Peter Hendrikse: Wees wijs en bel mij voortaan 10 'Middelburgse vrouw overleeft drijfzand van sinkhole in eigen tuin'. Hoofdschuddend las Peter Hendrikse deze krantenkop vorige week. De ervaren schatgraver wist gelijk: daar klopt geen hout van. Wie het huis van Peter Hendrikse binnengaat, stapt in een tijdma chine. Niet al leen het huis in de Vlissingse Nieuwstraat stamt uit de zeven tiende eeuw, dat geldt ook voor een groot deel van de inrichting. De krakende houten wenteltrap is nooit vervangen, de houten span ten zijn altijd gebleven en binnen staat het helemaal vol met potjes, pannetjes, flesjes en tegeltjes uit vroeger tijden. Bodemvondsten zijn het. Dingen die hij zelf uit de grond heeft ge haald. Als schatgraver speurde Hendrikse veertig jaar lang de bo dems van Middelburg en Vlissin- gen af naar spullen die onze voor ouders hebben weggegooid. Als ie mand weet wat er onder de grond zit, dan is hij het wel. ,,Ze zal wel door een gammel ge welf van een oude welput zijn ge zakt", was dan ook het eerste dat Hendrikse zei toen hij de berich ten las over de onfortuinlijke vrouw die vier meter naar bene den stortte in haar eigen tuin in de Middelburgse Nieuwstraat. ,,En dat zogenaamde drijfzand, dat is gewoon blubber op bodem van die put. Daaronder ligt zeeklei, kei harde blauwe zeeklei. Zand zit veel dieper." Maar j a, j e zit wel vast. Hendrikse heeft het vaak genoeg meegemaakt. „Alleen, wat je dan dus niet moet doen, is iemand lostrekken. Blub ber zuigt, dat weten we allemaal van het strand. Als je trekt, komt diegene alleen nog maar vaster te zitten. Nee, je moet graven. Als een gek gaan graven. Dan is-tie zo los." Ouwe meuk Peter Hendrikse (57) lag nog in de kinderwagen toen zijn zus Sarina hem vanuit de Bloemenbuurt meenam naar de krotten in de binnenstad van Vlissingen. ,,Het was de tijd dat de stad nog deels in puin lag, de helft van de huizen stond leeg. En rood-witte linten waren er nog niet, dus je kon overal naar binnen. Er liepen alle maal mensen rond, op zoek naar ouwe meuk. Onder wie mijn zus dus." Ook gingen er mensen graven. Want als je érgens iets kon vinden, dan was het wel onder de grond. Toen Sarina met de eerste dozen vol scherven thuiskwam, raakte ook de kleine Peter gefascineerd. Hij ging een keer mee. En nog een keer. En nog een keer. Tot hij op den duur een van de beste schatgravers van Walcheren was. Beerput Dat graven deed hij in oude wel en waterputten. Beerputten niet te vergeten. ,,Vroeger hadden alle huizen een gemetselde drinkwa terput. Daarin werd het regenwa ter opgevangen. Ze lieten er oranje wormpjes in zwemmen om het water te zuiveren. Naast de water put stond een welput van wel zes meter diep. Daarin zat het water dat werd gebruikt om mee schoon te maken. En dan was er de beer put onder de sekreet, de vroegere poepdoos. Met name aso-families gooiden daar alles in. Juist die moesten we hebben!" Maar niet alleen het afval. ,,Als er scheuren in de putten ontstonden, werden er wel eens tegeltjes tegen aan geplakt om het lek te dichten. Die bikten wij er dan uit. En we vonden potten, die per ongeluk in Ze zal wel door een gammel gewelf van een oude welput zijn gezakt de put waren gevallen. De ene keer prachtig versierd aardewerk, de an dere keer kannen met oren die to taal afgesleten waren. Je kon precies zien hoe rijk de mensen waren die er vroeger hadden gewoond." Ook in het buurtje van de in storting is Hendrikse vaak genoeg met zijn spade geweest. ,,Je kunt er goed zien hoe groot de invloed van de VOC was. In zo'n put maak je een soort tijdreis. Eerst zie je de flesjes uit 1900, dan het spul uit de achttiende eeuw en daarna kom je in de zeventiende eeuw. In Mid delburg zie je dan veel majolica. Maar ook noten en visresten, wat erop duidt dat ze het goed hadden. Zelfs in de armere zijstraatjes." Na de aanleg van riolen waren de putten niet meer nodig. Sommige werden volgestort met puin, maar vaker zijn ze afgedicht met een grote steen of zelfs een paar plan ken. ,,En ja, die dingen gaan rotten. Net zo lang tot de boel alleen nog met boomwortels aan elkaar hangt. We kwamen wel eens in putten waar we vol verbazing zeiden: dat dit zó lang goed is gegaan..." De gouden regel onder gravers is dan ook dat je nooit alleen moet gaan. ,,Er moet altijd iemand bo ven staan. Ik ben zelf ook wel eens in een put gezakt, dat ik nog net met mijn kin boven het water uit kwam. Of die keer dat we een put met leerafval vonden. Dat bleek te drijven op een dikke laag water, waardoor mijn maatje diep weg zakte. Het blijft oppassen." Hendrikse heeft prachtige spul len uit het puin gered. Van versierd aardewerk in het steenrijke karme lietenklooster op de plek van de Grote Markt in Vlissingen tot een gouden hoofdnaald van een meisje uit Middelburg, nog helemaal puntgaaf. En laatst een stuk ofhon- derd flesjes onder de Singel in Vlis- singen; een van de weinige keren dat de gemeente toestemming gaf, na werktijd, als iedereen weg was. Onder de stoep Want waar overheden vroeger een oogje toe knepen, zijn ze nu ge bonden aan Europese wetgeving. Graven mag niet meer. Een nieuwe generatie na die van Hen- drikse is er dan ook niet meer. En eigenlijk heeft Hendrikse er na veertig jaar ook wel een beetje ge noeg van. ,,Mijn rug trekt het niet meer. Ik zie het niet meer zitten om naar beneden te storten." In Middelburg is het gelukkig goed afgelopen: behalve wat onder koeling heeft de bewoonster verder geen letsel aan haar val overgehou den. Toch zal ze niet de laatste zijn die dit overkomt, denkt Hendrikse. ,,Die oude binnensteden zitten nog vol met van die putten. Er zijn zelfs nog stoepen waar hele gewelven onder zitten. Als je erover nadenkt, is dat ook niet zonder risico." En ja, Hendrikse weet precies waar die stoepen liggen. En waar de putten, en hoe diep ze zijn vaak ook. ,,Dus mocht er nog een keer ie mand wegzakken: ga niet met man en macht lopen trekken, maar bel mij. Ik heb hem er zo uit." ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO Schatgraver voorspelt meer verzakkingen Wendy Wagenmakers Vlissingen - Peter Hendrikse, schatgraver Een sinkhole in de binnenstad van Middelburg, schatgraver Peter Hendrikse wist direct beter. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38