H Ouderen hebben de toekomst 4 ANKO VAN HOEPEN NAAR UTRECHTSE SCHOLENKOEPEL Als meester op Bevelandse basisscholen liep Anko van Hoepen (48) altijd een stapje harder voor kinderen die het moeilijker hebben. Binnenkort begint hij als bestuursvoorzitter van de Utrechtse scholenkoepel SPO. Toen de geboren en getogen Zeeuw als 18-jarige zijn vwo-diploma be haalde, twijfelde hij geen moment en schreef zich in voor de pabo. ,,Ik vond het wel leuk om als een van de weinigen niét naar de universiteit te gaan. Op de middelbare school was ik een grijze muis, ik wilde niet te veel opvallen. Maar op de pabo kwam ik tot bloei. Het was mijn mooiste tijd. Op je 18de voor de klas staan, een grotere les in het leven kun je niet krijgen. Kinderen zijn goudeerlijk", vertelt Van Hoepen vanachter het bureau in zijn Utrechtse kantoor. Van Hoepen wist op jonge leeftijd al dat hij voor de klas wilde staan. Zijn moeder was juf van groep 8 en nam hem als 3-jarig jongetje bij ge brek aan kinderopvang mee naar school, de Graaf Jan van Nassau- school in Vlissingen. Hij dankt zijn passie voor het onderwijs dan ook aan de bevlogenheid van zijn moe der. ,,De basisschool, het woord zegt het al: de basis, daar waar alles begint." Hij bekleedde zo'n beetje alle rollen die er binnen het basisonderwijs te vervullen zijn. Eind van het jaar verruilt hij zijn werk bij de PO- Raad, de sectororganisatie van alle basisscholen in Nederland, voor scholenkoepel SPO Utrecht. Hij stuurt dan de 38 openbare basis scholen in de stad aan. ,,Daar stond ik tien jaar als meester voor de klas. Als meester van een kleine groep kinderen wilde ik al voor zoveel mogelijk kinderen van betekenis zijn. Ik voelde een enorme drang om een intense band met ze op te bouwen. Als ik merkte dat leren niet vanzelfsprekend was voor een kind, dan liep ik veel har der." ,,Ja, ze hebben mij gevormd tot de bestuurder die ik nu ben. Tijdens een invalbaan op een school in Krabbendijke werd een meisje uit huis geplaatst. Ik was 21, maar mijn Het hoogste is niet altijd het beste. Het gaat om de uitdaging, dat je je uitstrekt eerste reactie was: ik neem haar in huis. Zo gebrand was ik erop dat niemand buiten de boot viel. Uit eindelijk heb ik het niet gedaan en heb ik haar op andere manieren ge holpen. Maar het heeft er wel voor gezorgd dat ik er nu altijd op hamer dat we kansrijk moeten adviseren. Twee jaar geleden nog kreeg ik een mailtje van een oud-leerling die me bedankte." ,,Ik had hem in de klas toen ik mees ter was in een klein dorpje met veel arbeiders en boerengezinnen. Hij kon goed leren en makkelijk vwo doen, maar zijn ouders zeiden: doe maar lts. Hij had een goede thuissi tuatie, daar lag het niet aan, maar ie dereen deed gewoon lts en dus hij ook. Maar ik zag dat hij meer kon. ik ben met zijn cijferlijst in de hand naar zijn ouders gegaan. Nu is hij onderzoeker op een universiteit." ,,We moeten kansrijk adviseren en niet kansloos. Het mag niet frustre ren. In Nederland is het zo dat als je een hoge opleiding hebt, je het waarschijnlijk op alle vlakken in het leven beter voor elkaar hebt. Dus ik snap goed dat ouders daar voor gaan. Maar het hoogste is niet altijd het beste. Het gaat om de uit daging, dat je je uitstrekt. Mijn zoon kwam ooit bij me en zei dat hij bij zijn voetbalclub voor de A2 koos, omdat hij dan de beste was. Maar MONNIKENWERK Het gebeurt mij weleens dat een promotieonderzoek blijft 'zieken'. Ik lees erover, denk erover en krijg het niet ge combineerd met een praktijk die ik ken. Op 2 december promo veerde Hans de Waal, predikant in het Friese Nijland op ouderen in de kerk. 'Vergrijzing wordt ook in de Protestantse Kerk te veel als een bedreiging gezien, vindt de 40-ja- rige. 'De kerk is heel druk met jon geren die er niet zijn en heeft heel weinig aandacht voor ouderen die er wél zijn.' Wat begrijp ik niet? De Waal heeft het over ouderen in de kerk. Ik ken de vrijzinnige Koorkerkgemeenschap in Middel burg. De gemiddelde leeftijd van de leden is 65 jaar, 77 procent van hen is boven de 60. Binnen de Pro testantse Kerk in zijn geheel is dat 43,5 procent. Van de Nederlandse bevolking is een kwart 60-plus. Hoe ik het ook draai, deze ge meenschap bestaat uit relatief veel ouderen. Eerder dit jaar heb ik in deze ge meenschap onderzoek gedaan. Het idee was dat ik aan het licht zou brengen wat kenmerkend is voor de Koorkerkgemeenschap, wat de leden waarderen en willen behou den, waarvan ze eventueel af- scheid willen nemen en wat zij als nastrevenswaardig zien. De resul taten van dit onderzoek presen teerde ik in juni. 195 Vragenlijsten werden digitaal uitgezet, 33 op pa pier (met het aanbod het inge vulde formulier op te halen). De overall respons was 34 procent, de online respons 41 procent. De 60-plussers waren onder respon denten meer dan evenredig verte genwoordigd. Dik tevreden En wat is gebleken? Zij zijn dik te vreden met 'vrijzinnige kerkdien sten, goede (gast)voorgangers en mooie muziek, een gemeenschap waar iedereen zichzelf mag zijn en waarin ruimte is om elkaar te ont moeten'. Het is niet zo dat ze daar- voor naar anderen kijken, die dit voor hen zouden moeten organi seren, want van de respondenten bleek 89 procent als vrijwilliger in de gemeenschap actief te zijn. Er is kijkend naar de toekomst verlan gen naar stilte, mystiek en ritue len. Ook zou er aandacht moeten zijn voor jongeren en gezinnen. Is het onjuist te concluderen dat ou deren in deze gemeenschap zich gekend en geliefd voelen en de vleugels uit kunnen slaan? Dat zij wél aandacht krijgen, van elkaar bijvoorbeeld? Hans de Waal pleit in zijn proef schrift voor meer doordenking van plannen voor ouderen. Zou de Koorkerkgemeenschap al aan zijn ideaal voldoen? En wat vind ik? Uit landelijk onderzoek blijkt dat 'de PKN met ongeveer 60.000 mensen per jaar krimpt. In 40 procent van de gevallen is deze krimp het ge volg van overlijden. De overige 60 procent schrijft zich actief uit. Dat doen ze meestal bij nieuwe fases in hun leven: de eerste baan, de overgang van samenwonen naar trouwen, het eerste kind'. In de Koorkerkgemeenschap in Middelburg ontbreekt de groep 'jongeren' die voor deze overgan gen staat. Ouderen hebben er de toekomst in hun hand, maar naar de mens gesproken niet het eeu wige leven. Zij verlangen naar meer aandacht voor jongeren en gezinnen. Wat is het probleem, De Waal? ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO 'De basisschool, daar waar Rachel van Kommer Utrecht Eerst even terug naar Zeeland. Denkt u nog vaak terug aan die kinderen? - Anko van Hoepen Wat stond daarin? Anko van Hoepen werkte in het Zeeuwse onderwijs en begint bin nenkort als bestuursvoorzitter van een Utrechtse basisscholenkoe pel. FOTO ANGELIEK DE JONGE Moeten leraren vaker havo of vwo-advies geven? José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Lees haar blog op pzc.nl/monnikenwerk - José Baars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32