FM komt voorlopig nog wel even uit Terneuzen Het huis om in te verdwalen komt te koop 7 Priester Wiel Wiertz (63) is de laatste pastoor met als woonplek de pastorie in Hulst. De parochie gaat het eeuwenoude pand verkopen. Het is te groot. De pastorij is al bijna twee eeuwen in het bezit van de parochie. In het huis hebben sindsdien priesters, kapelaans en hun huishouding ge woond en ook was het parochiese cretariaat er in gevestigd. Het liefst zou de parochie de pastorie een bestemming geven als woongroep voor alleenstaande ouderen, maar dat lijkt financieel ijdele hoop. Het is met pijn in het hart dat Wiertz gaat verhuizen. Maar ook is hij nuchter. ,,De kerkgemeenschap wordt steeds kleiner. We moeten ons afvragen: Is dit onze plaats? Moeten we dit nog willen?" Originele details Steenstraat nummer 22 is een Rijksmonument. Achter de inge togen rechte gevel, op hardstenen plint met sierlijsten, statige dub bele voordeur en de vele grote schuifvensters, gaat een enorm huis van 550 vierkante meter schuil, tjokvol originele details. Het was dan ook vele jaren een passende huisvesting voor meneer pastoor, maar voor Wiertz voelt het niet meer goed. Hij vindt dat de parochie met haar tijd mee moet gaan. ,,Met meer ingetogen heid." De eerste stappen daarvoor zijn een paar jaar geleden al gezet. Toen kocht de parochie Heilige Maria Sterre der Zee het voorma lige pand van kledingwinkel Jet ty's, pal tegenover de hoofdingang van de Willibrordusbasiliek. Het werd het nieuwe parochiecen trum. In het pand is, naast een onthaal met allerlei informatie over de parochie, een winkeltje gevestigd waar liturgische artike len gekocht kunnen worden. Ook kunnen de medewerkers van het parochiesecretariaat er hun werk doen. Het is een stuk kleiner dan de pastorie, maar groot genoeg. Met de opening van het paro chiecentrum, werd het tijd na te denken over de toekomst van de pastorie. Want die moet ook wor den onderhouden en warm ge stookt. Wiertz: ,,In samenspraak met het bisdom hebben we beslo ten de pastorij te vervreemden, er afscheid van te nemen. Maar wel met de intentie het pand een waardige herbestemming te ge ven." Het allerliefst zou Wiertz zien dat de pastorie achter de gevel verbouwd zou worden tot een woonvorm voor alleenstaande en wellicht eenzame ouderen. Met een gemeenschappelijke algemene ruimte, zodat ze gezellig samen kunnen zijn. Maar ja, financiën. We moeten ons afvragen: Is dit onze plaats? Moeten we dit nog willen? Wiertz: ,,De ruimte is er zeker, maar dat wordt een fikse verbou wing, er moet een lift in, alles ver nieuwd. Dat kunnen we niet op brengen." Tijd staat stil Dan plan B; particuliere verkoop. Het pand is een droomhuis voor diegenen die weg zijn van een ka raktervol pand en graag de ruimte willen of nodig hebben. Wiertz gaat voor in een rondleiding. Al leen al de entree is prachtig; een halletje met glas in lood ramen, daarachter een lange gang met marmeren vloer en majestueuze draaitrap. Op de begane grond werkkamers, een vergaderruimte en een keuken waar de tijd lijkt stil te hebben gestaan. Op de eer ste verdieping woont Wiertz nu nog zelf, de bovenste verdieping was ooit voor de bedienden. Het is kamer na kamer, je zou er kunnen verdwalen. Wiertz zelf verhuist in het nieuwe jaar naar een appartement aan de Bierkaai vlakbij het Gods plein. Die woonplek heeft een ei gen ingang. ,,Dat vind ik erg be langrijk, dat ik direct benaderbaar en aanspreekbaar ben voor de pa rochianen die me nodig hebben." Hij is sinds 1979 directeur van Broadcast Partners. Het Terneu- zense bedrijf verzorgt in Neder land, België en Duitsland, de door gave van niet alleen het analoge FM-signaal, maar DAB. ,,Dat het signaal van Radio 1 en Omroep Zeeland daar wegvalt heeft een andere reden. Bij Over slag staat er een grote zendmast die Radio2 uitzendt. Dat signaal kan ter plaatse zo sterk zijn dat an dere zenders even weggedrukt worden. Datzelfde heb je ook bij de zendtorens in Roosendaal, bij Lopik, maar ook bij een hotel op Boulevard Bankert in Vlissingen waar zenders bovenop staan. Het is niet dat het FM-signaal de afge lopen tijd is verslechterd." Waarom moeten we over op DAB? ,,Kwaliteit is de belangrijkste re den die gegeven wordt om DAB te promoten, maar dat snijdt geen hout. Het kwaliteitsargument wordt gebruikt in de marketing van DAB, terwijl dat er in de prak tijk nauwelijks toe doet. Daar gaat het helemaal niet over. Dit gaat om schaarse frequentieruimte en dis- tributiekosten voor radiostations." ,,Maar hebben we daar behoefte aan? Met de digitale televisie kre gen we ook de beschikking over tientallen kanalen. Maar in de praktijk kijken mensen naar niet meer dan vijftien zenders en de rest zien ze hoogst zelden." In de praktijk kijken mensen naar niet meer dan vijftien zenders ,,De kwaliteit van DAB is in Ne derland nog niet zodanig dat je overal binnenshuis een goede ont vangst mag verwachten. Buiten gaat het prima en een autoradio met DAB doet het overal, maar voor binnen is het signaal niet al tijd krachtig genoeg. En het ver schil met FM is dat je bij een zwak ker signaal eerst wat kwaliteitsver lies merkt, dan wat meer ruis en ten slotte niks meer. Bij het digi tale signaal van DAB doet hij het wel of niet." ,,Het merendeel van de luisteraars luistert nog steeds via FM. Hoeveel luisteraars het voordeel van DAB zien en wanneer? Dat is de vraag. De overgang verloopt geleidelijk. Ergens in de jaren dertig van deze eeuw zal FM wel verdwijnen." VL ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 Priester verlaat de pastorie Pastoor Wiel Wiertz sluit binnenkort de deur van de pastorie aan de Steenstraat in Hulst voorgoed. foto anne hana Sheila van Doorsselaer Hulst - Wiel Wiertz, pastoor VIJF VRAGEN AAN ROBERT-JAN VAN DER HOEVEN VAN BROADCAST PARTNERS Je kunt geen reclameblok horen of het wordt ons ingeprent: we moeten over op DAB, de digitale opvolger van FM. Waarom? Vijf vragen aan Robert-Jan van der Hoeven van Broadcast Partners. Als je over de Tractaatweg naar België rijdt, vallen Radiol en Om roep Zeeland bij Axel weg. Wordt FM al ontmanteld? Met DAB krijgen we toch meer zenders tot onze beschikking? Bij mij thuis doet de DAB-radio het niet echt goed. Ik hoor nog - Robert-Jan van der Hoeven geen verbetering. Hoe lang nog voor we niks meer op de buizenradio ontvangen? - Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134