Dishoek legt zich niet neer bij betaald parkeren c Herinrichting van Kaaienroute in Middelburg vordert 7 De afzetting wegens instortingsgevaar van de kademuur tussen de Beatrixbrug en de Nieuwe Haven in Middelburg blijft voorlopig. aar de herinrichting van de Turfkaai tot en met de Hoogs traat gaat door. Smallere rijbaan, brede stoepen, extra groen en bus haltes weg: de herinrichting in vo gelvlucht. De Turfkaai, Houtkaai, Nieuwe Haven en Hoogstraat wor den in fasen aangepakt. Die zullen er straks hetzelfde uitzien als de Londensekaai, Bierkaai en Rouaansekaai aan de andere kant van de Beatrixbrug. Een deel van het werk is voor de zomer gedaan, de rest volgt de ko mende tijd. De werkzaamheden vormen het slot van de herinrich ting van de volledige Kaaienroute. ,,De stoepen langs de Turfkaai en Houtkaai zijn al verbreed vooraf gaand aan het toeristenseizoen. Aan de Hoogstraat is dat lastiger. Daar is veel minder ruimte, dus dan gaat het om een centimeter of drie. We zijn nu bezig met de trot toirbanden en aansluitende be strating. De 'kom' waar de bus richting station inreed om passa giers in en uit te laten stappen, is weggehaald. De bus stopt nu op de rijbaan", vat projectleider Leen dert Priester samen. Groenvakken De geplande groenvakken langs de waterkant worden voorlopig niet aangelegd. Dat uitstel staat in ver band met het instortingsgevaar van een deel van de kademuur tussen de Beatrixbrug en het sluisje aan de Nieuwe Haven. Bij delen van die kademuur vie len verschillende gaten in het straatwerk achter de muur. Uit on derzoek bleek dat de kademuur slecht is en er een risico op instor ten van bepaalde delen bestaat. De gemeente sloot in mei dit jaar de parkeervakken aan de waterkant achter de Stadsschuur af en legde nieuwe tijdelijke parkeervakken aan in lengterichting net buiten de afzetting aan de waterkant. Het parkeerterreintje aan de straatkant werd ook opnieuw ingericht om verlies aan parkeerruimte te voor komen. Er wordt nu onderzocht hoe de kademuren hersteld moeten wor den. Door de ingewikkelde con- De stoepen langs de Turfkaai en Houtkaai zijn al verbreed structie van de muren - het zijn geen massief opgemetselde muren - is dat een lastig verhaal aldus Angelo Commelin van de ge meente. Desondanks geeft hij aan dat 'het onderzoek voorspoedig verloopt'. Commelin verwacht dat het gemeentebestuur begin vol gend jaar een 'herstelvoorstel' te gemoet kan zien. DNWG heeft afgelopen week oude leidingen verwijderd en noodleidingen voor gas en water neergelegd. Dat is nodig als voor bereiding op de gassanering die begin volgend jaar zal beginnen. ,,Een soort stuivertje wisselen om de benodigde ruimte te maken voor die sanering straks", aldus een woordvoerster van DNWG. De bewoners krijgen daarom straks nog een keer te maken met opengebroken bestrating voor de deur. „Negentig procent is tegen. Alleen drie van de negen bewoners van woningen aan de Oostgatlaan zijn voor", aldus Marco Coppoolse van het Platform Dishoek. Volgend jaar gaat de gemeente Veere het betaald parkeren ook uit breiden naar Dishoek. De gemeen teraad is daarmee akkoord gegaan zonder dat er vooraf gesproken is door het college en de raad met de inwoners van Dishoek of hun ver tegenwoordigers. Coppoolse vindt dat zeer kwalijk. Hij wijst erop dat er overleg had moeten zijn. ,,Maar er is met niemand hierover gespro ken. Zelfs niet met de Dorpsraad Koudekerke." Vernederend Coppoolse zegt zonder terughou dendheid dat Dishoek is behandeld door college en raad alsof er nie mand woont. Hij vindt dat bescha mend en helemaal in strijd met het beleid waarbij uitgegaan wordt van inspraak, overleg en betrokken heid. ,,Het is vernederend om zo behandeld te worden." Hij wijst er ook op dat vanuit de Dorpsraad Koudekerke nog in mei 2021 een oproep is gegaan naar het college om de bewoners en onder nemers van Dishoek te betrekken bij eventuele plannen over uitbrei ding van het betaald parkeren. Marco Coppoolse benadrukt ook dat er in Dishoek geen parkeerpro bleem is. Vooral niet omdat in het seizoen strandbezoekers kunnen kiezen voor betaald parkeren bij de duinen en gratis op het terrein Wielemaker aan de rand van het dorp. De gemeente wil daar echter be taald parkeren invoeren. Volgens een notitie zouden daar 195 par keerplaatsen zijn. Coppoolse stelt echter dat het om een veelvoud gaat. ,,Wij hebben ze zelf geteld en Dishoek is behandeld alsof er niemand woont het zijn er 616." Rondrijden Volgens Coppoolse bestaat de grote vrees dat automobilisten volgend jaar, 'ze zijn immers gewend om daar gratis te parkeren', op zoek gaan naar andere gratis plekken en dat ze daarbij rond gaan rijden en parkeren in de bermen. ,,Dat gaat overlast geven terwijl het parkeren nu goed is geregeld." Tot slot haalt hij ook nog eens het leefbaarheidsonderzoek van de ge meente Veere van twee jaar geleden aan. Daaruit blijkt ook dat er geen parkeerproblemen in Dishoek zijn. Die zijn er wel in plaatsen als Vrou wenpolder en Westkapelle. En in die twee plaatsen wordt het invoe ren van het betaald parkeren juist uitgesteld. Oorspronkelijk zou ook daar in 2022 het worden ingevoerd maar dat is een jaar verschoven. - Emile Calon Peter van Iwaarden is aan het werk aan de Turfkaai. foto lex de meester WA ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 Kademuur kan nog instorten Annemarie Zevenbergen Middelburg - Leendert Priester, projectleider DISHOEK Het overgrote deel van bewo ners van Dishoek is tegen het uitbreiden van het betaald par keren in hun kern. Dat blijkt uit een onderzoek door het Plat form Dishoek. - Marco Coppoolse, woordvoerder Platform Dishoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35