Woningnood te lijf Bingo met zwerfafval langs de Oosterschelde; 'Leuk, nuttig en educatief tegelijk' Enthousiasme over uitbreiding van Roompot, twijfels over Anna Friso 6 •vr De vijf Bevelandse gemeenten gaan de komende vijf jaar gezamenlijk 450 flexwoningen bouwen. Hiermee willen ze het woningtekort in hun gebied oplossen. Veel jongeren wonen nog bij hun ouders, gescheiden mensen kun nen geen woning vinden, status houders krijgen geen huisvesting. Overal, dus ook op de Bevelanden, is het erg lastig om een (sociale huur)woning te vinden. Om die vastzittende woningmarkt los te trekken hebben de vijf Bevelandse gemeenten de koppen bij elkaar ge stoken in een samenwerkingsver band. Samen met vertegenwoordigers van onder meer de woningcorpora tie, de provincie en Bouwend Zeel and is een plan opgesteld om 450 zogenoemde flexwoningen te bou wen. In eerste instantie wordt er met deze flexwoningen geprobeerd om jongeren en starters de mogelijk heid te bieden om aan een huis te komen. Voor een deel vallen de wo ningen in de sociale sector, voor een deel in de middengroep. „Jongeren en starters zijn hierbij de primaire doelgroep, maar ook voor bijvoorbeeld statushouders kan dit een oplossing zijn", aldus project leider Rutger Wondergem. De flexwoningen zijn 'flex' om dat ze ook weggehaald kunnen worden of kunnen worden omge bouwd tot permanente woningen. Het gaat dus om woningen die, zo lang het nodig is, de krapte op de woningmarkt bestrijden. Daarna zouden ze kunnen worden weggehaald. Of in een enkel geval worden omgebouwd tot perma nente woning. Tien locaties Voor de eerste fase van 200 eenhe den heeft de actiegroep al tien loca ties in het vizier, verdeeld over de vijf gemeenten. In elke gemeente komt dus wel iets. Dat varieert van kleinschalig in een dorp tot wat grootschaliger in de stad. Voor de dorpen kan daarbij ook worden gedacht aan tiny houses. De tot nu toe gebouwde tiny houses vallen niet onder dit plan. Die zijn in principe permanent. Begin vol gend jaar zullen de exacte locaties bekend worden gemaakt. In principe gaat het dus om een tijdelijke oplossing. Maar hoe tijde lijk dat wordt, is volgens Adrie van der Maas lastig in te schatten. De Noord-Bevelandse wethouder is kwartiermaker van de project groep: ,,Dat ligt aan de markt. We bouwen nu voor de korte termijn. Maar hoe lang die periode is is lastig in te schatten. Als de behoefte er straks is om ze langer te laten staan is dat ook geen probleem." Een van de locaties voor de flexwoningen is overigens al wel bekend: Dat is Kortgene. Daar zijn plannen om op de oude sport velden tiny houses neer te gaan zet ten. ,,Die plannen waren er al, maar vallen nu onder dit project", laat wethouder Adrie van der Maas we ten. Dezelfde soort plannen voor Colijnsplaat, Wissenkerke en Kam perland vallen daar volgens hem juist weer niet onder. Ook gedeputeerde Dick van der Velde meldt erg in zijn sas te zijn met het Bevelandse initiatief. ,,We zijn er zeer blij mee. Dit kan een voorbeeld zijn voor de andere re gio's in Zeeland." 'Bingo!' De vondst van een roggenei maakt de kaart compleet. Grote kans dat je de zwarte omhulsels, die met een beetje fantasie wat weghebben van een mini- mondkapje, rond deze tijd van het jaar hier tegenkomt, zegt Wilco Jacobusse van het Nationaal Park Oosterschelde. Dat geldt helaas ook voor de minder fraaie vondsten langs de oevers. Plastic flesjes, doppen, blik, vispluis, glasscherven en lege zakken chips die ook op de kaart kunnen wor den aangekruist. ,,Als je in deze omgeving je ogen even de kost geeft en weet wat je moet zoeken, heb je zo bingo." Zwerfafval doe-tas De kaart zit in de grote 'zwerfaf val doe-tas' die Jacobusse en zijn collega's van het Milieu Educatie Centrum De Bevelanden heeft meegenomen naar camping Anna Friso in Kamperland. Op de dijk pal voor de deur reikte gedepu teerde Harry van der Maas giste ren de eerste van voorlopig vier tassen uit. De bedoeling is dat an dere campings, die ook gastheer zijn van het nationaal park snel volgen, legt Jacobusse uit. Pictogrammen In de tas zitten grijpers, emmers, handschoenen en voorbeelden van mooie en lelijke dingen die je allemaal kunt tegenkomen langs de Oosterschelde. De bedoeling is dat je aan de hand van de picto grammen op de bingokaart alle voorwerpen bij elkaar zoekt. ,,Je kunt groepjes tegen elkaar laten spelen. Wie het eerst z'n kaart vol heeft, wint. Leuk, nuttig en edu catief tegelijk." Motiveren Een fantastisch initiatief, vindt Van der Maas. ,,We moeten in eerste instantie de mensen zelf zien te motiveren wat te doen aan het probleem van zwerfafval. En dit is heel laagdrempelig. We wil len met z'n allen een schoon Zee land, dan maakt ieder stukje dat wordt aangepakt het verschil." Roompot wil het Beach Resort uit breiden met 18 hectare, terwijl camping Anna Friso een kilometer verderop plannen heeft voor ver groting met 0,8 hectare. De Noord-Bevelandse raad sprak donderdag over beide initiatieven. Het plan van Roompot is al lang bekend. De raad stuurde B en W eerder echter terug naar de onder- handelingstafel, vooral om te bor gen dat de huidige jaarplaatshou- ders goed behandeld worden. Het leidde tot een nieuwe over eenkomst, die B en W nu ter goed keuring aan de gemeenteraad voorleggen. Een meerderheid toonde zich donderdag tevre den. Niet alleen zijn goede afspra ken met de vaste gasten gemaakt over verplaatsing van hun caravan, ook worden ze ruim gecompen seerd, constateerden de meeste fracties. B en W stellen nu een be stemmingsplan op. Over de - veel kleinere - uitbrei ding van camping Anna Friso toonde de gemeenteraad zich kri tischer. De camping wil het terrein opwaarderen, en er mede daarom een terrein van 0,8 hectare aan toe voegen. Volgens meerdere partijen is de landschappelijke inpassing van dat stuk lastig, omdat het pa rallel loopt aan de Oosterschelde- dijk. Ook aan de noodzaak van de bouw van een extra bedrijfswo ning twijfelt de raad. Wethouder Adrie van der Maas stelde voor met de campingeige naren 'terug te gaan naar de teken tafel'. ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 BE In vijf jaar tijd 450 flexhuizen Peter van Maurik (r) en Caroline Kallewaard van Camping Anna Friso in Kamperland ontvangen de eerste zwerfafval doe-tas uit handen van gedeputeerde Harry van der Maas. foto johan van der heijden KAMPERLAND Willem Adriaansens Kapelle - Marcel Modde Wonen aan het water op fietsafstand van het bruisende Goes en op loopafstand van de Oosterschelde? Dan is wonen in Hofstee De Meestoot echt iets voor u! MAAK EEN AFSPRAAK Kijk op www.wonenindemeestoof.nl of bel 0113-233340. KAMPERLAND De ene campinguitbreiding is de andere niet. Vergroting van het Roompotpark bij Kamper land leidt tot enthousiasme, maar veel kleinere plannen van Anne Friso tot scepsis. - Martijn de Koning DE MEESTOOF ANNO 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131