Voor u geproefd Mousserende wijnen r" i y 27 8,5 Borges 2016 Een witte wijn van don kere druiven. Een reserva uit 2016, dus op moment van proeven vijf jaar oud, wijs en rijp. Vol fruit, span nende kruidige geuren, de zonnige droogte van de Portugese wijngaarden en een lange, gedistingeerde afdronk. Domaine Eugène Meyer Heeft Champagne dan het alleenrecht op lekkere bruiswijnen? Beslist niet. Denk aan crémant, cava sekt, espumante, méthode cap classiqueen sparkling wine Krasna Hora 2020 Bij een feestje horen bubbels. Om de spaarcenten niet stuk te slaan op dure flessen champagne, duikt kenner Harold Hamersma in die andere mousserende wijnen. Een rijk bubbelbad aan sma ken en soorten om het jaar feestelijk mee af te sluiten. Als het gaat om mousse rende wijn heeft cham pagne de naam. En in de regio rond Reims doen ze er alles aan om die hoog te houden. Dat het beschermen van die kostbare merknaam soms gepaard gaat met dito advocatenrekeningen, neemt het CIVC, het Comité Inter- professionnel du vin de Champagne, graag voor lief. Memorabel zijn de gewonnen rechtszaken. Zo mag het Zwitserse dorpje Champagne de eigen naam niet meer op het etiket zetten van ter plekke vervaardigde wijnen zonder belletjes. Dat ze dat daar al sinds de Romeinse tijd doen, terwijl men in de Franse Champagne pas een paar honderd jaar geleden met de produc tie begon, werd door het Europees Hof van tafel geveegd. De Zwitsers bevinden zich overi gens in het goede gezelschap van Yves Saint Laurent. Een parfum dat hij Champagne had genoemd, werd verboden. Ook de firma Apple mocht de kleur van een nieuwe iPhone niet omschrijven als champagne. Heeft Champagne dan het alleen recht op lekkere bruiswijnen? Beslist niet. De techniek om belletjes door middel van 'de tweede gisting' in de fles te krijgen, wordt wereldwijd toegepast. Alleen mag de wijn die erin zit dan geen champagne heten. Blijven we nog even in Frankrijk, dan kennen ze daar bij voorbeeld crémant, waarvan crémant de Bourgogne de allerbekendste is. De beroemdste mousserende wijn uit Spanje heet cava. Duitsland is geliefd om zijn sekt. In Portugal gaat het belle tje als espumante door het leven en in Zuid-Afrika als méthode cap classique. Andere wijnlanden gebruiken het begrip sparkling wine. En Italië dan met zijn prosecco? Dat ligt net even anders. Prosecco krijgt zijn belletje veelal in grote containers. De wijnmakers die 'kwaliteitsbubbels' ma ken, afficheren deze als vino spumante. Allemaal verschillende namen voor een en dezelfde maakwijze. Toch is er één overeenkomst: stuk voor stuk zijn ze vaak veel voordeliger danchampagne. Leitz Motiv' Gall Gall, €9,99 Neleman Louise Meyland Weingut Kampf 2018 Krone 2019 Iris Vigneti 2020 Langlois-Chateau GO ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 Real Senhor blanc de noirs brut, espumante, Portugal (wit) Plus Wijnen, €18,99 Cavé Dimière brut, crémant d'Alsace, Frankrijk (wit, bio- logisch-dynamisch) Biowijnclub, €16,95 Peer met een belletje. Per zik met een bruisje. Appel tjes in het schuim. Grape fruit in de mousse. Heeft iets aangenaams onaange pasts. Niet iets voor deftige partijtjes, al krijg ik daar vaak belletjes te drinken van mindere kwaliteit. Anna, Tsjechië (wit, biolo- gisch-dynamisch) AndereWijn, €15,00 Wijnmaker Dubas was zo blij met zijn dochtertje Anna, dat hij zijn mousse rende wijn haar naam gaf. Moet een bruisend typetje zijn. In een geel rompertje met een dessin van rijpe ma appel, perzik, peer en mandarijn. Puur, schoon, zuiver en ongerept als een pasgeborene. Een feestelijk glaasje Wijnliefhebber Harold Hamersma sluit het jaar graag af met een goed glas bubbels. FOTO JEAN-PIERRE JANS Sparkling riesling alcohol- free, Duitsland (wit) Leitz kende ik al van zijn goede 'gewone' rieslings. En het lijkt er inmiddels op dat als de basis deugt, ook een alcoholvrije editie goed smaakt. Limoen, abrikoos en wat appeltjes. Strak, ener giek, zuiver. Nergens geknoei. Nergens gekunsteld. Brut, cava, Spanje, (wit, biologisch) Jumbo, €7,99 Cava waarop de vader landse driekleur wappert. Uit de stallen van landge noot Derrick Neleman, thans tevens uw belle tjesman. Rijp geel fruit, licht creamy en fris tot besluit. Goed gemaakt en bio bovendien. LOUISE MEYLAND youRScSW- Blanc de blancs brut, crémant de Bourgogne, Frankrijk (wit) Picnic, €9,99 Bij champagne wordt een blanc de blanc vrijwel altijd gemaakt van 100 procent chardonnay. In het geval van deze crémant de Bourgogne is ook de tweede witte druif van de streek gebruikt: ali- goté. Niet al te complex, wel feestelijk. Licht romig met appels, citroen, perzik en vlierbloesem. langlois Riesling brut, sekt, Duits land (wit, biologisch) Erasmus Wijnen, €17,50 Rheinhessen, de grootste wijnregio van Duitsland, is een paradijs voor jonge, ambitieuze wijnmakers. Patrick Kampf is er zo een tje. De uitdaging om een goede sekt te maken van thuisdruif riesling is gelukt. Strak-appelig, citrusdrive, amandelkick, fijn gistig, kalkdroog en ongetemd. Méthode cap classique brut, Zuid-Afrika (wit) Albert Heijn, €9,99 'Vintage only' méthode cap classique van de Twee Jonge Gezellen in Tulbagh. 'Krone' op het werk van de twee andere gezellen in deze blend: pinot noir en chardonnay. Mollige mousse, veel appelfrisheid, citrus en een amandeltje na. Sym pathiek prijsje. Isabella Spagnolo brut, vino spumante, Italië (rosé) Piceno Wijnen, €10,95 Wijnmaker Loris Casonato uit de buurt van Verona maakte een prosecco die geen prosecco mag heten, want gemaakt van andere druiven. Sjieke bel: aardbei, aalbes en framboos. Frui tig, licht en zuiver met een volle bubbel. Cuvée LC brut, crémant de Loire, Frankrijk (wit) Wijnkring, €13,95 In handen van Champag nehuis Bollinger. Langlois-Chateau werd in 1885 opgericht en produ ceert wijnen van een immer goede kwaliteit. Zo ook deze blend van char- donnay en Loiredruif che- nin blanc. Fitte appel, kwieke peer, rijpe meloen en een frisse citruswaas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75