Ogen in de ruimte meten 18 Er worden steeds meer afspraken gemaakt om klimaatverandering tegen te gaan. Maar hoe meet je nou of landen zich daaraan houden? ooi natuurlijk, dat op de klimaattop in Glasgow landen met elkaar afspre ken de uitstoot van methaan terug te brengen, maar hoe controleren ze dat dit ook echt gebeurt? Mooi ook, dat de Euro pese Commissie alleen nog 'ont- bossingsvrije' producten wil toela ten, maar hoe bewijzen bedrijven dat hun cacao of palmolie op duur zame wijze is geproduceerd? Voordat iedereen argwanend naar elkaar gaat kijken: de blik kan ook omhoog. Daar, op 800 kilome ter boven de aarde, zweeft een deel van de oplossing. Satellieten. Een Nederlands ruimte-instrument op een Europese satelliet onthulde vorige maand dat de methaanuit- stoot van Australische kolenmij nen hoogstwaarschijnlijk veel gro ter is dan het land rapporteert. Dat was een primeur. ,,Internationale afspraken zijn het strijdplan om klimaatverande ring tegen te gaan, satellieten zijn onze ogen bij de uitvoering'', zegt Anton Leemhuis die bij TNO Ruimtevaart verantwoordelijk is voor aardobservatie. ,,Als je de strijd wilt winnen, moet je weten waar je staat en wat er verandert. Anders doe je eigenlijk maar wat.'' De wereld staat nog wel een beetje met de ogen te knipperen, als we de beeldspraak mogen doortrekken. De gevolgen van kli maatverandering - smeltende ijskappen, stijgende zeespiegel - worden weliswaar al tientallen ja ren vanuit de ruimte in kaart ge bracht. Maar de oorzaken - de uit stoot van broeikasgassen - dat is technisch een stuk ingewikkelder. Er vliegt nu om precies te zijn één satelliet die dagelijks wereld wijd methaan meet, waarmee de uitstoot van grote bronnen be paald kan worden. Hij is van de Europese ruimteorganisatie ESA en het arendsoog erop is het Ne derlandse Tropomi: het Tropo- spheric Monitoring Instrument, in 2017 ontwikkeld door TNO, SRON (het Nederlands instituut voor ruimteonderzoek), KNMI en Air bus Nederland. Het Canadese be drijf GHGSat (slogan: Be the first to know) heeft sinds een jaar twee kleinere satellieten die hetzelfde kunnen, maar dan alleen in gebie den van enkele tientallen kilome ters. De uitstoot van CO2, veruit het 'belangrijkste' broeikasgas, wordt nog bijna helemaal niet met satellieten gemeten. ESA gaat het vanaf midden 2026 doen, de Ame rikaanse collega's van de NASA zijn mogelijk iets eerder. Dat 'vanaf en 'mogelijk' staat er niet voor niets: het is makkelijk noch goedkoop. Kolenmijnen Maar het komt er dus aan en het gaat enorm helpen, zegt Leem huis. ,,Klimaatverandering is een wereldwijd probleem. Als je daar iets tegen wilt doen, heb je we reldwijde data nodig. Data die ver gelijkbaar en voor iedereen toe gankelijk zijn.'' Het kostte zes jaar en 80 miljoen euro om het Tropo- mi-instrument te bouwen, be taald door de overheid, en Neder land mag er volgens Leemhuis supertrots op zijn. ,,Nu kunnen we niet alleen zien hoeveel methaan er weglekt uit Australische kolen mijnen, maar die hoeveelheid ook vergelijken met, zeg, een lekkage uit een pijpleiding in Turkmeni stan of bij gaswinning in de VS.'' Vooralsnog is het gebruik dat landen de gegevens over hun uit stoot zelf verstrekken. Het ene land baseert zich op metingen in de schoorsteenpijp, het andere op rekenmodellen. Er zijn ook landen die niet alles melden, schreef The Washington Post vorige maand. Leemhuis wil beslist niet zeggen dat nationaal verstrekte data niet kloppen - metingen in de pijp zijn zelfs veel nauwkeurig dan die van een satelliet. Maar de satelliet meet overal op dezelfde manier en maakt de gegevens openbaar. Dat kan landen aansporen zelf hun data nog eens te checken. Of elkaar daartoe aan te sporen. Er is veel onzekerheid over emissies, wil Leemhuis ook on derstrepen. Het is exacte weten schap maar ook weer niet zó exact. Methaan bijvoorbeeld, komt vrij bij olie- en gaswinning, in de landbouw, maar kan zich ook vor men op vuilnisbelten. Hoe houd je dat vanaf de grond in de gaten? Overigens heeft Australië, de grootste kolenexporteur ter we reld, het pact over minder me- thaanuitstoot helemaal niet on dertekend. ,,Nee, maar het kan voor andere landen toch belang rijk zijn om te zien wat er in Aus tralië gebeurt.'' Ontbossing De uitstoot van broeikasgassen verminderen is één kant van de strijd tegen klimaatverandering. De andere kant is het instandhou den van het vermogen van de na tuur om broeikasgassen op te ne men. Ontbossing tegengaan, dus. Dat is vanuit de ruimte iets mak kelijker, bomen tellen, en wordt dan ook al volop gedaan. Lang hadden alleen overheden en milieuorganisaties daar belang stelling voor, maar de vraag bij be- drijven groeit. Hard zelfs. Steeds meer consumenten willen dat hun producten duurzaam zijn gepro duceerd. Als het aan de Europese Commissie ligt, moeten impor teurs in de toekomst zelf bewijzen dat voor hun palmolie, hout, soja, cacao, koffie of vlees geen terrein is ontbost. Het inzichtelijk maken van satellietmetingen is een groei markt. Vliegtuigbouwer Airbus le vert die dienst bijvoorbeeld. Maar Niels Wielaard ook. Brommertjes Wielaard is in 2016 met twee colle ga's Satelligence begonnen. Inmid dels zijn ze met z'n dertigen en hebben ze grote bedrijven als Uni lever en Mars als klant. ,,We heb ben een soort Google Earth ge maakt voor het detecteren van mi lieuproblemen", vertelt hij. Wie laard kan voor elk bedrijf de rele vante gegevens uit de ruwe data van satellietwaarnemingen halen. Met behulp van kunstmatige in telligentie en machine learning maakt hij vervolgens een analyse. Behalve ogen in de lucht heeft Sa- telligence ook lokale contacten op de grond: 'Jongens op brommer tjes'. Die rijden langs lokale over heidskantoren om kaarten en adressenbestanden te digitalise ren. ,,De satelliet ziet waar het fout gaat, wij achterhalen bij wie pre cies.'' Het helpt dat Wielaard en zijn compagnons sinds hun studie in Wageningen al twintig jaar in de natuurbescherming zitten: ze hebben een wereldwijd netwerk. ,,Voor ons is dit een belangrijk instrument om op basis van feiten ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO A Je ziet het niet zonder satellie HANS NIJENHUIS Het Tropospheric Monitoring Instrument (Tropomi), het arendsoog dat dagelijks wereldwijd methaan meet. Boven: Anton Leem huis, onder: Niels Wielaard. foto's tno en SATELLIGENCE. Door ontbossing neemt de natuur minder CO2 op. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66