Evangelist Dieleman slaat weer toe met coronafolder 3 ft Zwerfkapje na maand terug in straatbeeld Sr er de categorie 'verslavingen': „Zak jes wiet, hennepplanten, wodkaf- lessen, bierblikjes, pakjes shag en McDonald's. Maar ik heb ook wel eens hasj gevonden." Valentijn rijdt nu al drie jaar lang rond met zijn bakfiets, maar een heterdaadje heeft hij nog nooit bij de hand gehad. ,,Nee, ik heb het nog nooit voor m'n neus zien gebeu ren." Dat maakt de aanpak van het probleem ook zo lastig, geeft bos wachter Karel Leeftink aan. ,,Na- tuurlijk wordt er nagedacht over oplossingen, maar dat is niet zo eenvoudig." Camera's ophangen in natuurgebieden is bijvoorbeeld geen reële optie. Daarvoor zijn er te veel gebieden. ,,We proberen wel extra controles te houden, maar zie iemand maar eens op heterdaad te betrappen." Leeftink snapt het gedrag van mensen ook niet en kan er geen be grip voor opbrengen. ,,Waarom dump je een wasmachine in een sloot, terwijl je 'm ook gratis naar de milieustraat kan brengen? Er zijn goede alternatieven voorhan den, dus daar kan het niet aan lig gen. Het opruimen van afval begint een beetje de boventoon te voeren in ons werk en dat is niet de bedoe ling." En dan is er nog een bijko mend probleem, geeft Leeftink aan. ,,We zien ook dat er meer huis-, tuin en keukenafval wordt ge dumpt door mensen die langs de bossen wonen. Dat betekent dat er exoten in de natuur komen, die we daar helemaal niet willen hebben." Het is een somber verhaal. Maar Robin Valentijn houdt moed. ,,Sinds ik ben begonnen is het een stuk schoner. En ik krijg steeds meer hulp aangeboden, ik doe het allang niet meer alleen. Zelfs scho lieren gooien hun blikjes in mijn bakfiets als ik langsrijd. Maar er is nog een lange weg te gaan." Na een paar uur prikken en sjou wen houdt de Bevelander het voor gezien. Het Bos van de Toekomst heeft weer Toekomst. Zijn wagen is weer volgeladen. Naar eigen zeggen heeft Dieleman vijf miljoen exemplaren laten ma ken. Zijn onheilspellende bood schap zit in het wekelijkse reclame pakket, tussen de kerstaanbiedin gen en eindejaarsacties. De folder leidt tot verontwaardigde reacties op sociale media. Afzender is Ontzagwekkend- Nieuws.nl, een initiatief van De Heilbode, de stichting van Diele- man. De omstreden evangelist keert zich tegen het coronatoe gangsbewijs, dat volgens hem de opmaat is tot een 'digitaal teken' op je hand of hoofd. ,,Allen die het ne men, zullen volgens Openbaring 14:9-11, 16:2-3 'drinken uit de beker van Gods toorn, een kwaadaardig gezwel krijgen, voor eeuwig verlo ren gaan in de hel, waar men voor altijd pijn lijdt in het vuur en nooit meer rust zal hebben'. Dat wil toch niemand?", zo valt te lezen in het pamflet. ,,Je hebt het 'c-toegangsbe- wijs' nodig op aarde, anders kom je er niet in. Maar je hebt Jezus nodig voor toegang tot de hemel." Het verspreiden van dergelijke boodschappen valt onder de vrij heid van meningsuiting en geldt als Nu ik me profileer met mijn folder, weten ze me allemaal te vinden ongeadresseerd reclamedrukwerk. Zolang iemand geen Nee/Nee- of een Nee/Ja-sticker heeft, mag het in de brievenbus worden gedaan. Be zorger Spotta zegt niet over de in houd te gaan. ,,Vanuit onze rol als verspreider bezorgen wij in op dracht", antwoordt het bedrijf op Twitter. ,,De inhoud wordt bepaald door de adverteerder zelf." Dieleman zelf houdt de boot af. ,,Nu ik me profileer met mijn fol der, weten ze me allemaal te vin den. Maar met Abba Child Care doe ik veel werk in India, voor 1200 kin deren. Maar niemand die daarnaar vraagt. Ik sta daarom geen enkele journalist te woord die alleen maar kritiek heeft op een folder." In Zeeland is Dieleman geen on bekende. In 1996 verhuisde hij van Leerdam naar Vlissingen. In 2010 vertrok hij naar zijn huidige woon plaats, Zeewolde. Hij was kunst schilder tot hij, na een drugsverle den, in 1977 'tot geloof kwam. De folder is niet zijn eerste actie. In fe bruari liet hij een magazine van 32 pagina's op vijf miljoen adressen bezorgen, met dezelfde boodschap. RLAMECO' PC VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 steeds meer vuilnisbelt Met de terugkeer van de mondkapjesplicht een maand geleden, komen ook weer meer gebruikte mond kapjes in de natuur terecht. Dat ziet ook Robin Valentijn tijdens zijn dagelijkse rondje. „Eerst was het alleen nog maar bij scholen en stations, maar nu de mondkapjesplicht weer geldt, kom je ze overal weer tegen. Ik prik er een stuk of twintig per dag." Het 'zwerfkapje' is zelfs de hoogste stijger in de top 10 van meest gevonden zwerfaf val, zowel tijdens de Lande lijke Opschoondag in maart, als de World Cleanup Day in september. Nederland Schoon riep deze week met klem op om herbruikbare mondkapjes te gebruiken en zo zwerfafval tegen te gaan. Dat mondkapjes op straat of in de natuur komen, gebeurt waarschijnlijk niet met opzet, aldus Helene van Zutphen, di recteur van Nederland Schoon: „Mondkapjes komen lang niet altijd doelbewust op straat of in de natuur terecht. Vaak worden mondkapjes na gebruik in een jaszak, broek zak of tas gestopt, waar ze vervolgens uit vallen. Maar die onoplettendheid zorgt wel voor een steeds groter wor dend zwerfafvalprobleem." VLISSINGEN Wie zich laat vaccineren tegen het coronavirus, belandt in de hel. Daarvoor waarschuwt evan gelist Jaap Dieleman, in een fol der die ook in Zeeland wordt verspreid. - Jaap Dieleman - Rolf Bosboom t PLAFONDS morgen mooier wonen Columbusweg 3, 4462 HA Goes V. 0113 270 000 plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31