Terug naar Ajax zou het beste zijn 16 c Schaart Verstappen zich in rijtje baanbrekende COLUI Sjoerd Mossou Een paar jaar voordat Frenkie de Jong een speler van FC Barcelona werd, ging hij met zijn vriendin Mikky naar Camp Nou, tijdens een romantisch stedentripje. Daar bestaat een bekende, enigszins ontroerende foto van. Het ontroerende zit 'm vooral in de totale alle daagsheid van het plaatje. Frenkie en Mikky pose ren samen aan de rand van het veld, op een manier zoals tienduizenden Nederlanders dat al eerder hebben gedaan. Wat je ziet op die foto, is een soort weerspiege ling van je doodgewone zelf. Net als Frenkie ging half Nederland vroeger op campingvakantie naar de Costa Brava. Net als Frenkie kocht half Neder land een shirtje in de fanshop. Net als Frenkie gin gen we daarna nog even naar de Ramblas of naar de Sagrada Familia, en we zeiden tegen elkaar dat we dat ook wel zouden willen: in Barcelona wo nen, later, ooit. Het verschil is dat die droom voor De Jong ook daadwerkelijk uitkwam. Toen de beste Neder landse voetballer van zijn generatie kon kiezen uit een legertje van geïnteresseerde clubs, koos hij bovenal met een heerlijk onbevangen blik. FC Bar celona, Cruijff, Michels, Camp Nou, Sagrada Familia, Oranje, Messi. 'Més que un club'. Zaakwaarnemer Ali Dursun had nog een stapel tje aanbiedingen op zak, sommigen nog veel lucra tiever, maar De Jong dacht als het jochie van vroe ger op de camping. Hoe eenvoudig kan een beslis sing zijn als je je droom achternazweeft? Dat maakt het meteen onzinnig om nu te bewe ren dat het een desastreuze keuze was. Leve de voetballer die nog ouderwets zijn hart volgt. Maar aan de kille realiteit kunnen we ook weer niet voorbij. Kort nadat Frenkie de Jong was geland in Barce lona, raakte de club com pleet in verval. Deze week kwam er op Twitter een overzichtje voorbij van de 'grote wedstrijden' die Bar celona speelde sinds de komst van de Nederlander. In de vijf Clasicos tegen Real Madrid, in de Spaanse competitie, werd met De Jong in de basis niet één keer gewonnen. In de Champions League tegen clubs van het kaliber Bayern München, Juventus, Paris Saint-Germain of Benfica? Vooral nederlagen met ruime cijfers. Het is onzin dat allemaal rechtstreeks aan De Jong toe te schrijven, uiteraard. Lees FC Barcelona, Het imperium van Simon Kuper en je begrijpt hoe Bar^a de slechtst geleide topclub ter wereld kon worden. Maar feit blijft ook dat De Jong die ten dens, als laatste echt grote aankoop, geen moment wist om te buigen. Verkoop zou Barcelona wat financiële adem kun nen verschaffen, maar juist Frenkie de Jong had in Camp Nou het boegbeeld van een nieuwe tijd moeten worden. Een transfer betekent nóg meer gezichtsverlies, en welke club gaat er nog pakweg 100 miljoen euro voor hem neertellen? Terug naar Ajax zou sportief gezien het beste zijn, maar zo rijk is Marc Overmars nou ook weer niet. Alhoewel. Soms moet je vrijuit durven dromen natuurlijk. Jongensachtig en onbezorgd. Kort na de komst van Frenkie de Jong raakte Barcelona compleet in verval Spors weg bij Vitesse PSV naar Spanje FORMULE 1 GRAND PRIX VAN ABU DHABI Wordt de dag van morgen met hoofdletters toegevoegd aan de sportgeschiedenis van Nederland? Als Max Verstappen (24) in Abu Dhabi de eerste Hollandse Formule 1- kampioen hoopt te worden, zal het hele land aan de buis gekluisterd zitten. En de rest van de wereld smult mee. Het zal stil zijn op straat, morgen middag richting de klok van 14.00 uur. Alsof er weer een WK-finale wordt gespeeld, wat feitelijk ook zo is. Niet met elf voetballers, maar met één oranje leeuw. En die ra cende leeuw brengt nu in z'n uppie hetzelfde teweeg wat complete elf tallen en de grootste Nederlandse sportkampioenen in het verleden ook voor elkaar kregen. Net als bij het gouden kwartet van Fanny, de ijskoningen Ard Keessie, de houdgreep van Anton, Johan de Verlosser, het geel van Jan Joop, de volley van Marco, de Wimble- don-droom van Richard, het pun- tertje van Patrick, de zwemplakken van Pieter Inge, de sprints van Dafne en het roze van Tom, zorgt ook Max-mania nu voor een collec tief oranjegevoel. Reken maar op een nieuw kijk cijferrecord voor de Formule 1 in Nederland, nu Ziggo Sport speciaal voor de seizoensfinale in Abu Dhabi (net als Sky Sports in Enge land) de live-uitzending beschik baar maakt voor alle televisie- kijkers. „Prachtig dat alle mensen het nu kunnen zien, nu voor het eerst een Nederlander kampioen kan worden", reageerde Max Verstappen zelf. „Hope lijk schakelen veel mensen in." Daar hoeft hij niet aan te twij felen. Smachtend zullen morgen miljoenen Nederlanders in het oranj e of in de huiskleuren van Red Bull Racing thuis ofin het café voor de tv zitten. Net zoals bij die eerste race voor de Oostenrijks-Britse renstal, op die historische 15 mei 2016, toen hij meteen won in Barce lona. Of eerder dit jaar nog, bij de door Verstappen hoogstpersoonlijk weer tot leven gewekte GP van Zandvoort, waar hij ook de beste was. De hype voorbij Werd er na die eerste overwinning in Spanje nog weleens gevreesd voor een overwaaiende hype, die fase is Verstappen al jaren voorbij. Als fenomeen overstijgt de coureur werkelijk zijn sport. Hij heeft de laatste seizoenen hele volksstam men verslingerd gekregen aan de Formule 1, inclusief mensen die voorheen geen seconde naar ra cende auto's keken. Hij heeft een wereldsport in eigen land getrans formeerd van de nichehoek naar een mainstreamonderwerp. Het is anno 2021 gespreksstof bij de kof- fie-automaat en aan tafel bij Veronica Inside ('Die Hamilton schijt in z'n broek'). Een oranje Max-leger trekt langs de circuits, ook in het Emiraat zijn er dit weekend weer zo'n 5000 landgenoten bij, ondanks alle gel dende coronarestricties. Ziggo vond een miljoenenpubliek, dank zij Verstappen. En het absolute or gelpunt moet nu die eerste titel worden, na een laatste clash met ri vaal Lewis Hamilton, die al zeven keer 's werelds beste was. Plaats deze apotheose vooraf al maar gerust in een historisch rijtje finales van het Nederlands elftal. Misschien nog wel boven de Euro pese finales van Ajax, Feyenoord en PSV. Want als Verstappen ergens goed in is, dan is het de massa aan spreken. Heel Nederland leeft toe naar het eindspel op het asfalt van Yas Marina. Het land juicht voor 'zijn' coureur en die liefde stopt niet bij de landsgrenzen. Ook voorbij Hazeldonk en Lobith is Verstappen een racefenomeen dat de tongen Y @SjoerdMossou Een oplossing is nog niet direct voorhanden. ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO VOETBAL Vitesse neemt afscheid van technisch directeur Jo hannes Spors. De 39-jarige Duitser stapt over naar de Italiaanse club Genoa. Spors, die begin vorig jaar naar Vi tesse kwam, verlengde af gelopen zomer zijn contract nog tot 2024. Marcel Klos, de assistent van Spors, neemt voor lopig de taken van zijn land genoot over. VOETBAL PSV gaat in de winterstop op trainingskamp naar Spanje. Vanwege co rona was het onzeker of trainer Roger Schmidt (foto) met zijn selec tie naar het buitenland zou kunnen. PSV laat nu weten dat het trai ningskamp in Marbella door gaat. PSV vliegt op 4 januari naar Spanje en keert zes dagen later terug. Max staat op drempel van sporthistorie o a (0 Arjan Schouten Rotterdam/Abu Dhabi G15 mei 2016: op zijn acht tiende wint Verstappen in Barcelona zijn eerste race. Vijfenhalf jaar later gloort de wereldtitel. FOTO PRO SHOTS Een legertje fans is naar de hoofdstad van de Emiraten af gereisd om getuige te zijn van een historische titel. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16