V m 5 r, 'I 'De burgemeester kwam me ophalen in de klas, ik kreeg een geïmproviseerde ambtsketting om' r 4 mé Toi r Kinderburgemeester Josefien van der Meer van Schouwen-Duiveland met haar ambtsketting. archieffoto ernesta verburg Irene Ro- zendaal, in 2006 de eerste kin- derburge meester van de ge meente Ka- pelle, met de ambts ketting die zij destijds kreeg. foto De geïmproviseerde ambtsket ting van de allereerste kinder burgemeester van de gemeente Kapelle. foto marcelle davidse keting, die de gang van zaken rond de kinderburgemeester co- ordineert. „Daarin zitten ook de twee vrijwilligers die de kinder burgemeester en de wethouders begeleiden. Het is allemaal vrij willigerswerk." In juni 2022 wordt de 20 ste Goese kinderburgemeester geïn stalleerd. Dat moet gevierd wor den, vindt Marloes. ,,Wij zijn be zig met een reünie waar ze alle maal voor worden uitgenodigd", verklapt ze. Kapelle was - in 2006 - de tweede gemeente met een kin derburgemeester. ,,Die zomer stond ergens een stand van de ge meente", vertelt de 24-jarige Irene Rozendaal uit Kapelle. Je moest vijf vragen beantwoorden en dan kon je kinderburgemeester wor den. Ik kan me er nog één herin neren: hoeveel inwoners de ge- Het campag neteam van Maaike de Wit (midden) in actie tij dens Goes Kinderstad, 2021. Maaike meente had. Die middag werd ik op een podium geroepen en tot kinderburgemeester benoemd. Totaal onverwacht. Ik was 9." Ook hier ging het om een zeer tijdelijke functie. Maar het ont brak Irene niet aan initiatief. ,,Het was de bedoeling dat ik één dag mee zou lopen. Daar hadden ze een heel programma voor in el kaar gestoken. De burgemeester kwam me ophalen in de klas, ik kreeg een geïmproviseerde ambtsketting om. Later is er een officiële gemaakt, waar alle na men in gegraveerd zijn van de Ka- pelse kinderburgemeesters. Ook de mijne. Achteraf schreef ik de burgemeester een brief. Dat ik het zo leuk had gevonden. 'En als u mij nog eens nodig heeft, hoor ik het wel.' Toen kreeg ik een tele foontje van de gemeente en ging het balletje rollen." De burgemeester gaf de jonge Irene een boek cadeau: het Wet boek voor Jongeren. „Daarin staan wetten uitgelegd in voor kinderen begrijpelijke taal. Dat was zó inte ressant, dat ik dacht: hier wil ik la ter iets mee. Op de middelbare school koos ik voor de profielen Cultuur Maatschappij en Eco nomie Maatschappij. Ik ging bestuurskunde studeren en werk nu bij het Zorg- en Veiligheids huis Middelburg." In september is in Middelburg het eerste Zeeuws Jongerenparle- Irene Rozendaal, eerste kinderburgemeester Kapelle ment gehouden, georganiseerd door de provincie. Irene: ,,Daar was ik bij betrokken. Jongeren- participatie is heel belangrijk en de kinderburgemeester vervult daarin een belangrijke rol." Bij het Genootschap voor Kin derburgemeesters komen sinds de oprichting elke dag telefoon tjes binnen van belangstellende gemeenten, laat Willemijn Du- puis weten. Schouwen-Duiveland kreeg in 2013 een kinderburge meester, maar zes jaar later gaat het pas echt los. In 2019 treedt op Noord-Beveland Mares de Regt aan. In 2021 volgen Borsele, Rei- merswaal, Schouwen-Duiveland en Sluis. Middelburg is bezig met het organiseren van jongerenpar- ticipatie, Terneuzen ziet in dat ka der een kinderburgemeester als optie voor de toekomst, Veere laat weten daarover in gesprek te zijn. Hulst, Vlissingen en Tholen laten weten geen plannen voor een kin derburgemeester te hebben. Dit jaar stond er voor het eerst ook een ontmoeting op de Abdij gepland, waar alle Zeeuwse kin derburgemeesters persoonlijk kennis zouden maken met de commissaris van de koning. Jam mer dat corona weer roet in het eten gooide. ,,Maar die ontmoe ting komt er nog", belooft een woordvoerder van de provincie. Want de kinderburgemeester is volwassen geworden, en niemand kan er meer omheen. Kijk voor video op pzc.nl GO ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 i Ej 1 ma - -SfcA** v"" MARCELLE DA- «SW^i v Kapelle won. ARCHIEF FOTO MARCELLE DA VIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53