Rotterdam biedt excuses aan voor het slavernijverleden Weer neef van Taghi in beeld als verdachte 10 RODDELPRAAT OM IS VERBAASD DAT GEEN AANGIFTE BIJ DE POLITIE IS GEDAAN Het Openbaar Ministerie bekijkt nog of het onder zoek gaat doen naar de bron van de misbruik- geruchten over Marco Borsato. De zanger zelf ontkent inmiddels hardop via zijn advocaat en nog niemand van alle partijen heeft aangifte gedaan. Advocaat Geert-Jan Knoops lichtte gis termorgen het standpunt van Marco Borsato toe. ,,Ja, natuurlijk ontkent Borsato alle aantijgingen.'' Via bepaalde roddelkanalen is het gerucht ver spreid dat de zanger grensover schrijdend gedrag zou hebben vertoond richting minderjarige deelnemers aan The Voice Kids. De strafpleiter vond het persbe richt van donderdagavond toch overduidelijk. Daarin staat met zoveel woorden dat Knoops justi tie vraagt om onderzoek te doen naar de bron en verspreiders (lees: roddelkanalen waar de gekste ge ruchten over BN'ers worden ver teld) van de geruchten dat Bor- sato te ver zou zijn gegaan bij twee minderjarige meisjes, die hij via The Voice Kids had ontmoet. En om de verspreiders eventueel strafrechtelijk aan te pakken. Een harde ontkenning van de beschuldigingen ontbrak en dat leidde tot nieuwe speculaties. ,,Maar dat hij ontkent, is toch evi dent'', zei Knoops gisteren. ,,Ach- teraf hadden we dat er beter bij kunnen zetten.'' Het Openbaar Ministerie in Noord-Holland bevestigt het ver zoek van Knoops en sprak er ook enige verbazing over uit. ,,Nor- maal gesproken ga je naar de poli tie en doe je melding of aangifte. Je kunt wel gelijk naar het OM stappen, maar dat is geen gebrui kelijke route'', aldus een woord voerder. Of het OM het verzoek inwilligt, is nog niet bekend. ,,Dat moeten we nog beoordelen.'' Ondertussen draait het geruch tencircuit door. Enkele BN'ers die nu nog anoniem willen blijven, zeggen in contact te staan met ou ders van slachtoffers. Of er straf bare feiten zijn gepleegd, durven ze niet te zeggen. ,,Er zijn in elk geval meisjes die zich geïntimi- Wij hebben alleen maar een verhaal naar buiten gebracht dat de ronde doet deerd hebben gevoeld door hem." Het OM bevestigt dat Borsato nog geen aangifte heeft ge daan. Zonder aangifte loopt Bor sato het risico dat de online ver dachtmakingen gewoon zullen doorgaan, vertelt strafrechtadvo caat Michael Ruperti. „Zonder een aangifte als benadeelde kan het OM niet overgaan tot concrete stappen.'' Collega-raadsman Johan Mühren verwacht dat het nooit tot een daadwerkelijk onderzoek zal komen. ,,Het is strafrechtelijk gezien nogal een stap om een rod delprogramma voor smaad te ver volgen. Het lastige bij dit so ort programma's is dat ze bepaalde informatie gewoon mogen delen en verspreiden. De journalistieke vrijheid prevaleert in dit geval bo ven het belang van Marco Bor sato'', vermoedt Mühren. De advocaat van Borsato zegt dat er specifiek voor is gekozen om geen aangifte te doen. ,,Het onderzoek dat we nu hebben aan gevraagd, biedt ons in processueel opzicht voordelen. Maar welke, maken we nu niet bekend.'' Mocht de zanger alsnog naar de rechter stappen, dan ziet Jan Roos, die samen met Dennis Schouten het onlineprogramma Roddelpraat maakt, daar geen pro bleem in. ,,Wij zouden dan even tueel verspreiders van smaad en laster zijn. Maar we hebben nooit gezegd dat het zeker gebeurd is'', legt de presentator uit. ,,Wij heb ben alleen maar een verhaal naar buiten gebracht dat de ronde doet. Dat mag, dat is niet tegen de wet.'' Zijn 'collega' Yvonne Colde- weijer, die via haar Instagramac- count Life ofYvonne 259.000 vol gers telt en zich naar eigen zeggen laat informeren door 'spionnen', kroop gisteren al de loopgraven in: als Borsato haar aanklaagt, maakt zij alles bekend wat ze weet. Volgens het Openbaar Ministerie nam F. volop deel aan communica tie tijdens de grondige voorberei ding van de moord op Wiersum. Dat bleek gisteren tijdens een tussentijdse zitting tegen Anouar T. - een andere neef van Ridouan Taghi - en enkele medeverdachten bij de rechtbank in Amsterdam. Het OM verdenkt Anouar T. (28) en een aantal veronderstelde leden van zijn criminele groepering van be trokkenheid bij de voorbereiding van de moord. De twee uitvoerders zijn in oktober veroordeeld tot der tig jaar cel. Data-analyse wijst uit dat T. en enkele anderen, onder wie Jaouad F., veelvuldig contact hebben gehad tijdens de talloze voorverkennin gen, die eerst bij het Amsterdamse kantoor van Wiersum werden ge daan en later bij zijn woning. In au gustus 2019 namen de latere uit voerders de voorverkenningen over. T. werd in november 2019 aan gehouden als verdachte in de moordzaak. Hij ontkent. Anouar T. heeft tijdens zijn voor arrest in het huis van bewaring in Grave een paar keer bezoek gehad van Youssef T., de advocaat en (eveneens) neefvan Ridouan Taghi die op 8 oktober is aangehouden tij dens een bezoek aan Ridouan in de extra beveiligde inrichting (EBI) van Vught. Justitie verdenkt Yous- sefT. ervan dat hij als boodschapper tussen Ridouan en de buitenwereld heeft gefungeerd. Hij zit nog vast. Overigens heeft Justitie het leger te hulp gevraagd om een geweldda dige uitbraakpoging van Maren- go-verdachten, onder wie Ridouan Taghi, vanuit de EBI in Vught te voorkomen. ROTTERDAM Aboutaleb sprak de excuses giste ren uit in de Laurenskerk in Rotter dam. ,,Ook onze stad had vanaf 1600 een belangrijk aandeel in het Nederlandse kolonialisme'', zei hij. ,,Mede door de koloniale handel groeide Rotterdam uit tot de groot ste haven van Nederland. Het stads bestuur, noch handelsonderne mingen gaven blijk van bezwaren tegen slavenhandel, slavernij of het kolonialisme.'' Met de excuses laat het college 'de stem van het gewe ten spreken', zei Aboutaleb. ,,We sluiten onze ogen niet langer voor de betrokkenheid van onze voor gangers bij slavernij en kolonia lisme. Betrokkenheid die tot op de dag van vandaag traceerbaar is.'' In een toelichting schrijft het college verantwoordelijkheid te nemen voor de rol van Rotterdamse stadsbesturen in de koloniale han del, slavenhandel en slavernij. Die hebben daarmee 'bijgedragen aan koloniale onderdrukking over de hele wereld', schrijft het college. Het wil met de excuses erkennen 'dat dit ons gezamenlijke verleden is, en vroegere stadsbesturen deze pijnlijke geschiedenis mogelijk hebben gemaakt'. Geen blaam Aboutaleb benadrukte wel dat mo rele standaarden van nu niet zomaar kunnen worden toegepast op mensen die in een andere tijd leefden. Net zoals de huidige Rotterdammers geen blaam treft. ,,Individuen of ondernemers van nu kunnen niet persoonlijk verant woordelijk worden gesteld voor wat in het verleden is aangericht. Maar het college ziet ook hoe het ontbreken van verantwoording ge nezing van de samenleving in de weg staat.'' Amsterdam was deze zomer de eerste gemeente die excuses aan bood voor de rol van de stad in de slavernij. Aboutaleb pleitte er in juni nog voor dat het kabinet lande lijk excuses zou maken. Ooit komt dat er, zei hij gisteren. ,,Maar er is vooralsnog geen teken dat die nati onale excuses er binnenkort ko men. Daar willen we niet op wach ten.'' Het blijft niet bij excuses, aldus Aboutaleb: er ligt een uitgebreid programma klaar om 'met de ken nis van nu de stad van toen zicht baar te maken', met onder meer educatie, culturele initiatieven en toelichtingen op straatnamen en monumenten. ZATERDAG 11 DECEMBER 2021 GO Borsato ontkent, maar geruchtenstroom blijft Victor Schildkamp Sebastiaan Quekel Blaricum Marco Borsato ontkent de aantijgingen, maar heeft geen aangifte gedaan bij de politie. FOTO ANP - Jan Roos, presentator In het onderzoek naar de moord op advocaat Derk Wiersum is ook een in Marokko aangehou den neef van Ridouan Taghi in beeld bij politie en justitie. Deze Jaouad F. werd in oktober opge pakt, omdat hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de (vergis) moord op de zoon van een Ma rokkaanse rechter. Het Rotterdams college biedt excuses aan voor het slavernij verleden van de stad. ,,Rotter- dam zal zo veel sterker worden als we ook in onze achteruitkijk spiegel kijken'', aldus burge meester Aboutaleb. Burgemeester Ahmed Abouta- leb tijdens de jaarlijkse slavernij- herdenking in Rotterdam, in juni dit jaar. foto jan de groen - Peter Groenendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10