Honderdjarige Louis heeft met zes dochters zijn eigen personeel Moet Cadzand-Bad 'n grote supermarkt krijgen? 'Nu rijdt toerist naar Oostburg' Enquête: meerderheid tegen toeristische verhuur in dorp c Raadslid vertrekt bij CDA 6 In je ouderlijk huis honderd jaar oud worden. Het is niet iedereen gegeven. Louis Vermeulen uit Clinge wel, hij heeft eigen personeel. Vermeulen is geboren en getogen in Clinge. Hij werkte 45 jaar als ploeglei der bij de weverij van Clitex tot het bedrijf begin jaren tachtig de poorten sloot. Samen met zijn vrouw Josephine, die in 2012 overleed, kreeg hij zes kinderen. Allemaal dochters. ,,Mijn vader mopperde daar vroeger weleens over", vertelt zijn dochter Marloes Lammens-Ver- meulen. ,,Dat hij geen voetballer of wielrenner als zoon had. Maar toen kwamen de schoonzonen. De een voetballer, de ander een wielrenner. De sportmannen werden hem toegeworpen. Al leen op een andere manier dan." Graag sport kijken ,,Hij kijkt nog steeds graag naar sport", vertelt Lammens-Ver- meulen. ,,Hij weet er echt nog al les van en volgt het op de voet. Hij kent de wielrenners, de veldrij ders, volgt het voetbal en natuur lijk hoe Max Verstappen het doet." ,,Vader is er een uit een gezin van vijftien kinderen. Vier zijn er nog in leven. Hij en drie zussen van 98, 90 en 80 jaar. Een sterk geslacht dus." Samen zorgen de zes dochters dat vader Louis ook op honderd jarige leeftijd kan wonen waar hij al 73 jaar woont. ,,Hij heeft eigenlijk zijn eigen personeel. Zes dochters, met alle maal een specialiteit. De een zit in de zorg, de ander doet de tuin, er is er een voor de financiën en weer een ander is de loodgieter. De jongste dochter woont thuis, ze is blind maar helpt onze vader. Zij helpt hem, hij helpt haar. 'We houden elkaar in evenwicht', zegt onze vader altijd. Zo doen we dat. We zijn echt een heel hechte fa milie." Sjaak Quaak (foto) maakt de overstap naar de nieuwe politieke partij Sluis Lokaal. De inwoner van Heille vertrekt na 26 jaar raadslid voor het CDA te zijn geweest. Arnold Scheppers wordt lijsttrekker. brugge (nu LPS) staat op twee, hui dig OW-raadslid Sebastiaan Keijmel op drie en Conny Tanghe (nu LPS) op vier. De rest van de lijst wordt later bekendgemaakt. Wie de kandidaat-wethouder is, blijft nog even geheim. De partij zet zich onder meer in voor leefbaarheid, goede zorg, balans tussen wonen, recreatie en tweede-woningbezit, jongerenparticipatie en is tegen hoge windmolens op land. LPS, D&T en OW denken nu over sommige thema's wezenlijk anders. Neem de toeristische ver huur. ,,Toch zijn we daar goed uit gekomen", zegt Scheppers. ,,Ons standpunt formuleren we pas als de discussie over toeristische ver huur gevoerd is." De gemeenteraad praat daar maandag over in een commissievergadering in de sporthal in Cadzand. Deur staat open Volgens voorzitter Donny de Vriend heeft Sluis Lokaal meer dan dertig kandidaten en groeit de lijst nog altijd. „De kandidaten zijn goed verdeeld over de streek, er staan twintigers, dertigers en veertigers en mensen met meer ervaring op." De deur voor Nieuw Gemeentebe lang (NGB) staat wat hem betreft nog altijd open. Marian van Oos- tenbrugge, Conny Tanghe en Frank Gijsel waren raadslid voor die par tij, maar scheidden zich onlangs na heel wat heisa af. Sindsdien zitten zij als LPS in de raad. ,,Het is jam mer dat het zo is gelopen, maar we kijken nu vooruit", zegt De Vriend. Sluis Lokaal steekt de ambities niet onder stoelen of banken. De Vriend: ,,We gaan uit van vier zetels en verwachten de grootste te wor den." De transfer van Quaak is geen ver rassing. Tijdens gemeenteraadsver gaderingen kiest hij regelmatig de kant van Lokale Partij Sluis (LPS), Onafhankelijk West (OW) en de VVD, ook als zijn eigen CDA een andere mening is toegedaan. LPS en OW gaan samen met Dorpsbe langen Toerisme (D&T) op in Sluis Lokaal, Quaaks nieuwe partij. Onlangs werd al be kend dat de wegen met het CDA zouden schei den. „Ik voelde al een tijdje aankomen dat er voor mij geen plaats op de lijst voor de ver kiezingen zou zijn", zegt Quaak. „Toen ben ik met andere partijen gaan pra ten." Scheppers lijsttrekker Quaak had dus meer opties. ,,Een groepje wilde een nieuwe partij op richten waar ik onderdeel van kon zijn. Maar dan haal je misschien één zetel. Versnippering moeten we juist tegengaan. Dat spreekt me zo aan in Sluis Lokaal. ik voel me hier thuis." Tot aan de verkiezingen blijft hij raadslid voor het CDA. Op de lijst van zijn nieuwe partij staat Quaak op plaats vijf. Arnold Scheppers, nu fractievoorzitter van D&T, wordt lijsttrekker. Marian van Oosten- Cadzand-Bad puilt in het toeristen seizoen uit van de vakantiegangers, die uiteraard ook boodschappen doen. GroenLinks signaleert dat toeristen massaal naar de grote su permarkten in Oostburg rijden, in plaats van te winkelen bij de Spar-supermarkt aan Boulevard de Wielingen. ,,Waarom wordt er in Cadzand-Bad geen grote super markt gebouwd? Dan hoeven al die toeristen niet naar Oostburg te rij den", zei Jack Puyenbroek van GL deze week tijdens een commissie vergadering van de gemeenteraad. ,,Dat is veel beter voor het milieu." ,,Een grote supermarkt in Cad- zand-Bad is altijd een discussie punt geweest", reageerde wethou der Peter Ploegaert, die het duur- zaamheidsverhaal van GroenLinks wel kon volgen. Hij ziet het er voor lopig echter niet van komen. ,,Zo lang er niet 365 dagen per jaar toe risten in Cadzand-Bad zijn, is een volwaardige supermarkt een moei- lijke zaak." Die mededeling be vreemdde Arnold Scheppers van Dorpsbelangen Toerisme (D&T): ,,We spreken altijd over bouwen, bouwen, bouwen in Cadzand-Bad, maar een supermarkt mag niet." in Breskens staan de ontwikke lingen niet stil. De Plus op het Spui- plein wil op korte termijn uitbrei den tot 1800 vierkante meter en op den duur naar een groter pand ver huizen. De Jumbo aan de Burge meester van Zuijenstraat wil meer magazijnruimte. Ploegaert liet we ten dat de gemeente nog 500 a 600 vierkante meter aan extra winkel ruimte te verdelen heeft. De overgrote meerderheid van de inwoners van Breskens vindt dat het verhuren van huizen aan toe risten in de dorpskern, verboden moet worden. Dat blijkt uit een enquête van Breskens in Balans. Breskens in Balans, een groep die vindt dat toerisme niet ten koste van de inwoners mag gaan, kreeg 951 reacties op de enquête. Ruim 70 procent vindt dat toeris tische verhuur in het dorp niet kan. Maximaal dertig dagen per jaar vindt 16 procent oké. Voor zestig dagen (5,9 procent) en 120 dagen (5,4 procent) is aanzienlijk minder steun. Het verhuren van huizen aan toeristen in West-Zeeuws- Vlaamse woonwijken is een heet hangijzer. Steeds vaker wordt er geklaagd over overlast. Ook zou den starters kansloos zijn op de woningmarkt, omdat beleggers huizen opkopen om ze vervol gens te verhuren. Maandag ver gadert de gemeenteraad in een commissievergadering over hoe de toeristische verhuur geregu leerd kan worden. De vergade ring is in de sporthal van Cad- zand, omdat velen zich hebben aangemeld en iedereen 1,5 meter afstand moet houden. ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 VL Louis Vermeulen uit Clinge is 100 jaar en dat wordt uitgebreid gevierd. Taart, champagne, buiten borrelen met familie en burgemeester Jan-Frans Mulder was ook op bezoek. foto anne hana CLINGE - Guido van der Heijden Sjaak Quaak op lijst van Sluis Lokaal Bob Maes Breskens CADZAND Om de zoveel tijd keert de dis cussie terug. Moet er in of vlak bij Cadzand-Bad een grote su permarkt komen? Volgens GroenLinks (GL) zou het in de zomer heel wat verkeersbewe gingen schelen. BRESKENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133