C/3 Amerikaanse marinier kwam om door bom op vliegveld van Kaboel tijdens SK&iV* 8 fC? Een baby was Jared Schmitz nog, toen Amerika twintig jaar geleden op 11 september werd aangevallen. De oorlog die erop volgde, kostte hem dit jaar het leven. In de laatste dagen van 2021 schrijven onze verslag gevers verhalen over grote en kleine gebeurte nissen in het nieuwsjaar dat bijna achter ons ligt. Vandaag: Jared Schmidtz ared begreep nooit echt goed wat 9/11 bete kende, zegt zijn vader, Mark Schmitz. Hij had erover ge hoord, natuur lijk, maar hij kon niet weten hoe het was die dag, of de dagen erna, toen Amerika eensgezind rouwde en zon op wraak. Voor zijn vader voelde het een beetje als 12 september 2001, toen Jareds lichaam thuiskwam. De mix van verdriet en vaderlands liefde, de Amerikaanse vlag overal. Honderden mannen op motoren reden voor de rouwstoet uit en via ducten stonden vol mensen die Ja- red wilden groeten. Jared Schmitz (20) uit de omge ving van St. Louis, Missouri, kwam eind augustus om bij de zelfmoord aanslag op het vliegveld van Kaboel. De taliban namen razendsnel de macht over nadat president Biden alle Amerikaanse troepen had te ruggetrokken uit Afghanistan. Jared maakte deel uit van een groep solda ten die haastig werd ingevlogen om bondgenoten te evacueren. Hij was 20, te jong om thuis legaal een biertje te bestellen, en op zijn allereerste overzeese uitzending. Ja- red hoorde bij de laatste Ameri kaanse slachtoffers van de oorlog die begon om de daders van 9/11 te pakken. Hij was toen 6 maanden oud. Ook twaalf collega's en zeker 170 Afghaanse burgers kwamen op het vliegveld om het leven. Hij had zo'n aanstekelijke lach, "ti- 'v' zeggen zijn vrienden en familie in de omgeving van St. Louis. Hij was zo'n lieve grote broer voor zijn jong ste zusje van 10, dat vanwege een angststoornis extra begeleiding no dig heeft. ,,Gewoon een fantastische jongeman, ik ben trots dat ik zijn vader ben'', zegt Mark Schmitz. Jared wilde direct na zijn examenjaar bij de mariniers. Hij was pas 17 toen hij zich aanmeldde, dus moesten zijn ouders toestem ming geven. Zijn moeder probeerde het nog uit zijn hoofd te praten. Zijn vader was trots, maar vond het ook eng. Jared was vastbesloten en begon met religi euze toewijding te trainen. Hardlo pen in de sneeuw, gewichtheffen als het 37 graden was. Zijn stiefoma Debbie Zumwalt - 'nana' heet ze in huize Schmitz - bracht hem wel- eens naar de sportschool. Een jochie 'Hij was de liefste, oordeelde nooit over iets, en wist me altijd aan het lachen te maken' was hij eigenlijk nog, net van school. ,,Maar hij wilde bij de besten horen'', zag ze. Het biedt troost dat Jared hielp de toekomst van geëva cueerde Afghaanse kinderen veilig te stellen en omkwam toen hij deed wat hij zo graag wilde. ,,Hij leefde zijn droom.'' Marinier worden, vindt zijn vader, was echt iets voor hem. Hij gaf om mensen en wilde altijd helpen. Bij het Korps Mariniers kon hij dat op grotere schaal doen - hij zou het hele land verdedi gen. Voor Jared, zegt zijn vader, maakte het niet uit wie je was. Man of vrouw, zwart of wit, nerd of popu lair type. ,,Als hij zag dat iemand neerslachtig was of een slechte dag had, werd het zijn missie om die gene aan het lachen te maken.'' Hij zat op een school met veel drama-, dans- en muzieklessen. Zijn mari- niers-vrienden deelden onlinefilm- pjes van de malle dansjes die hij in hun kamp soms deed. Jared was anders dan andere ma riniers, zegt Hannah Kessler (20), militair en een vriendin die hem leerde kennen in het restaurant waar hij in zijn tienerjaren als bor denophaler werkte. Zij was er des tijds serveerster. „Mariniers denken dat ze elite zijn, kijken neer op an dere takken van het leger. Maar hij niet. Hij was de liefste, oordeelde nooit over iets, en wist me altijd aan het lachen te maken." Ze flirtten in het restaurant een beetje met elkaar - 'tienergedoe', zegt Hannah - en ze vernoemde haar nieuwe auto naar hem. Stie kem, want ze had een relatie met een andere jongen in die tijd. Als ze er met Jared in zat om samen naar hun favoriete rapper te luisteren, Moneybagg Yo, draaide hij de volu meknop altijd naar standje maxi maal. In Afghanistan verstuurde hij nog appjes en Snapchatberichten. Enkele uren voor zijn dood kreeg ze een berichtje - dat er gewaarschuwd ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO 8 I r 0 Jared gaf zijn leven voor zijn droom □4 iil in Q Karlijn van Houwelingen St. Louis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8