Eventuele plek 2 zal amper atoeuk doen aan grootse prestatie H Nederlandse kampioenen uit het verleden? 17 Arjan Schouten Na een knokpartij van 21 races moet er morgen in de 22ste ronde een kampioen uit rollen, want zo werkt sport nu eenmaal. Maar maakt een eerste wereldtitel voor Max Verstappen, afgezien van de historische waarde, zijn seizoen ook nóg beter? Mooier, completer, dat zeer ze ker. Maar puur kwalitatief mag een eventuele tweede plaats nau welijks als minder worden ge waardeerd. Negen zeges, negen keer op poleposition, zeventien keer op het podium gestaan. Statistieken waar je normaal fluitend wereld kampioen mee wordt, maar niet als je band klapt in Bakoe, je in de muur getorpedeerd wordt op Silverstone of een speelbal bent geworden in een potje Bottas- bowlen op de Hungaroring. Met acht zeges, vijf 'poles' en zestien podiumplekken overlegt Ver stappens rivaal Lewis Hamilton nauwelijks mindere cijfers. Iets constanter, maar - afgezien van de laatste races - wel minder imposant dan de Nederlander. Ergens is het doodzonde dat er überhaupt een kampioen aan gewezen moet worden na tien heerlijke Formule 1-maanden, de verhalen van beide hoofdrol spelers zijn geweldig. De 'GOAT', de grootste aller tijden in zijn tak van sport, die zich met record- titel nummer 8 boven elke dis cussie verheft. Of die brutale kroonprins, die de autocraat eindelijk van zijn troon trekt. De Grand Prix van Abu Dhabi voelt zo aan als die tiebreak na een overrompelende marathon partij in het tennis, die maar geen kant op wilde vallen. Deze slotscène moet nu eenmaal wor den gespeeld, omdat we ooit af gesproken hebben dat je niet twee winnaars aan mag wijzen. Beiden gun je de winst, geen van beiden het verlies. C Verstappen kan dit jaar statistieken overleggen waar je normaal fluitend wereldkampioen mee zou worden Wat hij tot nu toe allemaal al bereikte in de Formule 1, is óók al van historische waarde, her haalde Verstappen de voorbije dagen in Abu Dhabi nog eens, terecht. Geen landgenoot die al vice- wereldkampioen werd in de koningsklasse van de autosport. Maar op die tweede plaats blijf je uiteindelijk toch de eerste verlie zer. Dat weet Verstappen ook. hij en op zijn achttiende won hij zijn eerste race. Nu, op zijn 24ste, staat hij al op de drempel van sporthistorie. Op matchpoint tegen Hamilton, hoewel die net zo goed één zege van de titel is verwijderd. Maar wint Verstappen, dan maakt hij een einde aan de regeerperiode van statistisch de beste Formule 1-coureur die de wereld ooit heeft gezien. Voor zijn eigen bekendheid hoeft Verstappen allang niet meer te winnen. Vijfjaar terug bij die eerste overwinning in Barcelona kende 97 procent van de Nederlanders hem al bij naam. Zijn voornaam volstaat, zoals dat hoort bij moderne sport helden. Sven, Ireen, Epke, Dafne, Tom, Ranomi, Frenkie, Mathieu, Max. En dan te bedenken dat hij zijn eerste titel in een auto nog moet winnen. Op zijn 24ste ontbreekt natuur lijk nog maar één ding op het cv: die felbegeerde bokaal waar alle namen van de Formule i-kampioenen in gegraveerd staan. Dit weekend kan het raak zijn, dat kan niemand ont gaan zijn in Nederland, dat als één blok achter hem staat. „Ik krijg natuurlijk ook din gen doorgestuurd, dat is alle maal heel mooi. En positief ook. Maar ik weet ook dat ik het zélf moet doen", beseft Verstappen, die het dit weekend niet anders gaat aanpakken nu de hoofdprijs zo nadrukke lijk gloort. „Mij n doel ver andert niet. Dat is altijd het zelfde geweest: winnen. Ook nu weer." losmaakt. Geboren in België, opge groeid op circuits over de hele we reld, woonachtig in Monaco, rei zend met zijn privéjet en verliefd op een Braziliaanse, is Verstappen vooral een man van de wereld die ook nog eens zijn talen spreekt. Volgens de Franse sport krant L'Equipe is hij verwikkeld in het 'Gevecht van de Eeuw'. Nog on gewis over de afloop van het titel gevecht nomineerde de BBC de Nederlander vanwege zijn impo sante zegetocht onlangs al voor de World Star ofthe Year-award, naast onder anderen tennisgrootheid Novak Djokovic, American foot- ball-icoon Tom Brady en topatlete Elaine Thompson-Herah. Vecht sportkoning Tyson Fury nam op In- stagram zelfs een video op om Ver stappen een hart onder de riem te steken. 2,6 miljoen Naar de laatste race in Saoedi-Ara- bië keken afgelopen zondag 2,6 mil joen Nederlanders. In Engeland (waar de Fi stevig achter de decoder zit bij Sky) idem dito. Met 2,66 miljoen kijkers was het daar de best bekeken race sinds Sky tien jaar terug de uitzendrechten kocht. Elke race weer stemmen er wereldwijd zo'n 85 a 90 mil joen kijkers af op Verstappen co. En het spektakel waar de Limburger steeds weer voor zorgt, helpt daar zeker in mee. Zijn verhaal spreekt natuur lijk ook tot de verbeelding. Op zijn zestiende tekende hij een Formule 1-contract, op zijn zeventiende debuteerde Mijn doel verandert niet. Dat is altijd hetzelfde geweest: winnen. Ook nu weer GO ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 KWALIFICATIE VANDAAG, 14.00 UUR RACE MORGEN, 14.00 UUR TV ZIGGO SPORT OPINIE Voor het eindrapport van Max Verstappen over 2021 doet het er al niet eens meer toe of hij het racejaar morgen afsluit met de wereldtitel. Met onder meer negen dagzeges en in totaal zeventien podiumplaat sen spreken zijn statistieken boekdelen, betoogt Formule 1- verslaggever Arjan Schouten. Lewis Hamilton (r) en Max Verstappen op het podium na de Grand Prix van Portugal. De Brit won in Portimao. foto epa Max Verstappen klimt in zijn bolide voor de eerste van twee vrije trainingen in Abu Dhabi. De Nederlander won hier vorig jaar, maar toen stond er geen WK- titel op het spel. foto reuters - Max Verstappen (24)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17