Met genoeglijk toegeknepen gele ogen kijkt ze me aan Fins gebak Suikertrutje Alleen maar ei Lieverdje toch. DE HORT OP Ik praat zelden in mezelf, want je zult zien, dan is er net iemand in de buurt. In de tuin las ik laatst met een gemaakt boos stemmetje huiskat Adje de les omdat ze van het brood voor de vogeltjes stond te schransen. Dwars door een gat in de heg kreeg ik het gezicht van de buurman in het oog; het drukte deernis uit. Soms kom ik hem tegen, buiten. Hij is hartelijk, maar zijn blik zegt 'die is niet goed bij z'n kokosnoot'. Vorige week liep ik in Amsterdam op straat te foeteren, als voorbereiding op de hartige woorden die ik later met een collega ging wisselen. Bleek er een man vlak achter me te lopen; daar reken je niet op als provinciaal. Snel hief ik een meezinger aan. Het lieverdje heet Adje. Ze ontbeerde in de twintig jaar van haar leven elke vorm van agressie of kattigheid. Er vallen nu functies uit, langzaam en met ups en downs, zodat onzeker is of het onduldbaar lijden is aangebroken. Ze wast zich niet meer, ademt moeilijker en sjokt met wijd geplaatste stramme achterpoten, alsof ze een baal mest in haar harembroek heeft hangen. Maar eten is nog steeds een feest en soms kijkt ze me met genoeglijk toegeknepen gele ogen aan: het leven is mooi, niet dan? Nu zie ik haar nerveus heen en weer lopen alvorens een straal urine los te laten op het kleed. Normaal weet ze de bak goed te vinden. Ach lieverdje toch. Hoe langer je een huisdier hebt, hoe meer je geneigd bent het menselijke eigenschappen toe te dichten. Ergens in die schedel moet Adje decennia lang indrukken hebben opgeslagen. Zo zat ze in 2008 's nachts troostrijk knorrend bij me op de keukentafel nadat het bericht van mijn vaders over lijden binnen was gekomen. Nu wil ze graag eten, maar vandaag houdt ze het niet binnen. Gisteren nog wel. Ze speurt weer rond op het kleed. Voorzichtig draag ik het broze lijfle naar de bak, ze spint erbij. Wel een goede oplossing zo, vindt ze. Zelf ga ik even naar buiten, frisse lucht. Hé, de buurman. Hij legt een hand op m'n schouder, kijkt strak. 'Man, wat heb je?' MEZZA 11 Egbert Jan Riethof (67) is journalist, dwarsdenker, ex-leraar, ex-minnaar en vader. De lekkerste ontbijtrestaurants Alles bij het Rotterdamse Picknick is de moeite waard om de dag mee te beginnen, maar met de overvolle ontbijtplank of de Finse 'pannukakku' pakken ze echt uit. Om over de meer dan tien soorten koffie nog maar te zwijgen. picknickrotterdam.nl Als je van de kleurrijke inrichting van Wadapartja nog niet vrolijk wordt, dan wel van het 'omgedraaid suikertrutje', een wentelteefje met Gronings suikerbrood in de hoofdrol. Er zijn twee vestigingen van Wadapartja in Groningen. wadapartja.nl Bij Omelegg in Amsterdam bakken ze zich suf aan omeletten. Er is geen omelet die je niet kan krijgen, want als je tussen de vele opties op de kaart niets van je gading kan ontdekken, maken ze precies wat jij wilt. omelegg.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91