Barry Andrew Hay we waren te eigenwijs en kregen natuurlijk heimwee, want het valt niet mee om telkens drie maanden lang van huis te zijn. Zeker niet als je een vrouw en een kind hebt.' Dankzij Radar Love brak Golden Earring in 1974 door in de Verenigde Staten en speelde de band gemiddeld voor zo'n twee-, drieduizend man in Florida of Ohio. Kiss en Aerosmith stonden in hun voorprogramma. Wat die Amerikaanse bands deden, was eigenlijk het credo volgens Hay: You got to tour the country to shreds. Ofwel: toeren, toeren en nog eens toeren. En dat jaar in, jaar uit, want het land is zó groot - eigen lijk hadden ze er moeten gaan wonen om een gevestigde naam te worden. 'Maar dat hadden we niet getrokken,' zegt hij. 'We waren toch te kneuterig, niet hard genoeg. Bij het management in Amerika waren ze ook heel gefrustreerd. Ze zeiden: 'We hebben iets opge bouwd en nu gaan jullie een half jaar naar Nederland. Dan kunnen we weer helemaal opnieuw begin nen.' Daar hadden ze gelijk in. Ik denk dat er meer in had gezeten, maar het zat er niet in. Zeg ik het zo goed?' 'Nee, je weet niet hoe de dingen hadden kunnen lopen. Het is zo water under the bridge om daarover te blijven zeiken. Ik ben honderd procent tevreden met hoe het is gegaan. Buiten wat er nu is gebeurd, daar kun je verder niks moois in vinden.' 'Ja, voor Twilight Zone. En dat was bijna tien jaar eerder, vlak voor Radar Love, ook al het geval. Toevallig is het zo dat die twee nummers onze grootste inter nationale successen zijn geworden. Voor Twilight Zone zaten we helemaal in de rats en vroegen ons af of we wel bestaansrecht hadden. Ik had toen net een beetje verkering met een beeldschoon vriendinnetje en om indruk te maken nam ik haar mee naar een show in een sporthal in de polder. Stonden er dertig man, haha. Echt hopeloos, maar dat gebeurde. Zonder succes heb je geen vrienden. We hebben ongelooflijke mazzel gehad dat we in die situaties zo flexibel waren en met iets kwamen dat te gek was.' 'Ja, dat wilde hij eigenlijk gebruiken voor zijn soloalbum, maar we hebben hem op andere gedachten gebracht. Ik hoorde de demo en zei: "Nou, jongens, allemaal opgelucht adem halen, we hebben een hit." Ik hoorde het direct - paf boem.' 'Dat we na Radar Love heel eigenwijs een andere richting wilden inslaan. Gewoon, om kunstzinnig te zijn. Daarom heet dat album ook Switch. We gingen vaak van de hak op de tak. Eigenlijk hadden we - zeker vanuit Amerika gezien - De Zoon van Radar Love, De Neef van Radar Love en De Oom van Radar Love moeten uitbrengen. Uitmelken die handel!' Als hij een paar memorabele Earring-momen- ten moet opnoemen, dan komen allereerst twee dagen in 1974 naar boven: het voor programma van The Who in Madison Square Garden in New York. Vooraf dacht hij: dit wordt zwaar. Er was gezegd dat ze een toegift konden vergeten, dat ging niet werken. Tot ieders verbazing speelden ze allebei de avonden een toegift. Het andere moment was dichter bij huis: de Veronica Strandrace in Scheveningen, 1986. Van het havenhoofd tot de Pier stond een menigte van 200.000 man. Het weer was perfect, de zon ging onder en ze speelden een van hun beste concerten. Ben jij bezig met je eigen eindigheid? 'Natuurlijk. Aan de ene kant probeer ik mezelf steeds meer in te stellen op het gegeven dat het gaat gebeuren, ik zit in de hoek waar de klappen vallen. Ik ben niet echt heel gezond bezig, want ik hou ervan om te zuipen. Ik probeer op te passen dat ik niet elke avond laveloos op de grond lig, dronkenschap kent z'n grenzen. De eindigheid - je hoopt nobel heen te gaan. En je moet wel afscheid kunnen nemen van je dierbaren. Sterven duurt maar eventjes, dan is het voorbij en ben je gewoon weg. Maar voor degenen die achterblijven, en ik spreek uit ervaring, is het heel zwaar.' Wat doe je om Magere Hein te ontlopen? 'Sporten, dat is volgens mij wel een van de beste dingen die je kunt doen, naast goed eten en zo. Dat zuipen moet je toch compenseren met iets. Ik train drie, vier keer in de week in de gym. Afgeknepen worden door zo'n gast. Samen met een vriend op het eiland, een beetje elkaar de loef afsteken, dat werkt goed. En ik tennis één keer in de week met een leraar. Heel zwaar, ook omdat die baan niet goed is: je kunt niet sliden, want dan breek je iets. En in de zon wordt het bloedheet, ook al speel je om negen uur 's ochtends. Na een kwartier trainen ben ik kapot, dan merk je wel dat je not forever young bent.' Jullie namen elkaar niks kwalijk? Begin jaren tachtig waren jullie ook bijna gestopt. George had Twilight Zone gewoon nog op de plank liggen. GEBOREN Faizabad, India, 16 augustus 1948, zoon van een Schotse kolonel en een Nederlands-Joodse moeder SCHOOL een Engelstalig internaat, later kortstondig de kunstacademie BAND sinds 1967 zanger van Golden Earring, begin dit jaar stopte de band abrupt vanwege de ziekte van gitarist George Kooymans GROOTSTE HITS That Day, Radar Love, Twilight Zone, When the Lady Smiles WOONT met zijn vrouw Sandra Bastiaan op Curagao VADER van Bella (31) en Gina Louise (22), grootvader van Lotus. Wat is jullie grootste vergissing geweest? 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96