H 7 MENINGEN VERDEELD OVER AANKOOP DE VAANDELDRAGER SCHILDERIJ De Staat geeft in coronatijd 150 miljoen euro uit om een topwerk van Rembrandt in Nederlandse handen te krijgen. Is dat een volledig terechte aankoop of geldverkwisting? fisschien kun nen jullie on derzoeken hoe veel Nederlan ders het be schamend vinden dat er in deze tijd zoveel uitgegeven wordt van ons belastinggeld aan een schil derij? Ik in ieder geval wel. Dit is overbodige luxe in deze tijd!' mailt Annemarie aan deze krant over de aankoop van De Vaandel drager. Ze is niet de enige die zich afvraagt of de zak met geld niet beter kan worden besteed. Uit on derzoek van Hart van Nederland blijkt dat de meeste deelnemers de Rembrandt-miljoenen voor De Vaandeldrager het liefst naar de gezondheidszorg zien gaan. Ook populair: mensen met een kleine portemonnee compenseren voor de hoge inflatie of een vergoeding geven aan slachtoffers van de coronacrisis. Olav Velthuis, hoogleraar kunstsociologie aan de Universi teit van Amsterdam, benadrukt dat het een eenmalige aankoop betreft waar het Rijksmuseum voor altijd van profiteert. ,,Je hebt het en het gaat nooit meer weg. Al die eenmalige uitgaven aan zorg of cultuur helpen slechts tijdelijk om wat lasten te verlichten.'' Is de verwachte winst van nóg een Rembrandt erbij dan zo hoog, dat de Staat er 150 miljoen voor wil neertellen? Velthuis legt uit: ,,Het is geen investering waarop rendement moet worden behaald bij verkoop, de overheid doet dit ter opbouw van het nationaal kunstbezit. Dat gebeurt al eeu wen en het heeft in oorsprong te maken met identiteitsvorming van de natie. Het is ook nu geen toeval dat het Rijksmuseum en Nederland dit werk van een Ne derlandse schilder kopen. Maar je kunt daar vragen bij stellen in een gemondialiseerde en multicultu rele samenleving, waarin allerlei groepen niet goed vertegenwoor digd zijn in musea; denk aan mi- grantengroepen en vrouwen.'' Afrikaanse kunstenaar Fusien Bijl de Vroe, directeur Ver eniging Rembrandt, helpt alle musea in Nederland met aanko pen van kunst. Ook van kunste naars uit niet-Westerse landen of van vrouwelijke kunstenaars, be nadrukt ze. Zo droeg de vereni ging afgelopen jaar bij aan de aan koop van een monumentale wandsculptuur van de Afrikaanse kunstenaar El Anatsui voor het Stedelijk Museum. En een bijzon der kunstwerk van beeldend kun stenaar Patricia Kaersenhout, dat zwarte vrouwen wil eren, is on langs met steun aangekocht door Nederlandse musea. Ze vindt het absoluut terecht dat Nederland daarnaast inves- teert in De Vaandeldrager. ,,Dit is geen overbodige luxe! Als we zo gaan denken, omdat we nu een coronaprobleem hebben, kunnen we de Nachtwacht ook wel verko pen en het geld eenmalig uitge ven aan de zorg. Er doet zich nu een unieke kans voor, in dit geval is het een Rembrandt. En ja: kan sen komen vaak op de verkeerde momenten langs, maar soms moet je ze toch grijpen.'' Volgens de directeur betalen we ook nog eens 'een zeer redelijke prijs' voor De Vaandeldrager. ,,Als je deze Rembrandt zou veilen, le vert die misschien wel 350 mil joen euro op. Ongelooflijk veel geld! We hebben nu de zekerheid van een vast bedrag, dat is een buitenkans. Desondanks begrijp ik goed dat mensen vragen heb ben. Maar minister Van Engelsho ven heeft bezworen dat de aan- Kansen komen vaak op de verkeerde momenten langs, maar soms moet je ze toch grijpen koop niet ten koste gaat van de cultuursector.'' Is het aankoopbedrag volgens hoogleraar Velthuis fair? Dat is niet makkelijk te zeggen, vindt hij. ,,Dit soort werken is zo uniek dat je het met weinig kunt verge lijken. Pas dan valt te bepalen of het een cadeau is van de familie Rothschild of een goede deal voor die partij. Als je kijkt naar op brengsten de afgelopen jaren dan zijn dit wel de bedragen die wor den betaald, overigens vooral voor moderne werken van schilders uit de twintigste eeuw.'' Beperkt aanbod Feit volgens kunstkenners: er zijn nog maar weinig belangrijke schilderwerken van Rembrandt die zich in privécollecties bevin den en geen enkel museum zal werken verkopen, dus het aanbod is heel beperkt. Daarnaast, met de enorme toename van superrijken wereldwijd zijn er mensen die niet wakker liggen van zoveel miljoenen. De keuze wordt dan simpel: De Vaandeldrager komt hier in een openbaar museum te hangen óf elders ter wereld, wel licht zelfs in een privécollectie. Willem Jan Hoogsteder, expert in oude meesters bij het tv-pro- gramma Tussen Kunst en Kitsch, zegt berustend: ,,Er is altijd kri tiek. Al toen in 1896 Abraham Bredius Het Puttertje aankocht voor het Mauritshuis voor een paar duizend gulden. Maar het gaat hier om de allermooiste wer ken, zoals De Vaandeldrager. En de waarde van dat schilderij komt gewoon in de boeken van de over heid te staan, dus het is geen weg gegooid geld.'' Steeds meer hoogleraren vrouw Stapels hout in bos krijgen QR-code Engel verliest weer rechtszaak GO VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 Koning Willem-Alexander en de Spaanse koning Felipe VI in 2019 bij het schilderij tijdens een expositie in het Rijksmuseum. foto anp 'Deze Rembrandt is geen overbodige luxe' Edwin van der Aa Den Haag - Fusien Bijl de Vroe, directeur Vereniging Rembrandt UTRECHT Een kwart van de hooglera ren aan Nederlandse univer siteiten is vrouw, komt naar voren uit de Monitor Vrouwe lijke Hoogleraren 2021. De Open Universiteit heeft in verhouding de meeste vrou welijke hoogleraren. De TU Delft bungelt onderaan de lijst. Het Landelijk Netwerk Vrouwelijke Hoogleraren noemt het cijfer een mijlpaal. Niet eerder was het aandeel vrouwelijke hoogleraren zo hoog. Europees gezien be vindt Nederland zich nog in de onderste regionen. Twintig jaar geleden was het percen tage vrouwelijke hoogleraren nog slechts 6,5 procent. AMERSFOORT Staatsbosbeheer voorziet stapels hout in de bossen voortaan van een label met een QR-code. Samen met de Algemene Vereniging Inlands Hout heeft Staatsbosbeheer zeven labels ontwikkeld om wandelaars en fietsers in het bos te informeren over de be stemming van de houtstapels. De twee organisaties willen zo de steeds vaker voorko mende kritiek op houtoogst tegengaan, waar vooral de boswachters veel opmerkin gen en vragen over krijgen. De scan leidt tot de website waargaatdithoutnaartoe.nl waarop te zien is wat er met de houtstapel gebeurt. MECHELEN Viruswaarheid-voorman Wil lem Engel heeft ook een tweede rechtszaak tegen de bekende Belgische viroloog Marc Van Ranst verloren. De rechtbank in Mechelen sprak Van Ranst gistermorgen vrij van laster. Engel moet de hoogleraar bovendien 4000 euro schadevergoeding beta len. Engel sleept Van Ranst te lichtzinnig voor de rechter, vindt de rechtbank. Van Ranst zou Engel onder meer op nieuw hebben uitgemaakt voor virusontkenner en dat neemt de tegenstander van coronavaccins en -maatrege len niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7