PvdA: Inwoners zitten in de knel door hoge gasprijzen 7 Nieuwe plannen voor 't Durps'uus en De Vanger in de maak De financiële situatie van het dorpshuis en sportzaal De Vanger is onhoudbaar. Jaarlijks wordt gemiddeld 15.000 euro verlies geleden. Er is een plan. ,,Het pand is moe." De nood bij Stichting Multicultureel Cen trum Bruinisse (SMC), eigenaar en beheerder van 't Durps'uus en De Vanger, is al een tijdje hoog. Beide gebouwen zijn ruim veertig jaar oud en hebben hun beste tijd gehad. Er werden al enkele noodgrepen toegepast. SMC Bruinisse ontving tot kort al leen subsidie voor het dorpshuis, niet voor de sporthal. Boekhoud kundig wordt gekeken of dat te verhelpen is. José Schikker (44) werd aangesteld als nieuwe dorpshuisbeheerder. En er werd al gesneden in verzekerings- en schoonmaakkosten. Het bestuur van de stichting werd versterkt. Naast subsidie voor de exploita tie van het dorpshuis, is inmiddels ook subsidie gekregen voor de sporthal. Die bedraagt voor de pe riode van 1 januari 2021 tot en met 31 december 2022: 21.500 euro. Maar de gemeente is 'slechts' sub sidieverstrekker en heeft geen wettelijke verplichting om SMC Bruinisse te behoeden voor faillis sement. ,,Dat is hun verantwoor delijkheid zelf. Wij hebben wel belang bij het leefbaar houden van onze kernen", zegt de gemeente. Aan de lat Natuurlijk wil Schouwen-Duive- land het dorpshuis en de sporthal voor Bruinisse behouden. Er speelt een gemeentebelang. Mocht de stichting worden ontbonden dan is de gemeente volgens de statuten vereffenaar. Daarvoor moet de ge meente liquide middelen hebben. Dat kan alleen als het pand met ondergrond wordt verkocht. „Maatschappelijk is dat geen rea listisch scenario. In de praktijk komt het erop neer dat bij een dreigend faillissement de ge meente financieel aan de lat staat." Dus komt de gemeente met een noodzakelijk plan. Een dorpshuis dat ruimte kan bieden aan wensen van veel mensen. Niet alleen ste nen zijn belangrijk, ook de func ties die een dorpshuis kan hebben. Om dat helder te krijgen, gaf de gemeente de stichting een 'busi- nesscase'. Samen met andere be langhebbenden en mogelijke ge bruikers van het dorpshuis en de sporthal gaat SMC Bruinisse deze bestuursopdracht uitvoeren. Beheerder José Schikker heeft al enkele directe ideeën. ,,Wij heb ben zalen voor diverse activiteiten: trouwfeestjes, vergaderingen, be grafenissen en cursussen. De sporthal is in de avonden (even Dat de ouderen hier overdags actief zijn, gezellig met elkaar buiten corona gerekend) goed ge vuld. Misschien kunnen we in de toekomst ook de tennis erbij be trekken. We hebben net geen baanruimte binnen. Ook darten, klaverjassen en tafeltennis zou hierbinnen kunnen. Kijkend naar de toekomst zie ik in samenwer king met andere partijen opvang van ouderen met een dagpro gramma wel zitten. Tegen de een zaamheid. Dat de ouderen hier overdags actief zijn, gezellig met elkaar. Zeker na corona is daar een enorme behoefte naar. In de verre toekomst hoop ik uiteraard op een nieuw complex. Want heel eerlijk: dit pand is moe." Haar stichtings bestuur beaamt dat. Penning meester Ruben van den Berg: ,,Dat er iets moet gebeuren is duidelijk. Wij zijn positief gestemd over de bestuursopdracht vanuit de ge meente. Dat zet de ontwikkeling in een stroomversnelling. Met het vrijgekomen potje geld ervoor gaan we werken aan drie scena rio's: verbouw, nieuwbouw op de huidige locatie en nieuwbouw elders. Het mooiste is als we straks een nieuw dorpshuis en sporthal bij elkaar hebben, die veel worden gebruik door heel het dorp." Het probleem doet zich ongetwij feld ook op Schouwen-Duiveland voor, aldus PvdA-fractievoorzitter Petri d'Anjou. Haar partij wil dat de gemeente in beeld brengt hoe hoog de nood hier is en wat daar aan kan worden gedaan. Het kabinet trekt zo'n 3 miljard euro uit om de hogere energiereke ning van consumenten door de sterk gestegen gasprijzen enigszins te compenseren. Dat gebeurt onder meer door verlaging van de ener giebelasting. De PvdA is er niet ge rust op dat de energiebedrijven deze verlaging ook direct doorbere kenen in de maandelijkse voor schotten van huishoudens en het voordeel pas verrekenen met de jaarlijkse eindnota. Voorschot ,,Dat is uiteraard niet de bedoeling van het kabinet", zegt D'Anjou. Om dat te voorkomen, vindt ze dat bur gemeester en wethouders bij de Zeeuwse energieleveranciers moe ten aandringen dat de belastingver laging direct moet worden ver werkt in de maandbetaling, 'onge acht het type contract'. De Schouwse fractievoorzitter wil ook in beeld gebracht zien hoeveel huishoudens op het eiland (huur ders en woningeigenaren) door de hoge gasrekening in de problemen dreigen te komen. Die kwetsbare groep moet dan volgens haar ook beroep kunnen doen op de bijzon dere financiële bijstand van de ge meente. D'Anjou is verder benieuwd naar het aantal huur- en koopwoningen met een laag energielabel (E, F en G) en welk bedrag de gemeente van het Rijk krijgt voor eenvoudige iso latie. Het kabinet stelt landelijk 150 miljoen euro beschikbaar voor sim pele maatregelen in slecht geïso leerde woningen. Gemeenten kun- C De PvdA is er niet gerust op dat de energiebedrijven de verlaging van de energiebelasting ook direct doorberekenen nen waardebonnen verdelen, waar voor bewoners onder meer tocht- strips en dat soort materiaal kun nen kopen. ,,Hoe zorgt het college dat het bedoelde bedrag voor isole rende maatregelen zo spoedig mo gelijk bij deze kwetsbare huishou dens terecht komt?", wil D'Anjou weten van het college van B en W. In de begrotingsvergadering vo rige maand vroeg ook de SGP al aandacht voor een tegemoetko ming van de financieel kwetsbaar ste huishoudens. Met name gepen sioneerden komen door de stij- gende kosten van het levensonder houd steeds meer in de knel, signa leert deze partij. Het minimabeleid van Schouwen-Duiveland is 'niet in alle gevallen toereikend', merkt de fractie van Florus van der Paauw en 'pensioengerechtigden hebben minder mogelijkheden dan andere inwoners om zelf nog iets aan hun inkomenssituatie te veranderen'. SD ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 Dorpshuis en sporthal zijn op Gerrit van Loon Bruinisse - José Schikker, beheerster ZIERIKZEE Landelijk kampen 500.000 huis houdens met energie-armoede. Het gaat om mensen die de ka chel in de wintermaanden lager of zelfs uit zetten, omdat ze de gasprijs niet kunnen betalen. - Marcel Modde Beheerster José Schikker van 't Durps'uus in Bruinisse met de dames van volleybalvereniging Forza Schouwen-Duiveland aan de bar. ARCHIEFFOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130