vrijheid Horeca Bellamypark ziet grote evenementen liever verkassen naar andere plek in Vlissingen c Opinie 6 versluis willeboer Het bevrijdingsfestival op het Bellamypark in Vlissingen in 2018. foto lex de meester VLISSINGEN Domburgers moeten gaan kiezen: of een zomerwoning verhuren, of losse kamers. Dat is nodig om de groei van de toeristische bedden te beperken. Emile Calon Domburg De gemeente Veere ontkomt er niet aan grenzen te stellen aan de parti culiere verhuur als ze de leefbaar heid hoog in het vaandel heeft. Dat betekent ook dat er iets gedaan moet worden aan de mogelijkheid van particulieren om zowel kamers als een Domburgse zomerwoning te verhuren. Elke inwoner met een beetje tuin mag een zomerwoning verhuren aan toeristen, mits hij voldoet aan enkele basisregels. Het idee daar achter is dat ze op die manier ook kunnen meeprofiteren van het toe risme in hun woonplaats. Maar hij mag daarnaast ook nog eens twee kamers verhuren. Door die koppeling ontstaat de mogelijk heid dat ze aan meer dan tien men sen per dag verhuren. Maximaal vijf in de beide kamers en vijf of nog veel meer in het tuinhuis. Want die zomerwoning, zeker als het een hoge is, kan heel wat toeristen her bergen. Er zijn er zelfs die gesplitst zijn, waardoor twee families daar tegelijkertijd hun vakantie kunnen vieren. Illegale verhuur Uit het leefbaarheidsonderzoek van twee jaar geleden blijkt dat veel inwoners het zeker in het sei zoen wel erg druk vinden. De ge meente heeft die boodschap opge pakt en probeert de groei van het aantal toeristische bedden te be- perken. Zo is er een grens gesteld aan het aantal nieuwe kamers dat verhuurd mag worden door parti culieren. Ook zijn er strengere re gels voor het ombouwen van land- bouwschuren tot appartementen en wordt de illegale verhuur aan gepakt. Bedrijfsmatig Het is heel logisch dat de gemeente ook kijkt naar de mogelijkheid iets te doen aan de particuliere verhuur. Alleen al in een plaats als Domburg staat 58 procent van de toeristische bedden bij particulieren, blijkt uit het bewuste onderzoek. In Oostka- pelle gaat het om 42 en in Zoute- lande om 60 procent. In Domburg zijn, aldus dit rapport, 577 bedden te vinden in de zomerwoningen, in Oostkapelle 223 en in Zoutelande 431. En de gemeente kan nauwelijks wat doen als particulieren dat aan tal willen uitbreiden. Want bijna elke huiseigenaar met een beetje tuin mag zo'n zomerhuis neerzet ten. En als hij de ruimte heeft, mag hij ook nog eens twee kamers in zijn woning aanbieden, waardoor de verhuur bedrijfsmatig begint te worden en niet meer lijkt op 'mee profiteren'. Publiek debat Het is dan ook niet vreemd dat een college van burgemeester en wet houders serieus nadenkt ofhet mo gelijk is de koppeling tussen een Domburgse zomerwoning en de verhuur van kamers te verbreken, zoals blijkt uit het vorige week ge publiceerde voorlopige ontwerp voor het nieuwe bestemmingsplan. Wel blijft het vreemd dat zoiets ge voeligs gepubliceerd wordt, zelfs in een voorlopig plan, zonder een pu bliek debat in de gemeenteraad. Meerdere horecamensen op het Bellamypark vinden dat het op die plek niet langer nodig is om grote evenementen te organiseren. Elders in Vlissingen kunnen ze er nog wel van profiteren en bovendien hoeven hun terrassen dan niet meer te wijken. Het bevrijdingsfestival bij de Ma chinefabriek, kermisattracties op het parkeerterrein bij de Aldi? Als het aan enkele horeca-onderne- mers op het Bellamypark ligt, zijn dat goede ideeën voor de toe komst. Want het plein is zoals het nu is, wat hen betreft helemaal af. De coronaperiode heeft onder nemers geleerd dat ze helemaal geen grote evenementen meer nodig hebben om goed te draaien, legt Annika Meijboom van Soif uit. ,,We hebben een topzomer gehad. De terrassen zaten dage lijks vol, ook zonder evenemen ten. De periode dat hier normaal gesproken de kermis staat, was zelfs onze beste periode." Meijboom ziet het als een posi tieve ontwikkeling. ,,Het doel met dit plein is bereikt. Als je vanaf de Boulevard naar beneden komt rijden, zie je meteen zoveel sfeer, gezelligheid en levendig heid. Dan is het zonde dat wij zes tot zeven keer per jaar ons terras moeten opruimen voor een groot evenement. Zeker omdat dat in sommige gevallen zelfs voor min der inkomsten zorgt." De Vlissingse wil grote evene menten zoals Onderstroom, Vlis- singen Zingt en het Bevrijdings festival zeker niet helemaal weren uit de stad, maar hoopt wel dat de gemeente bereid is te kijken naar andere locaties. ,,Wij hebben die evenementen in het verleden al- tijd heel hard nodig gehad, maar dat is nu niet meer zo. Het is daarom tijd voor wat anders. Vlis singen zit in de lift en als we de grote evenementen verplaatsen, krijgen ook andere gebieden de kans zich te ontplooien." De plannen van de onderne mers zijn tijdens een overleg aan de gemeente voorgelegd. Ze wil len graag weten waar ze aan toe zijn, zodat ze bijvoorbeeld kun nen investeren in beter terras- meubilair. In een reactie zegt de gemeente bezig te zijn met een nieuw evenementenbeleid dat zich richt op de gehele bin nenstad, inclusief het Scheldege- bied. Omdat het Bellamypark in gericht is als stadsplein en daarom ook bedoeld is voor eve nementen vindt de gemeente het helemaal weghalen van evene menten daar niet realistisch. - Wendy de Jong In een bekende badplaats in Zeeland staat wegens privéomstandigheden een mooi restaurant tevens lunchroom te koop. Het restaurant is centraal gelegen in het dorp met een klein terras en recentelijk geheel verbouwd en opnieuw ingericht. Het object is ook zeer geschikt voor feesten en partijen. Voor deze mooie zaak zoeken wij een jonge opgeleide Kok die samen met zijn partner voor de bediening een mooie uitdaging aan durven te gaan. Het mooiste zou zijn een nieuw concept wat aansluit bij de vele toeristen die deze badplaats bezoeken. Omdat wij ons ervan bewust zijn dat een jong stel meestal niet over de financiële middelen beschikt kunnen wij diverse vormen van financiering aanbieden zodat desnoods zonder eigen middelen een mooie carrière in de horeca gestart kan worden. Geïnteresseerden die hier een uitdaging in zien kunnen zich uitsluitend melden via de mail bij Simar Consultancy, Simar@zeelandnet.nl Kunststof kozijnen Aluminium kozijnen De Zompe 2a, Serooskerke 0118 - 629 056 www.versluisenwilleboer.nl VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 WA Keus: huisje of kamer verhuren ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34