Kans op versoepeling voor feestdagen klein Formatie Rutte IV is nagenoeg rond een grote rol 5 markten vooraf bij elkaar hebben gespiekt.'' Hij is niet bang dat tv-kijkers een overkill krijgen aan kerstcommercials. ,,De tv wordt een soort verlengstuk van de kerstversiering in huis. En de spotjes zijn over het algemeen met veel liefde gemaakt.'' Buiten de zes supermarktcom mercials, valt dit jaar met name de campagne van webwinkel bol.com op. Sinterklaas wordt uitgezwaaid, direct daarna komt iedereen in kerststemming. Sint keert onver wachts terug, want hij is zijn staf vergeten en ziet dat hij al heel snel is ingeruild voor de Kerstman. Van Amerom: „Geweldige spot, heel origineel. Met een goede dosis hu mor. Ze vallen hierdoor echt op.'' De winterpiek lijkt bereikt, de co ronagrafieken vertonen een pla teau, met dagelijks gemiddeld ruim 21.000 infecties en 300 zie kenhuisopnames erbij. Die aan tallen cirkelen nu al ruim een week rond dat niveau. Hoewel de gevreesde 'code zwart' afgewend lijkt en ziekenhuizen iets meer lucht hebben, is het nog te vroeg om thuis weer veel meer gasten te ontvangen en de horeca open te gooien, stellen bronnen rond het OMT en het kabinet. ,,Je ziet heel voorzichtig een sta bilisatie na het maatregelenpakket van half november, maar rond de omikronvariant is nog veel onze ker", zegt een Haagse ingewijde. ,,Ook weet je niet wat de maatre gelen van eind november, toen de avondsluiting inging, nog extra gaan doen. Dus je zou zeggen: bij twijfel niet inhalen." Als het kabinet dit weekend het zelfde concludeert na het beraad van het Outbreak Management Team (OMT) vandaag, dan hoeft Nederland niet te rekenen op ver soepelingen komende dinsdag bij de coronapersconferentie. Volgens plan ontvouwen premier Mark Rutte (VVD) en minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge (CDA) dan het coronabeleid voor de feestdagen en scenario's om de winterperiode met corona door te komen. ,,We moeten eerst het OMT-ad- vies zien", zegt de bron. ,,In theo rie kun je nog denken aan een kleine versoepeling in de avond uren als je elders weer strengere maatregelen neemt. Maar dat is echt theoretisch, eerst moet het beeld van het OMT duidelijk zijn." Belangrijke vraag is nu of de scho len een week langer dicht moeten voor kerst. Kinderen tot 15 jaar vor men een kwart van het totaalaan tal besmette personen van afgelo pen week. Met een laatste school dag (24 december) vlak voor de feestdagen ligt het risico op de loer dat kinderen het virus meenemen van het klaslokaal naar de kerstdis bij opa en oma. Daarom suggereert het OMT al weken om de vakantie een week eerder te laten beginnen. Maar de politiek wil een schoolsluiting, ook al gaat het slechts om een week, het liefst voorkomen. Het is een belangrijke les uit eerdere lockdowns om het onderwijs zo veel mogelijk te sparen, in verband met leerachterstanden en de psy chische schade. Maar totaal taboe is de verlengde vakantie niet rond het Binnenhof. Aanjager Feit is namelijk dat er veel infecties zijn onder scholieren. ,,Maar de impact van sluiting is groot", zegt een Haagse bron. ,,En we zien de laatste dagen nou juist een daling van het aantal besmettingen on der kinderen." Onderwijsminister Arie Slob (CU) herhaalde gisteren nog maar eens dat de scholen openhouden het absolute streven blijft. ,,Het is zwaar, velen snakken naar vakantie'', meldde Slob. ,,Te- gelijk zeggen veel leraren ook: houd de scholen open. Dat is en blijft onze inzet, ook rond de kerst vakantie." Uit een peiling van de koepel PO-raad blijkt dat 55 procent van de schoolbesturen in het primair onderwijs tegen een week af- Tweede Kamer: Laat ouders kiezen voor coronavaccin standsonderwijs is voor de kerst vakantie. De term 'verlengde kerstvakantie' noemt de raad mis leidend, omdat kinderen wel ge woon hun schoolwerk moeten doen via de computer. Daarbij kan een verlengde va kantie juist ook als aanjager van de coronagolf uitpakken, als ouders hun kinderen die week massaal naar opa en oma brengen. Zoals OMT-voorzitter Van Dissel in zijn advies eerder deze week schreef: het is dan zaak dat de kinderen echt thuisblijven. 'Zodat men in de eigen gezinsbubbel blijft.' Het kabinet zal opnieuw willen weten wat het oplevert als de scholen langer dichtgaan, maar dat is niet te berekenen. Afgelopen week slaagden de rekenmeesters van het RIVM er niet in het pre cieze effect van een week extra kerstvakantie te modelleren. De kans is nihil dat dat nu wel lukt. Volgens ingewijden wordt gedacht aan een presentatie op maandag of dinsdag. Het akkoord betekent ove rigens nog niet dat er ook eerdaags een kabinetsploeg met ministers en staatssecretarissen op het bordes bij de koning staat. Zodra de coalitie deal is gepresenteerd gaan de par tijen kandidaat-bewindslieden polsen. Volgens bronnen liggen er in het akkoord deals besloten over klimaat, de woningnood, de stik- stofproblematiek, maar ook bij voorbeeld over het (deels) gratis maken van de kinderopvang. De afgelopen week werden grote thema's nog eens besproken aan de onderhandelingstafel. Er moest nog wat pijn geslikt worden, omdat er te veel geld nodig was voor het totaal plaatje, meldden bronnen eer der. De fracties van de betrokken partijen moeten nog wel akkoord gaan met het resultaat, maar een deel van hen heeft al meegeschre ven aan hoofdstukken. Voor de presentatie van de minis tersploeg wordt gemikt op de eerste of (meer waarschijnlijk) de tweede week van januari. Mogelijk duurt de voorbereiding deze keer langer, omdat er meer bewindslieden moeten worden gescreend door de AIVD. Na alle kritiek dat de werk druk te hoog is voor ministers en staatssecretarissen, zijn de vier par tijen het erover eens dat het werk over meer bewindspersonen moet C Ministersploeg naar verwachting in tweede week januari op het bordes worden verdeeld. Gedacht wordt aan zo'n dertig bewindslieden. In 2017 waren het er nog 24. Als de formatie gedaan is, kun nen de partijen terugkijken op de langste onderhandelingen ooit, vol met moddergooien en geruzie. Wantrouwen voerde van meet af aan de boventoon. Nadat aan het licht kwam dat VVD-leider Mark Rutte in de verkenningsfase, anders dan hij zei, wél had gesproken over de positie van CDA'er Pieter Omt- zigt, liep alles in de soep. Ook de po gingen van D66 om GroenLinks en PvdA aan tafel te krijgen leverden vertraging op. Opnieuw dreigen sobere feest dagen in klein gezelschap, zon der grote feesten in de horeca. De coronacijfers gaan de goede kant op, maar voor seri euze versoepelingen lijkt het te vroeg. Een verlengde schoolva kantie ligt nog wel op tafel. Vandaag komt het OMT bijeen. Niels Klaassen Den Haag De coronagrafieken vormen momenteel een plateau met dagelijks gemiddeld 21.000 besmettingen. Ouders moeten zelf kunnen kiezen of kinderen tot 12 jaar ook het coronavaccin krij gen, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Het kabinet wil de coronaprik vooralsnog reserveren voor de kwetsbare kinderen van 5 tot 11, maar de Kamer wil die groep nu dus uitbreiden. Een motie van D66 en PvdA hierover haalde gistermid dag een ruime meerderheid. Onder meer de PVV, Forum, SP en BBB stemden tegen. Of de vaccinatieronde voor kinderen er ook echt komt, is nog niet duidelijk. Het kabi net zal eerst op deze motie moeten reageren. Pas in ja nuari komen er flinke hoe veelheden vaccin voor kin deren binnen. Fabrikant Pfi zer levert de vaccins voor kinderen tot 12 jaar in speci ale, kleinere doses. DEN HAAG De formatie is zo goed als rond: VVD, CDA, D66 en ChristenUnie maken zich langzamerhand op voor de presentatie van het ak koord. Het kabinet-Rutte IV komt daarmee na lange, tumul tueuze maanden van onderhan delen eindelijk in zicht. - Tobias den Hartog Pieter Heerma (CDA) telefo neert tijdens de formatiege- sprekken. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5