D Maar uitstel gevangenis en kenniscentrum niet te vergelijken met kazerne Man die Emergismedewerker neerstak moet ook van het hof naar tbs-kliniek SP: snel actie nodig tegen tekort aan forensisch artsen 13 Twee projecten waarmee Zeeland gecompenseerd wordt voor het afblazen van de Marinierskazerne lopen vertraging op. Gaat de geschiedenis zich herhalen? eze week werd bekend dat de opening van het Justiti eel Complex Vlissingen, met onder meer een extra bevei ligde gevangenis en rechtbank bij Ritthem, een jaar is opgeschoven, naar 2028. Ook het Delta Kennis centrum, een wetenschappelijk instituut en onderwijsinstelling gericht op water, energie en voed sel, loopt zeker een halfjaar vertra ging op. De universiteiten van Utrecht en Wageningen, het Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) en University College Roosevelt (UCR) kunnen zich niet vinden in de opzet. Om te voorkomen dat afspraken met het Rijk uiteindelijk niet doorgaan, zoals bij de Mariniers kazerne die naar Zeeland zou ko men, is een speciale uitvoeringsre gisseur aangesteld. Siebe Riedstra is de aanjager die ervoor moet zor gen dat het 650 miljoen euro kos tende compensatiepakket Wind in de Zeilen écht wordt uitgevoerd. Volgens hem is de situatie niet te vergelijken met de Marinierska zerne, waar uitstel na uitstel uit eindelijk leidde tot afstel. ,,Op allerlei fronten boeken we veel vooruitgang, maar hier en daar hebben we ook een beetje te genwind. Er melden zich veel meer huisartsen voor de opleiding in Zeeland dan we hadden ge dacht. Impuls trekt nieuwe bedrij ven aan. Maandag gaat de extra in tercity naar Zeeland rijden. Deze week zijn de aandelen in waterbe drijf Evides overgegaan naar de Zeeuwse gemeenten en de provin cie, iets wat een jaar geleden on mogelijk leek. De Law Delta, met een extra beveiligde inrichting, een rechtbank en een verblijfslo- catie voor juristen, blijkt heel com plex. Dat kost tijd. En de academi sche partijen in het Delta Kennis centrum hebben zorgen over de fi- nanciering en de governance, dus daar is ook meer tijd nodig om het gesprek te voeren. Maar over all ben ik niet pessimistisch." ,,Een essentieel verschil is dat er geen enkele rimpeling, geen en kele ergernis is tussen Vlissingen, Zeeland en het Rijk, anders dan bij de Marinierskazerne. Ik snap dat Zeeuwen zich zorgen maken. Ik zit er bovenop. 'Leg me eens uit waarom zo'n gevangenis zo inge wikkeld is', heb ik gevraagd. De ontwerpen voor zo'n EBI (extra beveiligde inrichting, red) zijn ge heim. Die mogen niet digitaal worden gedeeld. Je wil natuurlijk niet dat de bouwtekeningen be kend worden. Dat betekent dat elk overleg fysiek is, wat het ingewik keld maakt. Dat geldt ook voor de aanbesteding, die deels openbaar 'Over all' ben ik niet pessimistisch zal zijn en deels niet. Het voortra ject is ingewikkeld en dan duurt de bouw ook nog eens drie jaar. En vind in deze tijd eens een aanne mer die het voor een redelijke prijs wil doen. We hebben gewoon ont zettend veel werk voor de kiezen. De eerste planning voor Wind in de Zeilen paste op een A4'tje, in middels hebben we zeer gedetail leerde planningen." ,,Dat is een samengesteld pakket van onderwijs, opleidingen en la boratoria. De academische instel lingen vragen zich nu af of ze voor alles verantwoordelijk willen zijn of alleen voor de wetenschappe lijke onderdelen. En ze hebben zorgen over de financiering na tien jaar, als het instituut op eigen be nen moet staan. Dat is eerlijk ge zegd wel een ingewikkelde. Daar over moeten nu intensieve ge sprekken plaatsvinden." De 41-jarige Middelburger A.H., eerder veroordeeld voor het neersteken van een Emergismedewerker, heeft bij het gerechtshof in 's-Hertogenbosch dezelfde straf gekregen: tbs met dwangverpleging. H. stak op 19 september 2019 een verpleegkundige neer, die met een collega naar H.'s woning in Middel burg was gekomen. H. had psychi sche problemen en de hulpverle ners stelden vast dat hij moest wor den opgenomen. Terwijl zij telefo- nisch een opname probeerden te regelen, pakte H. een mes uit de slaapkamer en stak meerdere keren in op de hulpverlener, die hem was gevolgd. Het slachtoffer liep daarbij verwondingen op in de buik- en borststreek. Gealarmeerde agenten sloegen H. in de boeien en voerden hem af. Daarbij werd ook een waar schuwingsschot gelost. Net als de rechtbank in Middel burg verklaart het hof de man on toerekeningsvatbaar en legt hem daarom geen celstraf op. Deskundi gen hebben vastgesteld dat H. lijdt aan schizofrenie. Een maand voor de steekpartij begon hij zijn medi- catie te weigeren en dat zou hebben geleid tot de psychose, waarin H. verkeerde toen de hulpverleners hem bezochten. De verdediging verzocht het hof geen tbs op te leggen, maar in plaats daarvan een zorgmachtiging te ver lenen. Dat is een variant van de af geschafte 'verplichte opname in een inrichting'. Het hof wees dat af omdat die maatregel de samenle ving te weinig bescherming biedt tegen H. De man moet ook een schadevergoeding van ruim 10.000 euro aan het slachtoffer betalen. Er is snel actie nodig om het dreigende tekort aan forensisch artsen in Zeeland op te lossen. Dat mag niet worden overgelaten aan het volgende kabinet. Tweede Kamerlid Michiel van Nispen (SP) heeft schriftelijk op heldering gevraagd aan de minis ters Hugo de Jonge en Ferd Grap- perhaus. De aanleiding is een rapport van de Inspectie Ge zondheidszorg en Jeugd, die waarschuwt voor een tekort aan forensisch artsen. Dat is vooral in Zeeland nijpend. Van de drie art sen vertrekken er binnenkort twee. SjefVrencken, werkzaam bij GGD Zeeland, blijft daardoor als enige over. Forensisch artsen worden onder meer opgeroepen als er mogelijk sprake is van een onnatuurlijke dood. Zij moeten dag en nacht bereikbaar zijn. Van Nispen wil van de minis ters weten waarom er niet eerder actie is ondernomen en wat er is gedaan om dit beroep aantrekke lijker te maken. GO VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 Aanjager snapt zorg Zeeuwen Siebe Riedstra: ,,Er is geen enkele rimpeling, geen enkele ergernis tussen Vlissingen, Zeeland en het Rijk FOTO MARTIJN BEEKMAN Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Zit de wind nog wel in de zeilen? Veel mensen zien de gevangenis en de rechtbank bij Ritthem als het alternatief voor de Mariniers kazerne, ook omdat ze op de zelfde plek komen. Daar begon het ook met een half jaartje uit stel. - Siebe Riedstra, Uitvoeringsregisseur Wind in de Zeilen Maar bij het kenniscentrum zien vier van de zes de oprichters het niet meer zitten. 'S-HERTOGENBOSCH - Eldridge Pentury GOES - Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41