'Ik wilde niet zo'n saaie tut worden die op een feestje spa rood bestelt' 'ALS EEN ZAK PATATTEN,' zoals ze dat in het Vlaams zeggen, zaten Hanssen en haar kater die ochtend van 31 december 2019 op bed. Ze toog naar de spiegel, keek zichzelf in haar rode ogen, en besloot: ik drink nooit meer. 'Ik heb dankzij alcohol de leukste momenten meegemaakt in mijn leven, maar ook de ergste. En vanbinnen voelde ik dat alcohol me meer kwaad deed dan ik doorhad. Ik besloot het te proberen en het was heel moeilijk.' Ze lacht. Want ja: het klinkt een beetje obsessief, andermans glazen alcohol tellen terwijl je zelf nuchter op een feestje staat. 'Ik scande die glazen niet omdat ik anderen veroordeelde, maar omdat ik er zo mee bezig was. En ik werd ook overvallen door 'soberschaamte': dan verzon ik excuses waarom ik niet dronk. En echt, nu nog steeds, als ik tegen iemand zeg 'doe mij maar water, ik drink niet,' dan krijg je én verbaasde gezichten én meteen een discussie. Wat is dat toch? Als we zeggen dat we een tijdje geen rood vlees meer willen eten, stoppen met suiker in de thee, besluiten niet meer te roken, zegt iedereen: goed zo. Als we stoppen met alcohol, krijgen we te horen: doe nou gezellig mee.' ZE VOND HET CONFRONTEREND te merken hoe alcohol met het bestaan is verweven. 'En vooral: in mi'jn leven. Hoe mijn hersenen in een bepaald patroon zaten. Als ik borrelhapjes zag, dacht ik aan wijn. Als ik naar een feestje ging, miste ik een glas in mijn hand.' Het ebde weg. 'Er kwam iets voor in de plaats. Kleine problemen verdwenen als sneeuw voor de zon. Ik kreeg meer energie, raakte voor mijn werk niet meer in de stress door strakke deadlines. Ik dacht altijd dat ik een slechte slaper was, maar toen ik stopte met alcohol, sliep ik ineens hele nachten door.' Wat ook verdween: de eczeemvlekken op haar rug. 'Ik noemde dat mijn stressvlekken, ze kwamen als ik ziek was, minder goed sliep. Een halflaar na mijn stoppen waren ze weg.' Ook heeft Hanssen nu een normalere relatie met eten. 'Vroeger was ik altijd bezig met afvallen, ik ontzegde mezelf van alles omdat ik op mijn lijn moest letten. Nu ik niet meer drink, kan ik eten wat ik wil, gek genoeg, en ik kom niet aan.' Toen ze negen maanden was gestopt, kroop er een nieuw idee in haar hoofd. Of ze alcohol misschien voorgoed kon laten staan? 'Tot dan toe was ik gestopt op wilskracht, met het idee: dit is een project voor een jaar, ik ga er een boek over schrijven. Door voor altijd te stoppen met drinken, moest ik afscheid nemen van een stukje identiteit. Ik vond het eng dat stukje, de feestende, lallende en lachende Evi los te laten. En was bang voortaan door vrienden en familie als niet-drinkende vrouw te worden gezien.' Nu is ze zo'n niet-drinkende vrouw, al twee jaar nuchter inmiddels, maar ook een vrouw die nog steeds feest, lalt en lacht. 'Ik laat me nog steeds gaan. Sterker: ik dans beter zonder glas in mijn hand, en ik val niet meer zo snel. Ik ben niet meer bezig met drank, en ook niet meer of andere mensen drinken. En tuurlijk, ik ben eerder moe op feestjes, hang niet meer dronken tegen een muur aan. Maar die laatste uurtjes die ik mis omdat ik sober eerder naar huis ga, vond ik toch al nooit de leukste.' 'O' - EN ZE ONDERBREEKT ZICHZELF: 'Wat ik nog was vergeten in die opsomming: ik heb ook minder dipjes. Het leven gaat makkelijker. Op rolletjes.' Dat wil niet zeggen dat ze nooit meer verdrietig is, het leven gooit ook genoeg nare dingen op haar pad. Zo kwam haar moeder een tijdje geleden weer met verdrietig nieuws. De kanker was terug. 'Ze wordt niet meer beter. Ik had verwacht dat ik drank nodig had om dat nieuws te verwerken of weg te duwen. Of dat ik mezelf zou opleggen weer te gaan drinken om de laatste maanden of jaren van mijn moeder fees tend door te brengen. Maar zelfs nu grijp ik niet naar de alcohol. Sober zijn maakt me weerbaarder. Ik kan beter omgaan met de pijn en het verdriet en ervaar de dingen die mijn moeder en ik samen meemaken bewuster - ook de mooie dingen. Zéker de mooie dingen.' SINDS meer Sinds ik niet meer drink van Evi Hanssen verschijnt bij uitgeverij Horizon 22,99 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102