m* 7 TOERISTEN WEER WELKOM IN AANTAL SKIOORDEN In de Eisbar, een après-ski- barretje op de Maiskogel- piste in Kaprun staan de stoelen al bijna twee jaar op de tafels. Er ligt een pak sneeuw van meer dan een meter, en er is geen skiër te bekennen. ,,Ik heb het hier nog nooit zo leeg gezien'', zegt Karl Heinz Khan. De 76-jarige Oostenrijker is de berg opgelopen om van het uit zicht te genieten. ,,Soms is er in december alleen een smalle strook kunstsneeuw, maar kijk nu toch eens.'' Hij wijst naar het dal, waar de dorpjes een kerstkaart vormen. Besneeuwde daken en bomen, ijspegels aan de kabelbanen. Doodse stilte. In de verte lopen een paar toerskiërs naar boven; ze hebben geen keus, de meeste liften in het skigebied staan nog stil. Een hotelier schuift in een uit gestorven straat de sneeuw voor zijn deur weg. Hij gromt 'kein Zeit' en slaat de deur dicht. Het is bijna cynisch: de beste sneeuw in jaren, en door de lockdown komt er geen toerist het land in. De korte harde lockdown van drie weken moest de ziekenhui zen in Oostenrijk lucht geven. Dat lijkt gelukt, al blijft het groot ste deel van het land, waaronder de populaire 'Nederlandse' ski oorden zoals Kaprun, Zell am See en Saalfelden, voor alle zekerheid nóg een week op slot. Kaprun snakt naar de toeristen. In het dorpje van nog geen drie duizend inwoners logeren in het seizoen 7500 gasten per dag, goed voor een dagelijkse miljoenen omzet. Khan: ,,Zonder toeristen blijft er niets over. Dan wordt Kaprun weer een boerendorp. Dan moeten we weer schapen houden om kaas te maken." Hoestende barmannen Op 16 maart 2019 ging het land van de ene op de andere dag in lockdown, toen duidelijk werd dat zich een stille ramp vol trok. Hoestende barmannen in Ischgl, maar ook in Flachau en andere skioorden besmet ten wintersporters uit Ne derland, Italië, Duitsland, Tsjechië en andere landen. Covid-19 reisde na de après- ski comfortabel in een auto met dakkoffer Europa in. Vorige winter bleven de ski hotels gesloten. ,,Alles, ook deze derde lockdown, is beter dan het Alpendorpen in Oostenrijk komen langzaam weer tot leven. Morgen mogen de eerste skigebieden uit de lockdown, de rest volgt over een week. „Zonder toeristen zijn wij weer boeren die kaas maken.'' Ischgl-scenario'', zegt skischool houder Michi Hartweger. ,,Het imago van die skiplaats is kapot. Ze worden daar bestookt met rechtszaken van mensen die er besmet raakten.'' Hartweger is druk. Alle twintig ski-instruc teurs - de helft Nederlanders - zijn gebeld dat het over een week Soms is er in december alleen wat kunstsneeuw, maar kijk nu toch eens fermé begint. ,,Het had niet langer moe ten duren met deze spookdorpen. Mensen hebben het zwaar en zijn depressief. We kunnen elkaar door de lockdown niet ontmoe ten, terwijl dat zo in onze aard ligt. In de dorpen verdient 50 tot 100 procent van de mensen zijn inkomen met het toerisme. Staatssteun? Net genoeg om niet failliet te gaan.'' Luguber sprookje De dorpen zijn veranderd in een betoverend winterwonderland. Honderdduizenden kerstlichtjes sieren de randen van de houten huizen. De sneeuw maakt het sprookje compleet. Maar het is voorlopig een stil, luguber sprookje. In Zell am See zijn om half zes 's avonds welgeteld vier mensen op straat. Twee Russen gebaren bij een loket van een pizzeria. Een moeder fotografeert haar dochter bij de kerstboom op de Stadtplatz. Een zwarte kat schiet weg als hij voetstappen hoort kraken in de sneeuw. Na de lockdown gelden nog altijd strenge regels. Disco's en après-skikroegen blijven dicht. Andere horeca sluit om 23.00 uur. Alleen gevac cineerde of genezen toeris ten en Oostenrijkers zijn welkom in de horeca, hotels en skiliften. Een stoel in de horeca is verplicht. FFP2- mondkapjes, die veel beter filteren dan onze blauwe, zijn overal vereist, ook in de skilift. Er wordt streng gecontroleerd. De kersverse bondskanselier Karl Neham- mer dreigt met gedwongen te rugbetaling van alle staatssteun, als er toch wordt gehost en gezo pen. Het land is er alles aan gele gen niet nóg een keer de infectie haard en risee van Europa te zijn. ,,Dat gaat niet gebeuren. Er is geen gevaar'', bezweert Dr. Aloïs Schranz. Hij was vorig jaar me disch adviseur in het crisisteam van de regering. ,,De omikron- variant? Je bent in de buitenlucht. En alleen gevaccineerden zijn welkom.'' Schranz runt privéklinieken in Imst, Sölden en Mayrhofen. „Gespecialiseerd in ski-ongeluk ken. Gebroken benen, schouders, polsen, dat doen wij. De Neder landse skiër hoeft niet bang te zijn dat er geen plaats is in de reguliere ziekenhuizen vanwege corona. Ook huisartsen kunnen eenvoudige blessures, botbreuken en dergelijke behandelen.'' Elk seizoen raken zevenduizend win tersporters ernstig gewond. Gips Schranz lacht, het einde van de lockdown is nabij. ,,Door de vac cins is alles anders. Mijn klinieken lagen vorig jaar vol coronapatiën ten. Nu niet meer.'' Als de gele kentekenplaten komen, stromen zijn gipsklinieken weer vol. Of het virus met succes wordt buitengehouden is ongewis, want slechts 68 procent van de Oosten rijkers is volledig geimpft. Hoog in de Alpen moeten ze niets hebben van Pfizer, hoe Duits het ook klinkt. De lage vaccinatiegraad is toch een risico. ,,Dat willen we niet horen. Iedereen is nu blij'', zegt Benedikt Roos, manager van Mountain Hotel Luis. ,,De boekin gen komen weer binnen. In de kerstperiode zitten we bijna vol!'' Alle sprinters NS rolstoelvriendelijk Vaccinatieplicht nog niet zeker Merkel werkt aan autobiografie GO ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 Er ligt genoeg sneeuw, maar de wintersporters moeten nog heel even wachten. FOTO'S ION VOtHMANS KAPRU" r.Bsg Ton Voermans Kaprun, Zell am See Oostenrijkse skidorpen ontwaken uit hun Covid-slaap Karl Heinz Khan, inwoner Kaprun GESPERRT CLOSED CHfUSO m e UTRECHT Alle sprinters van de NS zijn vanaf morgen, wanneer ook de nieuwe dienstregeling in gaat, uitgerust met een toilet dat toegankelijk is voor men sen met een rolstoel. Ook hebben ze aan beide kanten van de balkons een schuif- trede. Dat maakt ze beter toegankelijk voor reizigers met een beperking en men sen met kinderwagens, rol- koffers en fietsen. Verder hebben de sprinters een plek voor twee fietsen, twee ge markeerde plaatsen voor rol stoelen en een noodknop waarmee een reiziger in geval van nood direct contact kan krijgen met de machinist. PRAAG De regering in Tsjechië voert een vaccinatieplicht in voor 60-plussers, zorgpersoneel, agenten, brandweerlieden en militairen. De maatregel zou vanaf 1 maart gelden, maar vertegenwoordigers van de vijf partijen die de nieuwe regering gaan vormen, heb ben zich al uitgesproken tegen de vacci natieplicht. Onder anderen de beoogde minister van Volksgezondheid Vlastimil Valek liet weten de maatregel te willen schrap pen. Aankomend premier Petr Fiala gaat volgende week met president Milos Zeman in ge sprek over de formele benoe ming van zijn coalitieregering. BERLIJN Voormalig bondskanselier Angela Merkel werkt samen met haar vertrouwensper soon Beate Baumann aan een autobiografie. Dat zegt Baumann in een interview met weekblad Der Spiegel. Het boek zal een persoonlijke terugblik zijn op Merkels zes tien jaar als bondskanselier en haar levensloop. Het schrijven neemt naar ver wachting twee tot drie jaar in beslag. ,,De bondskanselier en ik waren het erover eens: als er een boek zou komen, dan zouden we het samen doen, zonder ghostwriters, historici en journalisten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7