Julian Assange mag worden uitgeleverd c Gedoe over geld zit verbouwing San Marco-kerk in Venetië dwars VOIGirRAVEL 30= K Dl) Js WIDfröA^ 13 mm De verbouwing die de San Marco Basiliek in Venetië moet beschermen tegen de vele overstromingen, ligt stil door bureaucratie. De aannemer wordt al maanden niet betaald. Na jarenlang bakkeleien werd afgelopen zomer ein delijk begonnen met het aanleggen van een barrière om de San Marco Basiliek in Venetië. De 11de-eeuwse Byzantijnse basiliek is één van de laagste punten van de stad en loopt al bij het geringste hoogwater onder. De Mose-vloed- kering in de lagune treedt in wer king als het water 110 centimeter hoog staat, de vloer van San Marco is al nat bij iets meer dan 80 centi meter. De schade die het zoute water aanricht aan de eeuwen oude mozaïekvloeren en de mar meren zuilen is enorm. Twee jaar geleden, na één van de verwoestendste overstromingen in de recente geschiedenis van Venetië, werd besloten een 130 centimeter hoge glazen wand te plaatsen. Die wand moet zowel de ministerie niet geaccepteerd. Ondertussen loopt de San Marco Basiliek bijna dagelijks onder wa ter en gezien de weersverwachtin gen zal dat de komende weken wel zo blijven. „De schade aan de basi liek wordt alsmaar groter", zegt Carlo Alberto Tesserin tegen de krant Corriere della Sera. Tesserin is verantwoordelijk voor het onder houd van San Marco. „Dit is een onacceptabele situatie." basiliek beschermen als het zicht op het monument waarborgen. Vier maanden en 4 miljoen euro en het probleem zou zijn opgelost, maar nu, nog geen twee maanden later, ligt de bouw stil. Voorschieten De beloofde 700.000 euro aanbe taling is nooit aangekomen bij de aannemer. „Sinds september schieten wij de salarissen en de materiaalkosten voor", zegt Devis Rizzo tegen dagblad La Repub- blica. Rizzo is eigenaar van het aannemersbedrijf dat het werk uitvoert. „Ik heb al verschillende aanmaningen gestuurd, ik heb nooit antwoord gekregen." Het geld voor de verbouwing ligt nog op het ministerie van Eco nomische Zaken in Rome. Dat weigert, ondanks aandringen van hun collega's op het ministerie van Infrastructuur, groen licht voor de betaling te geven. Volgens de economen ontbreekt de bank garantie van het Consortium Venezia Nuova, de formele aanne mer van het project. Maar vanwege de precaire financiële situatie van het consortium is het verkrijgen van zo'n garantie moeilijk. Aanne mer Rizzo bood daarop aan een verzekering af te sluiten, maar dat werd door de bureaucraten op het De Amerikaanse overheid heeft de Britse justitie weten te overtui gen. In een beroepszaak zag de High Court geen reden een eerder verbod te handhaven. De VS kon aannemelijk maken dat de Aus traliër in hun handen geen gevaar loopt. De oprichter van WikiLeaks wordt ver dacht van het verza melen en openba ren van geheime informatie rond de oorlog in Irak en Afghanistan. Als Assange in de VS schuldig wordt be vonden, hangt hem in theorie een gevangenisstraf van maximaal 178 jaar boven het hoofd. Zijn advocaten gaan in be roep, omdat ze denken dat As- sange in de VS zijn leven niet ze ker is. Volgens zijn juridische team zocht inlichtingendienst CIA naar mogelijkheden om hem te kidnappen en te vermoorden. Assange vroeg uit vrees voor een uitleveringsverzoek van de VS in 2012 asiel aan bij de ambassade van Ecuador in Londen. Toen het Zuid-Amerikaanse land hem in april 2019 niet langer wilde hel pen, werd hij gearresteerd. Een Britse rechter veroordeelde hem tot vijftig weken cel voor het schenden van de voorwaarden van zijn borgtocht. Assange werd in Zweden ge zocht voor het mogelijk aanran den en verkrachten van twee vrouwen. Deze beschuldigingen, die later werden ingetrokken, heeft Assange altijd ontkend. Hij zag ze als een poging van de VS om hem via het Scandinavische land in handen te krijgen. As- sange zit sindsdien, in afwachting van de verwikkelingen rond zijn uitlevering, gevangen. Gevaar In januari weigerde een rechter aan de uitlevering mee te werken, vanwege het gevaar dat hij zelfmoord zou ple gen. De hogere recht bank meende dat dit ri sico na toezeggingen van de VS is weggenomen. Assange komt niet in het strengste gevangenis regime terecht. Ook wordt hij overgedragen aan Australië om een eventuele straf - mogelijk tussen de vier en zes jaar - uit te zitten. In het vonnis beval de rechter dat de zaak wordt overhandigd aan Priti Patel, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, om een beslissing te nemen over zijn uit levering. Kijk op lapland.be/luosto GO ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 Basiliek wacht op droge voeten Angelo Van Schaik Rome Het water richt grote schade aan in de basiliek. Bijna dagelijks loopt de kerk onder. fotos anp epa Julian Assange (50) mag na een besluit van een Britse rechtbank alsnog worden uit geleverd aan de VS. De Wiki- Leaks-oprichter gaat tegen het vonnis in beroep. Geert Langendorff Londen Beleef Lapland In Luosto! Verblijf een week lang in je eigen boomstambungalow met open haard en sauna. Geniet van de inbegrepen huskysafari en de directe vlucht naar Lapland vanaf Brussels Airport. Welke belevenissen voeg jij extra toe aan deze droomvakantie? VAN REIZEN NAAR BELEVEN ©0 035 69 90 322 Vertrek dec. '21 t/m maart '22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13