SCHRIJVER spreekt 'Als jij een kind zou krijgen, heb je als componist afgedaan,' zegt een docent tegen een muziekstudente in de nieuwe roman van ANNA ENQUIST (76). Toen de auteur eraan begon had ze geen idee hoe het verhaal zich zou ontwikkelen. Dat maakt het schrijven veel leuker.' Een begaafde componiste zit knel tussen haar verlangen naar een kind en haar creatieve scheppingsdrang. Volgens haar conservatoriumdocent gaan die twee niet samen. Een kind vreet al je tijd en concentratie, zegt hij tegen hoofdpersoon Alice. En: 'Als jij een kind zou krijgen, heb je als componist afgedaan.' Kan een vrouw het kunstenaarschap combineren met het moederschap? Het is een belangrijk thema in Sloop, de nieuwe roman van Anna Enquist. Hoe die moest aflopen, wist Enquist tijdens het schrijven zelf nog niet. Van tevoren een verhaallijn bedenken, dat doet ze niet meer. 'Mijn eerste twee romans had ik helemaal gepland en uitgedacht. Maar als je al weet wat er in elk hoofdstuk gebeurt, wordt het schrijven een beetje saai. Dus heb ik dat losgelaten en dat maakt het veel leuker. Bij Alice vroeg ik me vaak af: hoe zal ze nou weer reageren?' 'Nee, maar ik sta er ook vrij pragmatisch in. Het is nu eenmaal biologisch zo geregeld dat de vrouw het kind draagt en krijgt. Dan kun je blijven hangen in de overtuiging dat er niets meer overblijft van je carrière, maar je kunt het ook accepteren en gebruik maken van wat er wél is, namelijk winst op het emotionele vlak. Het moederschap is tenslotte ook iets heel fijns.' 'Daar zijn allerlei theorieën over. Zo zouden vrouwen zelden een groot oeuvre componeren omdat ze geremd zijn in hun agressieve ontwikkeling. Het is lang zo geweest dat jongetjes mochten vechten en flink moesten zijn, terwijl meisjes braaf hun mond moesten houden - en dat zie je terug op het artistieke vlak. De Amerikaanse feministe Camille Paglia schreef: 'Er is geen vrouwelijke Mozart, omdat er geen vrouwelijk Jack the Ripper is.' Omdat vrouwen niet worden aangemoedigd in hun agressie en hun verlangen dingen te beheersen, is het voor hen ook moeilijk zich in artistiek opzicht iets toe te eigenen.' 'Het is natuurlijk van dik hout zaagt men planken, maar de kern van de gedachte klopt wel. Zonder een bepaalde agressieve drang om iets te grijpen, naar je hand te zetten, kun je niet iets maken. Ik ben heel benieuwd of het gaat veranderen nu meisjes vrijer worden opgevoed en de verschillen tussen de seksen vloeiender zijn.' Lacht. 'Nou, ik geloof dat ik nu zo'n 25 boeken geschreven heb, dus dat gaat redelijk. Maar of ik er echt mee omga zoals mannen doen, dat ik me echt een schrijver voel - nee. Ik vind het heus wel leuk wat ik heb gemaakt, maar het speelt niet zo'n grote rol.' Heeft dat te maken met de manier waarop u bent Sloop opgevoed? verschijnt bij 'Ik weet niet of het komt doordat ik gewoon zo ben De Arbeiderspers of door de bescheidenheid die me met de paplepel 22,50 is ingegoten. Ik ben natuurlijk al stokoud, toen ik een 'Misschien is dit mijn laatste boek, ik zie wel' Heeft uw eigen moederschap het schrijven in de weg gestaan? Er zijn nog altijd meer beroemde mannelijke dan vrouwelijke kunstenaars. Gelooft u daarin? Hoe staat het met uw eigen agressie-ontwikkeling? 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 114