n Levendige kerstkaorte 9 c Groen licht voor het Masterplan Lillo Een terugkeer naar het uitzicht van 1815 moet het dorpje met amper vijftig inwoners nog meer uitstraling geven. Eindelijk krijgt het Masterplan Lillo groen licht. ZUIDERBUREN et Masterplan Lillo werd al in 2009 gelan ceerd. Het hoofddoel blijft om van Lil lo-Fort weer een vijf hoekig bastion te maken. Een te rugkeer naar de historische plan nen uit 1815 is de opzet, al is het fort eeuwen ouder. Willem van Oranje richtte het fort in 1578 op tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Toen Antwerpen in 1585 in han den viel van Spanje, bleef Lillo in het bezit van de Noordelijke Ne derlanden. Het fort raakte in het begin van de vorige eeuw zwaar verminkt door sloopwerken en het dempen van de vesting gracht. In 2019 kwam het masterplan weer op tafel. Deze krant liet toen Willy Ibens aan het woord, voor zitter van Natuurpunt Antwerpen Noord. ,,De structuur van het vijf koppige bastion zal terugkomen. Dat wordt mooi, in combinatie met het kruitmagazijn en de offi cierswoningen die er nog staan", sprak Ibens toen. Ook de politieke wereld steunt het masterplan. Carl Geeraerts (N-VA) is de bur gemeester van het district Berend- recht-Zandvliet-Lillo. Hij noemt het plan belangrijk voor de levensvatbaarheid van Lillo. Maar hoe zien de inwoners dat? Lillo-Fort telt twee horecazaken. Rudi Lambrechts is de uitbater van taverne 't Pleintje. Hij blijft erg kalm onder dat grootse plan. ,,Ach, hier wordt al bijna vijftien jaar over gepraat, we zullen wel zien. Ik denk wel dat het Lillo mooier zal maken, al vrezen we wel de werf die er eerst zal ko men. Maar voor verzet bij de be woners zorgt dat niet. Je kan er toch niets tegen doen. Vergelijk het met de overkapping van de Antwerpse Ring. Of je daar nu voor of tegen bent, die komt er toch." Marleen De Deyne is de zaak voerster van café Marleen. Zij rea geert met gemengde gevoelens. „Dankzij dat plan worden de dij ken hier verhoogd. Dat maakt ons blij, we zullen ons dan veiliger voelen. Maar er komen nog andere ingrijpende werken, onder meer aan de riolering. Dat zal voor een grote werf zorgen. Hoe lang zullen die werken duren? Voor hoeveel hinder gaat dat zorgen? Dat is toch bang afwachten. We vinden het vooral jammer dat ons haventje verdwijnt uit het dorp. Dat zou een andere plaats krijgen, maar daarover is er nog geen duidelijk heid." Knelpunt De eerste fase van het masterplan begint in juni volgend jaar. Binnen de bestaande dijken komt dan een nieuw rioleringsstelsel. Fase twee zou pas in 2024 beginnen. Dan komt de echte heropbouw van het fort met de verhoogde dijken aan bod. Om het haventje te bescher men tegen springtij, wordt dat verder verplaatst richting de Schelde. Een nieuw pad moet de bezoekers dan tot bij het dorp brengen. ,,Het haventje dat uit het dorp moet verhuizen, dat blijft een knelpunt", wist Willy Ibens als in 2019. Voor de bezoekers komt er nog een nieuwe parking langs de Scheldelaan. Al kiezen vele dagjes mensen de laatste jaren liever voor DeWaterbus. Zo haalde cafébaas Mil Boriau in de zomer van 2019 nog het nieuws. Hij zocht toen een overnemer voor zijn café In de Ze ven Saeligheden omdat DeWater- bus zijn eetcafé te populair maakte. Zo veel drukte hoefde voor Mil niet. Voor de reizigers van DeWaterbus die in de nabije toe komst café Marleen of 't Pleintje liever niet willen bestormen, is er een nieuwe fietsverbinding naar het fietspad van de Schelde- laan. Hopelijk is die klaar bij de twintigste verjaardag van het mas- terplan. STREEKTAAL Paor zachte tikjes op 't keukenraomen en dan stapt ie binnen. De buurman. "Of ik messchiens we ten 'oevee d'r op een kerstkaorte nao 't buutenland moet?" vraogt ie. Noe 'ao tie geluk, want daogs daovoren was 'k dat gaon vraogen op 't postkantoor in Oösburg. Twêê kaorten nao Duitsland mos ik nog posten. Jao, da's 'n ellende joeng, dat je glad gêên kantoortje mêêr in je durp 'eit. 't Is ofje kilo meters in de polder weunt. Kiek, die mènsen die in de buuten weunden die waoren dat gewènd. Die mosten toen altied voor udder boodschappen nao 't durp. Die wisten van nie beter. Kinderpostzegels Gelukkig liet de buurman 'n paor velletjes kinderpostzegels zien en was de kwestie rap opgelost. 'k Vertel 'em, dan 'k êêrgisteren twêê kaorten nao Duitsland wou ver stieren. Mao jao, 'oevee port most daorop? "Even bellen joengen, nao 't kantoortje in Oösburg. Op de computer het tillefoonnummer opgezocht, mao da bleek 'n num mer in Olland te zien. Toen 'k dat bellende, zei 't automatische bandje dat dit nummer glad nie mêêr in gebruuk was. Dan bin 'k dus mao mee de bus naor Oösburg gereejen." De buurman wist nog te vertel len dat zukke diengen altied bij die d'overheid gebeuren, want as 'n 't Automatische bandje zei dat dit nummer glad nie mêêr in gebruuk was partekelier zö zou wèrken In ielk geval stappende die 'n kwartiertje laoter 'öövèèrdig as 'n katte de deur uut. In z'n êênen 'and z'n kaorte en in z'n anderen het velletje mee postzegels. Andievie Onderweg wiest ie nog even op m'n andievie. Joengen, wat binnen die toch goed gelukt dit naojaor. 't Waoren plantjes van niks toen ze in september de grond ingoengen. Mao 'k 'aon ruume putjes gemaokt en ze gaoven bots sjette. Noe staon ze dao naost mekaore te proenken in m'n 'of, ielk zö grööt as 'n stoep tegel. En mals joengen. Mee gebak ken spekjes. Je zou je toenge ach- teran slikken. Vèder ligt d'n 'of d'r mao verlao- ten bie. Jao, wat wil je? 't Is winter. Moe j's deu de polder riejen. Alles nat en kaole böömen. Mao, noe kan je schööne nao de veugels kie ken. Die kunnen udder nie weg steken achter de blaoren. An de ziekant van m'n 'ofje staon d'r nog een boel rozenbottels. Ook zonder blad, mao wel mee doorns en rööie bessen. Kieks, as 't strekjes ge sneeuwd 'eit, dan kommen de zangertjes d'r op af. Dan pikken ze in die besjes en spetteren de zaod- jes in de roondte. Schööne om te zien. En dan kan je toch zukke schööne foto's maoken as die veu- geltjes bezig binnen. Dan zit ik dao soms wel 'n uure nao te kieken deu m'n keukenraompje. Da's ge nieten joengen. Net 'n levendige kerstkaorte. GO DINSDAG 14 DECEMBER 2021 Terug naar het fort uit 1815 In de rubriek Zuiderburen werpen we om de week een blik over de Belgische grens. Vandaag: Lillo-Fort. Dominique Piedfort Lillo H In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal. - Rinus Willemsen Bij Fort Lillo worden de komende jaren flinke aanpassingen gedaan aan de dijken, de natuur en het fort zelf. Links op de foto de Sint-Be nedictuskerk met rechts een oud kruitmagazijn uit de tijd van Napoleon. archieffoto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41