Tips om veilig te genieten van de kerstverlichting #l Hét cad( Niets is zo gezellig als brandende kerstlampjes tijdens de donkere decembermaand. Toch moet je daarmee oppassen, zegt brandpreventie adviseur Frank Samson. ,,Eén vonkje van een kapot snoer kan al genoeg zijn om een brand te laten ontstaan.'' Hoe houd je het veilig? 22 KRISTEL MAURIËN ijdens de kerst- en einde jaarsperiode gebeuren de meeste ongevallen met kerstverlichting door onjuist gebruik, beschadigd materiaal of onveilige producten. ,,Kortsluiting of oververhitte kerst verlichting kan in korte tijd je huis in vuur en vlam zetten'', zegt brandpre ventieadviseur Frank Samson van de Vlaamse Brandweerzone Centrum. ,,Vandaag de dag zelfs veel sneller dan vroeger. Veel moderne materia len in huis, zoals kunststof en meu bels van mdf of vezelplaten, branden bijzonder goed. Eén vonkje van een kapot snoer kan dan helaas al genoeg zijn om een brand te laten ontstaan.'' Met gezond verstand kun je het volgens Samson makkelijk veilig houden. ,,Degelijke kerstverlichting die voldoet aan de Europese kwali teitsnormen kan jarenlang meegaan, op voorwaarde dat je ze goed ge bruikt en veilig opbergt. Het begint met waar je de kerstverlichting koopt. De meeste producten op de Nederlandse markt voldoen aan de normen. Dat kun je zelf makkelijk nagaan aan de hand van de verpak king: check of er een CE-keurmerk (Conformité Européenne, red.) op staat. Verder staat er op de verpak king van degelijke kerstverlichting 'Let erop dat de verlichting vrij hangt, zodat ze haar warmte goed kan afgeven' technische en waarschuwingsinfor matie in het Nederlands. Belangrijk natuurlijk dat je die leest en opvolgt.'' Op onveilige producten, vaak ver kocht via webshops van buiten Europa, staat die informatie niet. ,,Doorgaans hebben ze een ander CE-label: China Export, wat erg verwarrend kan zijn. Het verschil tussen het officiële CE-keurmerk en het CE-logo is miniem. Bij het Europese kwaliteitscontrolelogo staan de C en de E wat verder uit elkaar. Bij het China Export-logo staan de C en E bijna tegen elkaar en is het middelste beentje van de E ietsje langer. Het China Export-logo duidt alleen maar aan dat het product in China is gemaakt, niet dat het pro duct voldoet aan de Europese norm.'' Ledverlichting Er is een ruime keuze aan soorten verlichting. ,,Kies bij voorkeur voor Frank Samson: ,,Een kunstkerstboom is minder brandbaar dan een echte.'' ledverlichting", raadt Samson aan. ,,Die is niet alleen duurzamer, ze ver bruikt ook veel minder stroom en wordt minder warm. Gebruik buiten uitsluitend verlichting die de code 'IP44' draagt of een markering heeft met een waterdruppel in een drie hoek.'' Welke kleur je verlichting heeft en of die al dan niet knippert, maakt voor de veiligheid geen verschil. ,,Zowel binnen als buiten is het wel belangrijk ervoor te zorgen dat de lampjes niet worden bedolven onder brandbare materialen of vlak bij andere warmtebronnen komen te hangen. Let erop dat de verlichting vrij hangt, zodat ze haar warmte goed kan afgeven.'' Verder is het bij elk gebruik be langrijk dat je de verlichting eerst zelf controleert. ,,Rol de lichtslinger vol ledig uit en check of de bekabeling nog heel is en de lampjes goed vast- Keuze uit de 100 populaire tijdschriften zitten. Is de kabel beschadigd, ge bruik de kerstverlichting dan niet. Probeer ook niet om die zelf te her stellen. Is er een lampje stuk, vervang dat dan door een reservelampje als dat in de verpakking is meegeleverd. Want zelfs als er maar één lampje kapot is, kan dat bij gebruik tot oververhitting of kortsluiting leiden.'' Echte of kunstkerstboom Maakt de soort boom nog uit? ,,Een kunstkerstboom is doorgaans een veiligere keuze'', zegt Samson. ,,Die is minder brandbaar en vaak behandeld met een speciaal brandvertragend impregneerproduct. Als je toch liever een echte boom hebt, geef dan de voorkeur aan een exemplaar met wortel, zodat je hem dagelijks een beetje water kunt geven en hij goed vochtig blijft. Een boom zonder wortels zet je stevig vast in ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO Lichtpuntje in donkere dagen i - FRANK SAMSON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70