'De vriendjes waarmee Bella thuiskwam, sommige van die gasten kon ik wel wurgen' Hij is opa geworden. Eind september bracht zijn oudste dochter Bella, veel te vroeg, een meisje ter wereld. 'Onder moeizame omstandig heden,' zegt Barry Hay, levende rocklegende van beroep. 'Slapeloze nachten hadden we ervan, maar het is gelukkig goed gegaan.' Hij spreekt vol lof over de jonge vader, Di-rect-gitarist Spike, die in het ziekenhuis niet van Bella's zijde is geweken. 'Spike kan sowieso niet stuk bij mij. Je zou bijna zeggen: de ideale schoon zoon, maar dat past niet helemaal in deze context. Maar het had veel slechter gekund, haha.' De vriendjes van zijn dochters - behalve zangeres/dj Bella (31) is er ook nog Gina (22) die Engelse literatuur studeert in Canada - werden voorheen niet altijd zo positief bejegend. 'Waar ze alle maal mee thuiskwamen, jezus man. Vooral Bella. Dat zijn dingen geweest, niet normaal. Sommige van die gasten heb ik echt wel kunnen wurgen.' In de bar van het hoofdstedelijke Hiltonhotel bestelt Barry Hay een espresso-martinicocktail. Hij is koud drie uur geleden vanuit Curagao - zijn thuishaven sinds 2007 - op Schiphol aangekomen en knippert nog een beetje met de ogen. De kenmerkende zonnebril wordt afgezet terwijl hij zijn nieuwe project uit de doeken doet: Fiesta de la Vida, een Mexicaans getint rockspektakel waarmee Hay samen met JB Meijers, bekend van De Dijk en The Common Linnets, en special guest Danny Vera de Ziggo Dome op stelten hoopt te zetten. Maar dat is pas november volgend jaar, we zijn hier om terug te blikken. In februari werd bekendgemaakt dat Golden Earring-oprichter en gitarist George Kooymans lijdt aan ALS, met het abrupte einde - na zestig jaar - van de band als gevolg. 'Hij vertelde het geloof ik nog voor corona. We wisten al een tijdje dat het niet goed zat. Toen heeft hij zich in Leuven laten testen en bleek dat hij ALS heeft. Tja, ik hoop dat-ie het lang volhoudt, want er zijn verschillende gradaties in. Het schrijnende vind ik dat dit zó niet bij hem past: George is eigenlijk de taaiste van ons allemaal, de laatste van wie je het zou verwachten. Hij eet gezond, loopt marathons, het zou logischer zijn dat mij zoiets overkomt. Dat had iedereen gedacht, dat ik als eerste zou sneuvelen. Ik kan er verder moeilijk iets over zeggen, want het is ingrijpend voor George en hij praat er niet over. Het was ook een soort dubbele nekslag: dat je én hoort dat de band ophoudt én je in die coronacrisis terechtkomt. Ik had weleens dat ik wakker werd en dacht: ik hoop dat het een boze droom was.' 'Jaja, ik heb het hem gevraagd: 'Vind je het vervelend als ik bel, wil je met rust gelaten worden?' Hij zei: 'Nee, ik vind het altijd oké als jij belt.' George en ik waren het er uiteindelijk wel over eens dat de Earring ons levenswerk was - en daar wordt dan een streep doorheen gezet. Eerst al door corona. Er waren nog een stuk of twintig shows en festivals voor 2020 gepland, Zwarte Cross en dat soort dingen, daar keken we echt naar uit. Festivals zijn een kolfle naar onze hand. Je komt binnen, zet de tent op stelten en je gaat weer weg met een zak vol geld. De essentie van rock-'n-roll. Wij voelden ons daar goed bij. Het is anders gelopen. Echt pijnlijk, dat is het woord.' 'Cesar spreek ik minder, die is ook druk met zijn eigen band, Sloper. En Rinus speelt tegenwoordig in Supersister met Robert Jan Stips. Hem heb ik van de week nog gesproken, hij is bezig met het editen van Ahoy Live, ons laatste concert dat op dvd, cd en lp uit komt.' 'We hadden iets van: in 2020 gaan we die festivals nog doen en dan kijken we wel hoe het in 2021 is. Misschien kunnen we dan groots en meeslepend afscheid nemen - als we ervoor voelen. Dat is ons ontnomen. Ons laatste optreden bleek dus dat concert in Ahoy in 2019 te zijn. En het schrijnende is: we hebben dat niet echt gefilmd en zo. Er is wel een registratie uit gedistilleerd, maar we hadden vrij weinig munitie. Het is pijnlijk - nou zeg ik weer pijnlijk, wat het ook is - dat je het idee hebt echt een afscheid te doen, met veel tamtam en twee keer Ahoy en huilen op de bühne. Maar dat gaat niet gebeuren. Een dvd'tje, daar moet je het straks mee doen.' Heel zuur. 'Nou en of. Dat het dan als een nachtkaars uitgaat.' 'Dat is de vraag. Dat zullen we nooit weten.' 'Uit Amerika had veel meer gehaald kunnen worden. Maar 14 Wanneer hoorde jij voor het eerst over de ziekte van George? Spreek je George geregeld? En het contact met de andere bandleden, Cesar Zuiderwijk en Rinus Gerritsen? Jullie filosofeerden al voordat George ziek werd over een mogelijk einde. Schrale troost: het was groot nieuws, de journaals pakten er flink mee uit en op de verjaardag van George speelden carillons door het hele land Radar Love. 'Voor George was die dag wel bijzonder, dan merk je hoe populair hij is. En terecht, hij stond aan de basis van de band. Maar het had allemaal leuker gekund.' Terugkijkend: hebben jullie alles eruit gehaald wat erin zat? Maar wat zegt je gevoel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94