Een van de beste vertellers die ik kende DEC 202 1 Samuel (15) valt op jongens 2 COLUMN vertellen, en Eric Clapton had hing Ik aan °pgetreden. ,,Vier- Maikel Harte How about one more time? Wie in de jaren tachtig en negentig wel eens bluesconcert in de Terneuzense cul tuurtempel Porgy en Bess bezocht, moet deze zin als muziek in de oren klinken. Het was de zin waarmee Henny Borghstijn het publiek opzweepte om de optredende band tot een toegift te verleiden. Van de week be reikte mij het trieste bericht dat Henny is overleden. fantastische concerten. Het waren de jaren dat er vijfhonderd man Porgy en Bess werd binnen gestampt voor een optreden van Amerikaanse band als The Paladins, The Fa bulous Thunderbirds en The Red Devils. The Red Devils stonden het ene moment voor vijftigduizend man op Pink Pop, het andere moment in de Terneuzense Noord straat. Poeh, wat een avonden. kennen en het is zonder overdrijving een van de beste vertellers die ik ooit gekend heb. Als hij een ver haal begon te vertel len hing ik aan zijn lippen. Een van zijn mooiste anekdotes Als Henny was de komst van Sam Meyers naar BorgnstlJn Terneuzen: een le- een verhaal gendarische zwarte begon te bluesartiest die nog 1 met Muddy Waters honderd posters zljn lippen hadden we laten drukken", vertelde Henny. ,,Van Gent tot Goes, overal hingen we ze op. Totdat twee weken voor het optreden iemand zich hardop afvroeg of de naam 'Sam Meijers' wel goed op de posters stond. Moest die ij niet een y zijn? Paniek, wat doen we er mee?" promotion die met een groep vrijwilligers de centjes bij elkaar schraapte om mooie avonden te kunnen houden. Uiteindelijk werd besloten nieuwe posters te laten druk ken, want als Sam Meyers zou komen aanrij den en hij zou overal posters zien hangen waarop zijn naam verkeerd gespeld stond, wie weet wat er dan gebeurde. ,,Hij zou mis schien wel niet meer optreden", vertelde Henny, „en we wilden geen enkel risico nemen. In al lerijl lieten we nieuwe posters drukken en die plakten we over de oude, want oh wee als Sam Meyers die verkeerde pos ters zou zien. Wat dienk je? Het is zaterdagmid dag, Sam Meyers komt Porgy en Bess binnen gelopen, erm in erm mee zijn manager. Is- tie blind!" nog eens zelf horen vertel len, maar helaas, er is geen 'one more time' meer voor Henny. Rust zacht prachtke rel! Zo gezegd in deze krant ,,We weten het al, en het is goed." Zo reageerden de ouders van Samuel Treebusch (15) uit Middelburg, toen hij ze wilde vertellen dat hij op jongens valt. ,,Dat was heel fijn. Ik hoefde me niet meer te verschuilen. Er viel een last van mijn schouders." Negen jaar was Samuel, toen hij uit de kast kwam. ,,Toen ik in groep 6 en 7 zat, had ik een vriendinnetje, met wie het steeds aan en uit ging. Ik merkte op een gegeven moment dat ik me niet meer tot haar aange trokken voelde. Ik trok wél naar jongens toe. Op YouTube keek ik naar James Charles (een Ameri kaanse visagist, red). Hij is zó zich zelf. Dat vond ik geweldig om te zien. Ik dacht: ik hoef me niet te verstoppen." Als kind was Samuel niet met 'jongensachtige' dingen bezig. ,,Ik hield niet van voetbal. Toen ik vier jaar was pakte ik wel de jurken en hakken uit mijn moeders kleding kast, en ik lakte mijn nagels. Ik denk dat mijn ouders het daardoor al wisten. Mijn klasgenoten vroegen ook weleens plagerig: 'ben je homo ofzo?' Dat vond ik pittig. Ik dacht: 'hoe weten ze dat?' Ik had op dat moment zelf nog zoveel vragen." Pesterijen op school Nadat hij het zijn ouders had ver teld, hield Samuel een spreekbeurt in de klas. ,,Ik heb de andere kinde ren verteld dat ik anders ben dan anderen. Maar daarna begonnen de pesterijen. Mijn tas werd afgepakt, en ze gingen ermee overgooien. Soms kreeg ik een schop of een duw. Gelukkig had ik een leraar, die me geholpen heeft om zelfverze kerder te worden. We hebben heel vaak gepraat. Hij zei: 'Het is ok wie j e bent. Niemand mag daar ooit iets naars over zeggen. Je mag jezelf zijn." Samuel Treebusch (15) uit Middelburg, leerling van de SSG Neha- lennia, is Paarse Vrijdag-model. foto lex de meester De woorden van die leraar zijn Samuel altijd bijgebleven. ,,Toen ik naar de middelbare school ging, heb ik me voorgenomen om die pesterijen achter me te laten. Ik dacht: 'ik ga mijn beste zelf laten zien.' Ik maakte gelukkig meteen vrienden, en ik kwam in een klas terecht, die me wél accepteerde. Dat heeft me heel veel moed gegeven." Paarse Vrijdag Nu, vier jaar later, loopt Samuel vol trots in zijn paarse blouse door de Ik vind het belangrijk dat iedereen zichzelf kan zijn schoolgangen van de SSG Nehalen- nia in Middelburg. Het is Paarse Vrijdag: op deze jaarlijkse actiedag dragen scholieren paarse kleding, om hun solidariteit te tonen met jongeren die niet heteroseksueel zijn. Samuel wil al sinds de brug klas een voorbeeld zijn voor zijn leeftijdsgenoten. Hij richtte de GSA op voor zijn school, de SSG Neha- lennia in Middelburg. GSA staat voor gender sexuality alliance. Deze groep leerlingen zet zich in voor de acceptatie van lhbt-jonge- ren op school. ,,Het is belangrijk dat jongeren een plek hebben op school waar ze zich veilig voelen", vindt Samuel. Leerlingen vragen Samuel ook om advies. ,,Ze willen weten hoe ik het op school verteld heb. Ik hoop dat ze door de GSA weten dat ze er niet alleen voor staan." Voorbeeld voor anderen Biologie-docente Eva van Hartevelt ziet dat Samuel ook echt het voor beeld is dat hij zo graag wil zijn. ,,Hij is zo ontzettend zichzelf. Ik zie dat andere leerlingen daar jaloers op zijn. Ze denken: 'Ik zou willen dat ik maling had aan wat anderen van me vinden. Voor leerlingen die met hun gevoelens worstelen is het fijn om iemand te hebben met wie ze zich kunnen identificeren. Ze zien dat het niet gek is als je valt op iemand van hetzelfde geslacht." Samuel is ook één van de Paarse Vrijdag-modellen van het lande lijke GSA-netwerk. ,,Ik heb me daar zelfvoor aangemeld", vertelt hij. ,,Ik vind het heel erg belangrijk dat ie dereen zichzelf kan zijn. Je hoeft je niet te schamen voor wie je bent. Dat wil ik iedereen in het hele land laten weten." Toos Henk ZONDA® KAN MAX WERELDKAMPIOEN WORDEN Testvervalser hoest agenten in gezicht Een 59-jarige Terneuzenaar die beweert besmet te zijn met co rona heeft met opzet agenten in hun gezicht gehoest. Het ge beurde donderdag toen hij aan gehouden werd omdat hij tegen betaling een testuitslag zou heb ben laten vervalsen. Een 18-jarige medewerkster van de commerciële testlocatie die hem vermoedelijk heeft gehol pen, is ook aangehouden. De fraude werd ontdekt door de manager. Beide verdachten zit ten nog vast. ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO Ik moest meteen terugdenken aan die Later leerde ik Henny ook persoonlijk De organisatie was de Stichting Blues- Ik zou het hem graag ONDERWIJS Er moet veel anders in het onderwijs, maar ik merk dat er een op frisbeurt gaande is - Anko van Hoepen CZEELAND4 WONING BRAND Naar mijn bele ving zijn we toen aan de dood ontsnapt - Peter de Vos, verblijft al twee jaar in een noodwoning CZEELAND8 1 11 'Niet schamen voor wie Je bent' Cornelleke Blok Middelburg - Samuel Treebusch Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl TERNEUZEN - Joeri Wisse IK HEB HET SELU1B MAAR UITGEZET. HENK KAN TOCH NIET MEER kijken u«vi r^r— e-rocrcc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2