Paspoort 7 'Alleen biologisch gaat niet als je voedselzekerheid wilt. Die andere boeren doen ook gewoon hun best' gaan. Hij was daar sowieso altijd wel mee be zig, met de natuur. Ik weet nog dat er een jaar tentoonstelling was in de Wilhelminapolder waar legbatterijen werden geïntroduceerd. Mijn vader zei gelijk: 'Dat gaan we niet doen, dat is geen leven voor die beesten.'" ,,Toen we hier begonnen, hadden we een kleine 40 hectare aan landbouwgrond. Nu is dat zo'n 45 hectare en daarnaast pacht ik een paar hectare van stichting Het Zeeuwse Land schap. Er grazen een paar koeien op de dijk en verder doe ik aan strokenteelt en ben ik deel nemer aan een agrarisch natuurbeheerproject. Als iets zinnig is, probeer ik aan te sluiten. Ik vind het belangrijk om de biodiversiteit in stand te houden." ,,Dat vind ik een rotvraag. Het is gewoon een weg die je inslaat. Zeker wat bodembiologie betreft. Elke keer dat je iets ontdekt, kom je er gelijkertijd achter dat er veel meer te ontdek ken valt. Wanneer je er bent, dat weten we nog niet. Er zit nog zoveel in die bodem. Ik vind pas dat ik geslaagd ben als ik alles onaf hankelijk kan doen en als iedereen biologisch ondersteunt. Er zijn nu heel veel gesubsidi eerde maatregelen vanuit agrarisch natuurbe heer. Het is ook onzeker, want ze roepen wel 'de bio-industrie moet weg', maar ondertus sen proberen ze mij mijn nek om te draaien. De kleinste bedrijven krijgen de hardste klap pen." ,,Nee. Als gangbaar hedendaags akkerbouw bedrijf moet je minstens 150 hectare hebben en dan moet je al denken aan uitbreiden. De meeste biologische boeren die ik ken, hebben het grootste deel van hun vermogen te dan ken aan grondtransacties of detailhandel die ze naast hun bedrijf runnen." ,,Weet je wat mij boos maakt? De huidige po larisatie op het gebied van landbouw. Er is een samenwerkingsverband van natuurbeheer ders, landbouwers en jagers, maar de politiek en de media proberen alles uit elkaar te drij ven. Alsof er twee soorten boeren bestaan. Ik zie dat niet zo. Je hangt met alle landbouwsys temen aan elkaar. Alleen biologisch gaat niet als je voedselzekerheid wilt. Die andere boe ren doen ook gewoon hun best. Er is geen boer die zegt: ,,Nu ga ik vandaag eens lekker de bodemstructuur verzieken en de biodiver siteit uitroeien." GO ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 En nu beheert u zelfs natuurgebieden. En lukt dat een beetje? Bent u geslaagd als biologisch boer? Willem Smallegange (1961) is de derde generatie op de boerderij uit 1852 aan de Oosjesweg in Burgh-Haamstede. Smallegange runt er sinds de jaren 90 een natu ristencamping en is daarnaast bio logisch boer. Tot 1999 reden hij en zijn vrouw Karina op de vrachtwa gen van hun eigen transportbedrijf, Wika Trans. U wordt er niet rijk van? Maakt dat u boos, dat u er zoveel voor moet doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55