DE BOER OP Leo Dekker en zijn akkerbouwbedrijf op zware 8 Boeren zijn het gesprek van de dag. Ze stoten (te veel) stikstof uit, spuiten (teveel) bestrijdingsmiddelen, zorgen voor (te veel) slik op de weg, bezetten met (te grote) tractoren het Haagse Malieveld. Maar wie zijn die boeren nu eigenlijk? In deze serie zoeken we hen op. Vandaag aflevering 15: akkerbouwer Leo Dekker op zware grond aan de Loodijk bij Zuidzande. 'Mijn bedrijf is mijn pensioen. Maar aan wie moet ik het straks kwijt?' Het is precies drie jaar geleden. Leo Dekker (1968) kan het reconstrueren. In de vooravond werden er twee - volgens de po litie Litouwse - mannen op de Loodijk afgezet door een busje met een Duits kenteken. Ze lie pen in het donker op hun ge makje het erf van de boerderij op, draaiden een plaatstalen wandpaneel van één van de schuren los waardoor ze zo bin nen konden stappen, haalden het scherm en de ontvanger van het gps-systeem van één van de tractoren, stapten naar buiten en werden even later weer op gepikt door het busje. Inbraakpreventie Leo en zijn vrouw Suzan zijn er nu wel overheen. Maar het was spannend. Dat de dieven heel precies wisten hoe en waar ze het 15.000 euro kostende satel- lietplaatsbepalingssysteem kon den bemachtigen, gaf het besef dat de boerderij vooraf was ge observeerd. Er was de angst dat ze terug zouden komen. De tweede tractor met exact zo'n zelfde systeem hadden ze onge moeid gelaten. Bovendien weet iedere crimineel dat een boer de gestolen waar vervangt. Leo heeft maatregelen genomen. Alle schuurdeuren werden voorzien van nieuw hang- en sluitwerk. Hij plaatste houten binnenwanden in de schuren: isolatie en tegelijk inbraakpre ventie. En sindsdien neemt hij aan het eind van elke werkdag het gps-scherm uit de tractorca bine mee in huis. Er moet Leo nog wel iets van het hart: ,,De leveranciers van onderdelen hebben ook schuld. Toen het gps-systeem twintig jaar geleden werd ingevoerd, werden de onder delen van opvallende kleuren voorzien zodat voor iedereen goed zichtbaar was dat je als boer voorop liep. Nu heeft vrijwel ie dereen zo'n apparaat en toch zijn de kleuren nog steeds fel afwij kend. Ik heb al eens gezegd: waarom doen jullie dat toch?" Over dat gps-systeem moeten we het straks nog even hebben, de plaatsbepaling via satelliet zorgt immers voor een revolutie in de landbouw. Maar eerst even Leo Dekker (1968), akkerbouwer met zo'n 100 hectare net ten zuidwes ten van Zuidzande. ,,Aan de Lood- ijk", zegt hij, ,,aan een dijk die in boerenkringen geen frisse naam heeft. De Lodijkpolder staat be kend om zijn hele zware grond. Mijn bedrijf ligt vooral in de daar aan grenzende Capellepolder. Die grond is een fractie lichter. De soort grond bepaalt de keuze in je bouwplan. Ik ben aangewezen op tarwe, aardappelen, graszaad, sui kerbieten. Intensieve teelten als worteltjes of knolselderij zijn hier niet mogelijk. Dat zou ik wel wil len. Er is geen behoefte meer aan de producten die ik teel. Onze bin nenlandse markt is voorzien van graan, aardappelen, vlees, zuivel. De Europese markt eigenlijk ook. Er zijn nog wel opkomende mark ten, Afrika, Oekraïne, Rusland. Ik ben voorstander van de korte ke ten. Maar ook ik moet voor de ex port produceren. Dat zaagt aan het verdienmodel. Granen en suikers zijn 'commodity's', handelsartike len die de hele wereld overgaan. Als boer moet ik de tering naar de nering zetten. De kosten laag hou den, zuinig zijn, investeren in drainage of een nieuwe machine kan alleen als het een goed jaar is." Ledenraden van de Rabobank en van Cosun - vroeger de Suiker unie, het afdelingsbestuur West-Zeeuws-Vlaanderen van de ZLTO - de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, het be stuur van het CDA West-Zeeuws- Vlaanderen: ,,Ik ben een boeren- bestuurder." Hij heeft een papier op de keukentafel klaargelegd met daarop de onderwerpen die wat hem betreft aan de orde kunnen komen. Genoeg om een hele krant mee te vullen. We lezen 'moge lijke verruiming van dierhouderij in de regio'. Serieus? Leo: ,,Er is een afvalrace gaande in de landbouw. Eén van de drie boeren heeft een opvolger. Dat speelde hier ook. Een generatie geleden waren er nog drie boeren in de Capellepol- der. Nu ben ik de enige. Wie moet al die vrijkomende bedrijven ko pen? Dat zou perfect een geiten houder of een pluimveehouder kunnen zijn. We hebben hier be hoefte aan organische mest. Die wordt nu met tankauto's aange voerd uit Brabant. In de jaren 1985 tot 2005 kwamen er in de streek rundveehouders in zo'n twintig leegstaande boerderijen. Dat is een zegen geweest. Het is misschien een tegendraadse beweging om geiten en pluimvee hier te vesti gen, maar dan kunnen wij als boe ren een kringloop opzetten met de buurman." Hij is geboren en getogen op de boerderij waar hij woont. Vader Piet was boer en taxateur van de grondkamer, een rijksdienst die toezicht houdt op de pachtprijzen. Leo volgde de middelbare land bouwschool in Schoondijke en Goes. In 1989 ging hij een jaar naar Australië, naar oom Simon Dekker die begin jaren 60 was geëmi greerd en een melkveebedrijf had opgebouwd. ,,Ik kreeg van mijn vader een ticket enkele reis. De re tourvlucht moest ik daar verdie nen. Mijn oom zei: 'Als je boer wil worden, doe dat in je thuisstaat, dat is beter dan emigreren'. Ik voelde het verdriet dat hij had als pionier, het niet begrepen worden, de eenzaamheid." Opvolgers Opvolgers zijn aan de Loodijk niet in beeld. ,,Onze zoon en dochter zijn nu rond de 20, hij is fysiothe rapeut en zij volgt een bloemis tenopleiding. Jammer, maar 'c'est la vie'. Ik vraag me natuurlijk wel eens af voor wie ik dit werk nog doe. Zitten er nog mensen op mijn ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO 'Ik ben een gewoon boertje op JAN VAN DAMME Leo Dekker: ,,Van 15 februari tot 1 december ben ik elke dag op het land te vinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56