c Corina Jansen werkt aan nieuwe zomerexpositie in Brouwershaven 7 0 De zomerexpositie in Grote Kerk in Brouwershaven draait om garnalen. De schaaldieren, in Brouw gornet genoemd, zorgde daar dik 90 jaar voor leven in de brouwerij. De schaaldieren werden meteen na vangst aan boord van Twee Gebroe ders, het vissersschip van Nel de Nooijers (72) vader Jan en haar oom Stoffel de Nooijer, gekookt. ,,Er waren twee grote, vaste ketels aan boord. In de één zat meer zout dan in de ander. Die garnalen gingen naar Frankrijk, want die waren langer houdbaar", vertelt Nel. Lege vrachtwagen Precies daar kwam Frans Jansen de vader van Geertje Jansen (75) om de hoek kijken. Hij had samen met zijn broer Dirk een handelsbedrijf en gar- nalendrogerij in Brouwershaven. Van overal en nergens kwamen de garna len bij de Jansens binnen, waarna ze werden gekoeld, gesorteerd en ver pakt. Om daarna, in blauw-witte vrachtwagens, naar klanten te wor den vervoerd. Schouwen-Duiveland was destijds een eiland. Met, vooral in het hoog seizoen, lange rijen auto's bij het pontje van Zijpe. Geertje: ,,Mijn va der stuurde dan een chauffeur voor uit met een lege vrachtwagen, die al vast in de rij ging staan. Ondertussen werden de garnalen gekoeld en in kistjes verpakt. De met garnalen ge vulde auto nam op het laatste mo ment de plek in van die lege vracht wagen." Knetterhard werken Hun beider jeugd draaide om garna len. Bij Geertje thuis was het een drukte van heb-ik-jou-daar. Vissers uit Brouwershaven en Ouddorp voerden maar een deel aan van de 'gornet' die Jansen verkocht. ,,Er was een netwerk van commissionairs, die in Scheveningen, IJmuiden ofin Den Helder zaten." Telefonisch werd er over hoeveelheden en prijzen onder handeld. ,,Bij ons ging aan de lo pende band de telefoon." Het was knetterhard werken, her innert ook Nel zich nog goed. ,,Het was 12 uur op, 12 uur af. Altijd afge stemd op eb en vloed. Mijn vader moest er vaak vroeg uit en ging dan ook vroeg naar bed. We hadden maar een klein huis en dan moesten wij stil zijn. Daar had ik vroeger vreselijk de pee in." Met haar zus moest ze met verse vis langs de huizen. ,,Mijn zus en ik hadden daar vreselijk de pest over in, want we vonden die vrouwen altijd zo zeuren." Haar zus vertelde later weleens te hebben overwogen de vis ■h 111Mj&vMia-Jflü -UTMCW 1rlf - I: Jltrw Mijn vader zei: 'later zul je hier nog wel eens aan dienken' weg te gooien en die drie kwartjes uit haar eigen spaarpot te halen. ,,Moet je voorstellen: drie kwartjes! Voor verse vis. Voor scharren en tongen. Gewel dig toch? Mijn vader zei ook weleens: 'later zul je hier nog wel eens aan dienken'." De rest was afval Bij de drogerij werd op betonnen pla ten buiten de puf, ofwel bijvangst, gedroogd. Die werd verkocht als vee voer. De garnalen werden deels op Brouw bij wijze van bijverdienste ge peld. ,,Die kwamen mensen ophalen met emmertjes en die brachten ze een paar uur later terug. Ik geloof dat je van een kilo garnalen drie ons ge pelde overhield. De rest was afval en werd als veevoer gebruikt", zegt Geertje. Het was haar opa Cees Jansen die in 1921 aan de Haven Noordzijde zijn garnalen- en viszouterij begon. Ook Als de garnalenboot binnenkwam, werd het levendig. Dan kwamen de jongelui kijken bij Nel was het haar opa Marien die zich als eerste, ergens rond 1870, in Brouwershaven vestigde. Haar Arne- muidse overgrootvader stikte van het geld en kocht voor elk van zijn zonen een garnalenboot. Marien was één van die zonen. Zijn zonen Jan en Stoffel, de vader en oom van Nel, wa ren de laatste garnalenvissers in die plaats. Ze stierven 3 maanden na el kaar en liggen op de begraafplaats in Brouwershaven begraven. ,,Die twee konden niet zonder elkaar." Leven in de brouwerij Het wordt een jubileumjaar voor expositiemaakster Corina Jansen. In 2022 verzorgt ze voor de vijfde keer een expositie in de Grote Kerk van Brouwershaven. Nu al is ze druk bezig met verzame len van foto's, materialen én verha len. Daarvoor bracht ze onder meer Nel de Nooijer (die nu in Vlaar- dingen woont) en Geertje Jansen (die in Brouwershaven woont) bij elkaar. Beiden groeiden op tussen de garnalen. De 'gornet' speelde dik 90 jaar lang, zo ongeveer vanaf 1870, een belangrijke rol in Brouwershaven. Gezinnen verdienden er een centje mee bij en het bracht leven in de brouwerij. ,,Het was best stil toen in Brouwershaven. Maar als de gar nalenboot binnenkwam, werd het levendig. Dan kwamen de jongelui kijken. Zeker na vieren als de school uit was", zegt Nel de Nooijer. Jansen zoekt elke keer naar onderwerpen die de rijke geschiedenis van Brou wershaven doen herleven. Dat deed ze eerst voor de Stadsraad en nu voor de Stichting Cultuur Erfgoed Brouwershaven. SD VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 De handel in 'gornet' zorgde voor leven in de brouwerij Esme Soesman Brouwershaven Vlnr: Nel de Nooijer (dochter van garna- lenvisser Jan de Nooijer), Geertje Jan sen (dochter van gar- nalenhandelaar Frans Jansen) en expositie maakster Corina Jan sen bij de haven van Brouwershaven. FOTO MARIEKE MANDEMAKER - Geertje Jansen, dochter van een garnalenhandelaar Garnalenschepen in de haven van Brou wershaven. FOTO ZEEUWS ARCHIEF, FOTOAR CHIEF J. TORBIJN, GOES - Corina Jansen, expositiemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50