Zorgen over korrels paraffine op oevers Oosterschelde Vestrock strikt Editors als hoofdact op festival 4 Een oester open steken. Sommigen vinden het een sport, anderen huiveren ervan. Voor de oesterminnende angsthaas is er nu een oplossing: de hapklare oester! Vooral het formaat van de pa raffine baart Jacobusse zorgen. Anders dan in 2017, toen brok ken paraffine tussen Renesse en Oostkapelle aanspoelden, lig gen er nu korrels van de kaars vetachtige substantie. ,,De kans dat vogels en zeedieren grote stukken binnenkrijgen is klein, maar dat is nu anders. Deze kor rels zijn schadelijk voor het zee leven'', zegt Jacobusse. De paraffine is nu aangetrof fen op de oevers tussen Wis- senkerke en de Oosterschelde- kering. Ook in de vluchthaven bij Kerkwerve zijn korrels ge zien. Vermoedelijk is de paraf fine geloosd door een schip dat via de Noordzee voorbij is geva ren. Rijkswaterstaat ruimt pas op als het gaat om afval van meer dan vijf kuub. Alles daaronder Zo'n initiatief zegt iets over de betrokkenheid van de inwoners valt onder de verantwoordelijk heid van de gemeente. We kij ken naar mogelijkheden om het op te (laten) ruimen", zegt een woordvoerder van de gemeente Noord-Beveland. ,,Het zijn ech ter erg fijne korrels, dat maakt het complex." Opruimactie De in Kamperland woonachtige Eric Mahieu zag de paraffine woensdag liggen, vlak bij het duikwachtershuisje in Wissen- kerke. De vervuiling gaat hem aan het hart. Op aandringen van zijn vriendin Jolanda Boek hout houdt Mahieu op 18 de cember een opruimactie. ,,Ik zal via social media om hulp vra- gen en hoop dat we een stuk of twintig vrijwilligers mee krij gen.'' Wilco Jacobusse juicht het initiatief van Mahieu toe en zegt dat Nationaal Park Ooster schelde mee zal werken. Op welke manier, is nog niet be kend. ,,Zo'n initiatief zegt iets over de betrokkenheid van de inwoners, daar mogen we blij mee zijn. Maar veel belangrijker is hoe we structureel kunnen voorkomen dat dit spul aan spoelt. Ik ben geen expert op dat vlak en zal hierover met partners in gesprek gaan.'' Net sneeuw Henk Visser, de drijvende ach ter Strandkorrel, een schoon- maakgroep van Schouwen-Dui- veland, heeft de paraffine ook zien liggen. ,,Verschrikkelijk. Het is net sneeuw. Je zou met een stoffer en blik moeten ko men om die troep op te ruimen, maar dat is onbegonnen werk.'' Visser staat erom be kend dat hij zich volop inzet voor een schone kust. ,,We heb ben een Nationaal Park en zijn daar met z'n allen erg trots op. Toch gebeurt het dat een schip vuil loost en die troep hier op de oevers belandt. Ik ben daar onthutst over." Paraffine is niet schadelijk voor mensen, maar je kan er wel ziek van worden als je het opeet. Hondenbezitters moeten hun viervoeter daarom goed in de gaten houden. INNOVATIE 'GEEN GEHANNES MEER MET EEN OESTERMES' en oester die al open is, maar toch veilig is te verorberen. De Yer- sekse oesterteler en -handelaar Adriaan van de Plasse van Delta Ostrea broedt al jaren op een consumentvrien- delijke oester. Nu is het zover. Geen gehannes meer met een oes termes, zegt hij. Pleisters kunnen in de medicijnkast blijven, want een snee in de hand na een onfor tuinlijke uitschieter met het mes behoort tot het verleden. Van de Plasses oesters zijn name lijk al geopend. Een stevig elastiek houdt de schelphelften strak op el kaar. ,,De consument hoeft slechts het elastiek door te knippen en voila, hij kan de oester zo naar bin nen slurpen. Het is een uitkomst voor mensen die graag een oester lusten, maar bang zijn om de schelpdieren open te steken. Bij een feestj e open je de koelkast en ga j e binnen een minuut rond met een dienblad oesters. Makkelijk zat!", grijnst de oesterteler. Hoge waterdruk Het geheim van de smid is een voor Nederland betrekkelijk nieuwe conserveringsmethode: high pressure processing of in goed Nederlands hogedrukpas- teurisatie. Van de Plasse: ,,Het komt erop neer dat schimmels en bacteriën onder zeer hoge water druk worden geëlimineerd. Wat er in ons geval bij komt, is de kunst om tijdens dat proces de oesters zonder beschadigingen te openen. Bij de juiste druk laten de sluitspieren boven en onder in de oesters los. Dat drukproces duurt een minuut of twee. De oesters zijn dan al geopend, maar worden door de elastieken goed dicht ge houden. Zolang het elastiek erom heen zit, is de oester net zolang houdbaar als een oester die nog moet worden opgestoken. Een dag of tien dus." Hoe werkt dat in de praktijk? Bij Bij Carrefour België liggen onze HPP- oesters al in de koeling Delta Ostrea worden kromme oes ters ofwel creuses gesorteerd en verwaterd om ze zandvrij te ma ken. Daarna gaan ze door een elas tiekenmachine die Van de Plasse in de Verenigde Staten op de kop heeft getikt. Van de Plasse: ,,Vervol- gens gaan ze in een bad met gezui verd Oosterscheldewater. We con troleren ook of elke oester gezond is. Dat doen we door erop te klop pen. We stoppen de oesters na con trole in vaten van 30 liter die we voor vier vijfde met water vullen. In transportkooien gaan de oesters dan naar de drukmachine." Voedselconservering Die peperdure machine staat niet in Yerseke, maar bij loonbedrijf Pascal Processing in het Brabantse Helmond. Dat betekent dat de oesters met een vrachtwagen naar Helmond moeten worden vervoerd en na drukbehandeling weer terugkomen naar Yerseke. Pascal Processing bezit één van De organisatie heeft met de forma tie rondom zanger Tom Smith een 'vette vis' te pakken. De band scoorde hits met nummers als Bul lets, Munich, Smokers Outside The Hospital Doors en Papillon. Begin 2020 speelde de band nog voor de uitverkochte concertzalen Ziggo Dome in Amsterdam en het Sport paleis in Antwerpen. Editors was eerder hoofdact op festivals als Pinkpop, Lowlands, Best Kept Se cret, Rock Werchter en Pukkelpop. Eerder werden Within Tempta tion, Wolfmother, Suzan Freek, The Darkness, Lucas Steve, Ga vin James, Nada Surf, DAithi, Thumper en Ten Times A Million vastgelegd. Later worden nog tien tallen andere namen bekendge maakt, die op 3, 4 en 5 juni 2022 naar de Buitenvest in Hulst ko men. Vestrock hoopt dan zijn elfde editie te beleven. De voorgaande twee edities moesten vanwege co ronamaatregelen worden geannu leerd. VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 GO WISSENKERKE Op de oevers van de Ooster schelde is deze week op meerdere plekken paraffine aangetroffen. „Zorgwek kend", zegt Wilco Jacobusse van Nationaal Park Ooster- schelde. - Wilco Jacobusse De korrels paraffine op de oevers van de Oosterschelde. FOTO ERIC MAHIEU - Eldridge Pentury ONDERNEMERSORGANISATIE GOES WENST U Teler: 'Hapklare Frank Balkenende - Adriaan van de Plasse, teler Adriaan van de Plasse met zijn innovatie: voorgeopende hapklare oesters. foto marcelle DAVIDSE HULST De Engelse indierockband Edi tors is een van de hoofdacts op de volgende editie van het fes tival Vestrock in Hulst. - Raymond de Frel Editors met leadzanger Tom Smith. FOTO ANP KIPPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32