<r WÊml Goes kiest voor grotere centrale speelplekken in plaats van heel veel kleine speeltuintjes Uw persoon Lijke keuken Prijsbanden en zangboeken keiler 7 genieten van Christian Fischbacher gordijnstoffen Van der Poeh Om te voorkomen dat ze verder beschadigen of zelfs verloren gaan, moeten veel stukken uit het Goese gemeentearchief de komende jaren worden gerestaureerd. Onder meer het archief van de stad Goes, oude bevolkingsregisters, ka dastrale leggers, missalen, zang boeken en prijsbanden - vaak al eeuwen oud - zijn aan een grondige opknapbeurt toe. ,,Het zijn allemaal heel oude documenten die het waard zijn om bewaard te worden voor het nageslacht", zegt wethou der André van der Reest. ,,Maar ze zijn het vooral ook waard om te to nen aan het publiek. We hebben zoveel moois, het is jammer dat we daar soms zo weinig mee doen.'' Grote Kerk Dat tonen aan het publiek moet volgens de wethouder wel heel voorzichtig gebeuren. ,,Ik zeg wel- eens: 'als je er tegen blaast, loop je al het risico dat het verkorrelt.' Dat is misschien wat overdreven, maar je snapt wat ik ermee bedoel.'' Om die reden is het de bedoeling dat de ar chiefstukken vooral digitaal gaan worden getoond aan de Goesena- ren. ,,Maar we zullen er zeker over nadenken of een aantal documen ten ook een keer fysiek kan worden tentoongesteld", zegt Van der Reest. ,,Het idee om dat bijvoor beeld in de Grote Kerk te doen, is wel heel mooi. Maar daar komt veel bij kijken, hoor. Zo moet het kli maat waarin de documenten wor den getoond optimaal zijn.'' Maar vóór de stukken kunnen worden gedigitaliseerd, moeten ze dus eerst worden gerestaureerd. Burgemeester en wethouders wil len daar nu een aanzet toe geven met een bedrag van 86.000 euro. Dat geld komt uit het potje van twee ton dat ruim drie jaar geleden in het collegeprogramma is uitge trokken voor het behoud van het cultureel erfgoed. Een deel ervan is al besteed aan onder meer het be houd van de vier molens in de ge meente. Onvervangbaar Om uiteindelijk alle archiefstukken die aan restauratie toe zijn te kun nen aanpakken, is nog 147.000 euro extra nodig. Deze operatie zal waar schijnlijk de komende tien jaar stapsgewijs worden uitgevoerd. Met het idee om de eerste stap te zetten en daarvoor 86.000 euro uit te trekken, moet de gemeenteraad nog akkoord gaan. Als dat gebeurt, zullen de meest beschadigde docu menten uiteraard als eerste worden gerestaureerd. De missalen (boeken met gebe den), zangboeken en prijsbanden uit de vijftiende en zestiende eeuw zijn volgens het college van grote historische waarde, uniek en on vervangbaar. De restauratie van deze documenten krijgt priori teit. Een prijsband is een boek dat van de zestiende tot de negen tiende eeuw werd gegeven aan leer lingen die een goede prestatie le verden op school. Kleine speeltuintjes met slechts een paar toestellen zijn er in de toekomst misschien niet veel meer in Goes. Elke wijk of elk dorp moet een centrale speelvoorziening krijgen. Iedereen kent er wel één, zo'n speeltuintje met niet meer dan een wipkip, een tuimelrek en een schommel. Kinderen zijn er vaak snel op uitgekeken. Door wat minder voor heel kleine speel- tuintjes te gaan en in plaats daar van leukere en grotere centrale speelplekken aan te leggen, moet dat veranderen. Het uitgangspunt is straks dat speeltuintjes met vier of minder toestellen wellicht verdwijnen op het moment dat de toestellen aan vervanging toe zijn. Burgemeester en wethou ders zeggen dat het plan niet is bedoeld als bezuiniging. Niet heel ver lopen Hoewel het formele besluit pas over enkele weken valt, liet de ge- meenteraad tijdens de vergade ring van gisteravond al blijken dit nieuwe uitgangspunt te onder steunen. ,,Ik denk dat een grotere speelplek veel uitdagender zal zijn voor kinderen dan een speel- tuintje met 1 of 2 toestellen", zei Frans van der Knaap (CDA). Hij vindt wel dat het totale aanbod niet mag verschralen. Verder nam Wethouder Joost de Goffau de angst weg dat kinderen straks heel ver moeten lopen voor een speeltuin. Elke wijk of elk dorp houdt volgens hem sowieso een mooie speelvoorziening. Marco Eestermans (PvdA) vroeg zich wel af wat er straks ge beurt met de lapjes grond die vrijkomen als kleine speeltuintjes verdwijnen. Hij opperde het idee om die grond als het ware aan de wijk te geven door bewoners een stem te geven in wat ermee gaat gebeuren. ,,Misschien willen be woners er wel een picknickplek of een ontmoetingsplaats voor ouderen.'' Dat vonden veel an dere partijen een sympathiek idee. Ook de wethouder zei er po- sitief tegenover te staan. ,,Zolang we maar niet bij voorbaat be stemmingen uitsluiten", bena drukte hij. ,,Als bewoners van een straat graag een paar extra par keerplekken willen op zo'n loca tie, moet dat ook kunnen.'' Rookvrij Het is de bedoeling dat wijk- of dorpsbewoners straks mee gaan praten als bij hen in de buurt een nieuwe speelvoorziening wordt gerealiseerd. In een plan voor het toekomstige speelbeleid in Goes staat verder dat alle speelterrei nen rookvrij moeten zijn. Er wor den bordjes geplaatst die dat dui delijk maken. Ook moet er veel aandacht komen voor de toegan kelijkheid van speeltuinen voor mindervalide kinderen. De focus ligt in de toekomst niet meer en kel op de traditionele speeltoe stellen. Er moeten ook meer plek ken komen waar kinderen lekker in het groen kunnen spelen, bij voorbeeld speelbosjes. By SSK Keukenstudio Home textiel Voor kwalitatieve vloer- en raambekleding Schouwersweg 7, Heinkenszand 0113-564000 binnenuit.nl BE VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 Archief in Goes hard toe aan restauratie GOES Rob Paardekam Goes - Rob Paardekam V Unieke eigen service V Uitstekende garantie V Eigen montageafdeling V Fotorealistisch ontwerp V Alles in één hand! V Uitsluitend topkwaliteit V Nederlands fabricaat V Persoonlijk advies V Korte lijnen KEUKENSTUDIO SSK-KEUKENSTUDIO.NL SSK Keukenstudio Kloosterweg 6 4421 PV Kapelle Industrieterrein 'De Smokkelhoek' 0113 - 33 00 04 woonexperts Toenmalig kinderwethouder Jelmer van Mossevelde in 2019 in de speeltuin in de Hollandse Hoeve één van de grotere speeltuinen in de gemeente. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52