m Heel vroeg naar de kroeg in Hoek 7 c Juffen Karen en Karin zien 'hun' school De Geule platgaan Nog even, dan is basisschool De Geule in Terneuzen echt passé. Juffen Karen van den Hemel (58) en Karin Somers (57) kijken nog één keer terug naar hun oude schoolplein. en raamtekening, een rups met op zijn lijfje alle dagen van de week, in grote letters 'St... ik lees' op de muur... Het zijn stille herinneringen aan een ooit zo levendige school. Verder is het er een puinhoop. Vandalen hielden er drie jaar lang huis. In 2019 ontaardde dat in een enorme brand, waarbij zelfs de kinderen uit de naastgelegen school moes ten worden geëvacueerd. Karin kon niet naar de vlammen en rook kijken. Dat deed te veel pijn. En ook nu vloeien er tranen, als ze haar oude klaslokaal ziet. ,,Er zitten zó veel verhalen in dit schoolgebouw", vertelt Karin. ,,Weet je dat ik de sleutels van de school nog altijd in mijn laatje heb liggen? Ik durf ook best te stellen dat Karen en ik echte 'Geule-juf- fen' zijn. Ik heb echt verdriet ge had toen duidelijk werd dat het einde verhaal was voor De Geule. Het is voor mij de aanleiding ge weest om een aan prentenboek te gaan werken. Dat heet Muizenmuis wil geen verhuis." Kruisbeeld Ook Karen vond het moeilijk om De Geule achter zich te laten. ,,Ik weet nog heel goed dat de spullen uit de Geule moesten worden ver huisd of weggegooid. Al onze nieuwe colleg's kregen de op dracht om daarbij te helpen. Dat was op zich mooi, het moest ook opeens ook heel snel gebeuren. Maar zij hadden geen gevoel bij al die spullen. Wij wel. Ik heb veel dingen weer uit de container ge vist. Zo hangt een kruisbeeld uit de school nu bij mij in de gang." De Geule was een katholieke -SvtK school, al werd die signatuur gaan deweg minder dominant. Karen en Karin stonden er allebei sinds halfjaren negentig voor de klas. ,,In het begin deed de hele klas sa men de eerste communie. Dat was haast vanzelfsprekend", vertelt Karin. Karen vult aan: ,,Maar van lieverlee veranderde dat, vooral toen de kerk de regie voor de com munies overnam. Gaandeweg kwamen er ook steeds meer niet-katholieke kinderen naar De Geule. Maar we bleven wel elke dag bidden. En carnaval vieren!" Carnaval, musicals in het Zuid- landtheater, een heus Geule-koor, de vrijdagmiddagborrels bij direc teur Jo Luijcks thuis. De meeste herinneringen zijn zoet. Karin: ,,Het was een heel knusse school. Weet je wat ook mooi was? Dat bijna alle leerkrachten elkaars kin- Ik heb echt verdriet gehad toen duidelijk werd dat het einde verhaal was deren in de klas hebben gehad. En onze eigen kinderen." In de laatste jaren nam het leer lingenaantal af tot een kleine hon derd, zeker toen bekend werd dat de fusie met de omliggende scho len De Hille en de Meerpaal (tot de nieuwe school De Steiger) aan staande was. Karen en Karin ver huisden naar het gebouw van De Hille, pal naast De Geule. Karin hield vanuit haar nieuwe klaslo kaal uitzicht op de lege school. ,,Ik mocht een lokaal kiezen. Ik heb bewust voor deze plek gekozen, zodat ik De Geule ook nog een bé- tje in de gaten kon houden." En nu is het dus écht klaar met De Geule. Sloopbedrijf Sagro maakt de school een dezer dagen met de grond gelijk, zodat er in de zomer van 2024 een nieuw schoolgebouw kan worden geopend. De sloop liet lang op zich wachten, maar nu duidelijk is dat er geen bijzondere dieren wonen kunnen de grijpers van Sagro de boel uit elkaar trek ken. Dat roept weemoed op, maar Karen en Karin kijken er ook wel naar uit. Karen: ,,Het deed pijn dat het zo verloederde. Maar dat de nieuwe school op de plek van 'onze' Geule komt, geeft toch ook een goed gevoel." Openen op een tijdstip waar je eer der verwacht dat een café de deu ren sluit. Voor De Molenhoek is het een soort knipoog naar de wonder lijke coronaregels die het de horeca al lang heel moeilijk maken. 'Om in deze sombere tijden iets leuks te kunnen doen moeten we er vroeg bij zijn! Op deze manier willen we uiteraard ook aandacht vragen voor het financiële maar vooral mentale leed dat de horeca doormaakt', schrijft het Hoekse café op de Face- bookpagina. Als soort van grap ,,Eigenlijk begon het als een soort van grap", vertelt eigenaar Thijs de Blaaij. ,,Gasten zeiden hier, je mag toch al om vijf uur open? Waarom niet doen dan?" De Blaaij heeft in korte tijd een flink programma in elkaar gestoken voor de ongebruikelijk lange dag. Vanafzes uur is er een stevig ontbijt met eieren met spek, om half ne gen, als de rest van Hoek het slaap zand uit de ogen wrijft, start de dartcompetitie. Kinderen kunnen vanaf tien uur 's ochtends dansen en knutselen, er is een ruilbeurs en tegen sluitingstijd wordt de Pils baas van de Dag gekozen. Vanaf twee uur, na de lunch kruipen ze in Hoek allemaal achter de televisie om live te volgen hoe Max Verstap pen het er vanaf brengt tijdens de kwalificatie van de Grand Prix in Abu Dhabi. Omdraaien ,,Nou ben ik alleen wel benieuwd wie er allemaal ook op komen da gen", zegt de kroegeigenaar enigs zins gespannen. ,,Toen we het ver zonnen was iedereen enthousiast. Maar straks draaien ze zich allemaal weer om in hun bed." VL VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 'Veel verhalen in dit gebouw' Raymond de Frel Terneuzen i-W-1 1 .4 "7 isü Op het oude schoolplein van de vroegere basisschool De Geule in Terneuzen luidt juf Karin Somers in het bijzijn van collega Karen van den Hemel voor de laatste keer de originele koperen schoolbel. foto anne hana - Karin Somers, oud-juf De Geule HOEK Kroegen openen doorgaans de deuren pas na de middag. Café De Molenhoek in Hoek maakt zaterdag een uitzondering en doet de zaak open om vijf uur. Vijf uur 's ochtends. - Guido van der Heijden Yentl en Thijs gaan vroeg uit de veren om om vijf uur fris achter de toog te staan. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54