Kinderburgemeester is belangrijk bij jongerenparticipatie 4 'Je wil van kinderen zélf horen wat ze willen en nodig hebben' kinderhoofdjes die hem de afgelo pen jaren droegen. Edelsmid Marc de Regt uit Goes maakte een echte ambtsketting. Die is nog steeds in gebruik. De Regt: ,,Hij is gemaakt van 20 euro cent-muntjes uit heel Europa. Be halve dan uit Monaco en Vaticaan stad, want die waren peperduur." In 2019 werd het Genootschap van Kinderburgemeesters opge richt. Willemijn Dupuis (66), drij vende kracht achter het Genoot schap, houdt zich al sinds 1987 met kinderparticipatie en kinderrech ten bezig. ,,Je wil van kinderen zélf horen wat ze nodig hebben", legt ze uit. „Daarom is het belangrijk dat kinderen in de leeftijd van on geveer 9 tot 11 jaar al leren daarover na te denken en mee te praten; kinderparticipatie dus. Nodig als gemeente kinderen uit, laat ze meedenken over hun leefklimaat en gebruik hun adviezen voor pre ventief jeugdbeleid. Wij maken ons er sterk voor dat de kinderbur gemeester en -raad er niet alleen een beetje 'voor de sier' zijn. Daar ondersteunen wij gemeenten bij." Dat doet het genootschap onder meer met draaiboeken, een online platform van kinderburgemees ters, een Landelijke Dag van de Kinderburgemeesters en hun be geleiders, een Logboek (een soort Gouden Gids van instanties, orga- nisaties en partijen die de kinder burgemeester kunnen adviseren en ondersteunen) en een training Kinderrechtencoach. Dat het een serieuze aangele genheid betreft, blijkt wel uit de steun van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en het Neder lands Genootschap van Burge meesters. Het raakt aan zaken als burgerschapsvorming en het Ver drag inzake de rechten van het kind, dat in 1989 werd vastgelegd in New York. Dat omvat 54 artike len, waaronder het recht gehoord te worden en ernstig te worden genomen. Uitgenodigd op stadhuis Maar toen Marloes van Trigt in 2003 de eerste kinderburgemees ter van Zeeland werd, was het toch meer Spielerei. Marloes: ,,We kre gen op school opdracht een opstel te schrijven: wat zou jij verande ren als je kinderburgemeester was? Kort daarna kregen mijn ou ders een telefoontje: het opstel van uw dochter is naar de burgemees ter gestuurd. Ik werd uitgenodigd op het stadhuis. Eigenlijk was het een functie voor één dag, maar het liep een beetje uit de hand." Marloes bladert door de map met brieven en foto's die haar moeder destijds zorgvuldig bij hield. Wijzend op een foto: ,,Hier sloeg ik de eerste paal voor het nieuwe stadhuis. Kijk mij nou, tussen die oude mannetjes!" Een leuke skeelerroute, had ze in haar opstel gevraagd. Die kwam er, in Goes-Zuid. Marloes was erbij. ,,Ik weet nog dat ik met een echte Ja guar werd opgehaald toen ik in de wijk Ouverture een speeltuin ging openen. Dat maakte indruk, hoor! Ik had ook iets over onderwijs ge schreven en werd uitgenodigd voor een onderwijssymposium in De Mythe. Ik schreef dat iedereen werk moest kunnen krijgen en mocht op een banenmarkt komen. Ik ben bij de intocht van Sinter- klaas geweest, ik heb een cheque overhandigd voor een kinderte huis in Kenia, ik was op het poë- ziefestival in café Baarends." Onnodig te zeggen dat de media in de rij stonden voor een inter view met dit - voor Zeeland - nieuwe fenomeen. ,,Omroep Zeel and, de Bevelander, de PZC. Ik vond het allemaal heel grappig. Dat jaar ging ik voor het eerst naar de middelbare school. Ik was een braaf meisje, maar moest toch een keer nablijven. Toen zei de rector tegen mij: 'Jij bent toch de kinder burgemeester? Laat maar doen.' Ze leerde voor grote zalen spre ken. Haar - toch al niet geringe - zelfvertrouwen groeide. ,,Die erva ring heeft mijn band met Goes versterkt. Ik studeerde in Leiden, maar Zeeland bleef trekken. Het wakkerde ook mijn belangstelling voor het organisatorische en be stuurlijke aan. Dat jaar heb ik ge leerd: laat je stem horen, dan kun je iets gedaan krijgen. Kinderen moeten gehoord worden. Mede daarom ben ik kinderpsycholoog geworden." Dit jaar werd de 20ste editie van het Goese festijn gehouden, met allerlei activiteiten voor en door kinderen. Het hoogtepunt is de verkiezing van het nieuwe kinder college, bestaande uit een kinder burgemeester en twee wethou ders, die zich inzetten voor een kindvriendelijk Goes. Marloes: ,,Op het eind van mijn jaar was er een soort evaluatie. Ik heb toen gezegd: ik was een beetje voor de sier, écht iets veranderen kan ik niet. Wat ik mooi vind: te genwoordig is dat anders. Er is een sollicitatieprocedure. Kinderen moeten een brief schrijven waarin ze vertellen wat ze zouden veran- deren als kinderburgemeester. Zes uitverkorenen mogen campagne voeren in de stad en aan het eind van de dag wordt er ook echt ge stemd in een stemhokje." De kinderburgemeester wordt gekoppeld aan de burgemeester, de wethouders aan een van de wethouders. Er komt een lunch met het college, er zijn vaste acti viteiten zoals de sinterklaasin tocht en Dodenherdenking. ,,Er wordt van ze verwacht dat ze mee denken over dingen die de stad aangaan en ze hebben hun eigen inbreng. Maaike de Wit, de hui dige kinderburgemeester, heeft een heel pestprotocol bedacht waarmee ze langs scholen gaat sa men met burgemeester Margo Mulder." Het is geen toeval dat Marloes nu in de werkgroep Goes Kinder- stad zit van de stichting Goes Mar- rrs vour uw ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO Willemijn Dupuis, genootschap van Kinderburgemeesters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52