'In haar - pleeggezin kon ze eindelijk gelukkig worden' madelon n de woongemeenschap in Tull en 't Waal waar ik een paar jaar geleden woonde, kwamen weleens mensen logeren die het moeilijk hadden. Ook Madelon kwam een weekendje bij ons langs. Een grappige, stoere en charismatische vrouw van begin twintig. Haar precieze geschiedenis kende ik niet, maar ik wist dat ze in een pleeggezin woonde. Pas later, toen ze me vroeg of ik haar wilde helpen een boek te schrijven, vertelde ze me over haar leven. Madelon werd als kind emotioneel en fysiek mishandeld door haar stiefvader. Ze vluchtte de straat op en ver doofde zichzelf met vechtpartijen of alcohol. Later kreeg ze steeds vaker last van herbelevingen, angsten en van wat ze in de psychiatrie dissociaties noemen: dan veranderde ze weer even in het kleine meisje van destijds. Uiteindelijk werd Madelon opgevangen door Jacqueline en Maarten, die haar samen met hun kinderen een stabiele thuis basis gaven. Dat gaf haar de kans weer gelukkig te worden. Toen Madelon naar me toe kwam, was ze dat ook. Ze vertelde dat het best goed met haar ging. Ze woonde samen met haar vriendin Hilde met wie ze een gezinnetje wilde stichten. En ze had een vaste baan: ze werkte met jongeren die in dezelfde situatie zaten als zij vroeger. Ze wilde graag een boek schrijven om anderen te laten zien hoe waardevol een pleeggezin kan zijn. Ik zag het wel zitten dat samen met haar te schrijven. Niet lang daarna kreeg ik een belletje dat ze was overleden. In het boek leert de lezer Madelon Ze was mooi en grappig en het ging eindelijk goed met haar na een afschuwelijke jeugd. Journalist LUDO HEKMAN (41) schreef het verhaal van Madelon. kennen als een mooie vrouw voor wie je respect en waardering gaat voelen. Ze knokte voor elke centi meter van haar leven en uiteinde lijk lukte het haar weer vaste grond onder haar voeten te krijgen. Haar plotselinge dood komt als een enorme schok en voelt diep onrecht vaardig. Dat is bij mij echt onder mijn huid gaan zitten. Haar pleegmoeder Jacqueline en vriendin Hilde vroegen me het boek alsnog te schrijven. We zijn alles over Madelon gaan verzamelen: dossiers, Facebook-geschiedenis, schoolrapporten. Ik sprak met tientallen mensen die haar hebben gekend en met experts, therapeuten en rechercheurs. Wat mij vooral raakte is dat het een diep menselijk verhaal is, dat laat zien hoe belangrijk vertrou wen en liefde zijn voor een mens. We denken vaak dat professionele hulp de oplossing moet bieden als het gaat om het overwinnen van trauma's, maar de mensen om iemand heen spelen een crucialere rol. Het herstel van Madelon begint eigenlijk pas nadat ze in een pleeg gezin terechtkomt omdat de pro fessionele hulpverlening niet meer weet wat ze met haar aan moeten. Ik vind het hoopvol dat onvoor waardelijke steun en liefde zo'n grote kracht heeft. Een prachtig thema om uit te werken.' MEZZA39 MIJN BOEK "JBOHÏKMAN zoektocht naar een igewoon leven Madelon - de zoektocht naar een gewoon leven verschijnt bij Thomas Rap 22,99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119