereniging roept patiënten op om op zij n minst meer begrip en waardering te to nen. ,,Zeg vaker bedankt tegen de huisarts of het ondersteunende personeel. Dat maakt de druk op zijn minst draaglijker." Nieuwsmedia Prijs €3,10 C P3 C P7 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Huisarts verzuipt in het werk Door het toenemend aantal co ronapatiënten kunnen huisart sen het werk amper meer aan. Bovendien neemt het aantal inti midaties toe. Ellen van Gaalen Utrecht - Mirjam van 't Veld, LHV C P4 vrijdag 17 december 2021 10°c Weeroverzicht lange termijn: C P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1