Brandweer rijdt verkeerd bij brand in Kats Te laat om kerncentrale Doel in bedrijf te houden 2 Natuurgebieden die gebruikt worden als vuilnisbelt of als alternatief voor de milieustraat. Boswachters uit het hele land worden er moedeloos van. Van wasmachines en magnetrons, tot jerrycans of een complete inboedel. ,,Er is inderdaad iets misgegaan bij het aan rijden van de blusgroep Colijnsplaat/Kort- gene", laat woordvoer der Remco Duerink weten namens de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ). ,,De betreffende blusgroep, die bestond uit twee voertuigen, is daardoor ook later gear riveerd." Het moet een raar ge zicht zijn geweest voor de eigenaren van de in brand staande schuur. In de verte zagen zij twee brandweerwa gens met loeiende sire nes voorbij rijden. Waardoor uiteindelijk de derde wagen, afkom stig uit Wolphaartsdijk, als eerste ter plaatse was. ,,Die heeft direct nog een keer opge schaald waardoor ook andere posten zijn ge alarmeerd." Duerink wil wel graag duidelijk maken dat het misrijden voor het uiteindelijke resul taat van de brand, waar- bij een landbouw- schuur volledig uit brandde, niets heeft uitgemaakt. ,,De brand was direct uitslaand. Voor het verloop van de brand en de bestrijding ervan heeft dat geen in vloed gehad. Voor die schuur konden we het verschil sowieso niet meer maken. Deze af loop was voor wat be treft die schuur voor spelbaar. We konden alleen maar proberen de andere schuren en de woning te sparen. En dat is gelukt." Duerink: ,,Wat er exact is misgegaan we ten we nu nog niet, daar doen we onderzoek naar. Dit keer heeft het voor het eindresultaat niets uitgemaakt. Die schuur zou toch afge brand zijn. Maar er is ons alles aan gelegen om herhaling te voor komen, zodat het niet ergens anders wel het verschil gaat maken." Nablussen Gisteren is de brand weer nog een keer terug geweest naar Kats om na te blussen. ,,Ze heb ben nog wat hooi uit de schuur gehaald. Met een kraan is dat uit el kaar getrokken en nage blust." PZC.NL Bax Music populair Louws voor PvdA Nieuwe stelling: Doel Beste route grenspark VAN WASMACHINES TOT STOFZUIGERS GEDUMPT Maurice Steketee Kapelle ,,Het wordt alleen maar erger", con stateert boswachter Karel Leeftink. ,,Eén dag in de week zijn we inmid dels bezig met het opruimen van troep. Maar daarvoor ben je geen boswachter geworden." Alleen al in Zeeland zijn zo'n honderd natuurgebieden in beheer bij Staatsbosbeheer. Dat maakt con trole op illegaal storten lastig. Zeker tijdens de donkere dagen gebeuren er met regelmaat zaken in de bos sen die het daglicht niet kunnen verdragen. ,,We hebben weinig handhavingscapaciteit en de dum pingen gebeuren vaak 's nachts. Het is dweilen met de kraan open", ver telt Leeftink. ,,Vraag Robin Valen- tijn maar eens, die kan je er alles over vertellen." Bakfietsman Valentijn is de bakfietsman uit Ka- pelle, werkzaam als vrijwilliger voor de buitendienst. Met zijn feloranje jas, enorme bakfiets en prikstok is Valentijn een opval lende verschijning in de contreien van Kapelle. De afvalruimer gaat deze keer het Bos van de Toekomst onder handen nemen. Nee, hij is geen boswachter maar hij voelt wel met hen mee. Sinds een jaar of drie rijdt Valentijn drie dagen in de week een rondje over de Bevelanden op zoek naar zwerfvuil in bossen en sloten. Lang niet alles blijft aan zijn prikstok hangen, daarvoor zijn de achtergelaten ob jecten soms te groot. De tijd van een plastic flesje of een chipszakje is voorbij. Het wordt van kwaad tot erger. ,,Wat ik zoal tegenkom? Ma trassen, barbecues, slachtafval, stofzuigers, je kunt het zo gek niet bedenken." Bij de gemeente Kapelle zijn ze maar wat blij met hun trouwe hel per, maar niet iedere plaats heeft een Valentijn. Daar zijn het de bos wachters zelf die de achtergelaten troep kunnen opruimen. Het aantal afvaldumpingen in Het is dweilen met de kraan open natuurgebieden levert vooral de boswachters handenvol werk en een veelvoud aan frustratie op. Op de grens van Zeeland en Brabant uit boswachter Erik de Jonge met re gelmaat zijn ongenoegen op sociale media. Hij is elke dag op de Bra bantse Wal te vinden en kijkt in middels nergens meer van op. Dacht hij. Maar met meer dan tien afvaldumpingen in een weekend werd vorige week een nieuwe grens overschreden. ,,Is het pakjesavond geweest of wat?", vatte hij zijn ge voel samen op Twitter. Tijdens zijn ronde op maandagochtend zag hij een bospad vol vuilniszakken. Ver moedelijk uit een rijdende auto ge gooid. Maar ook een berg vol dozen met afval en jerrycans met nog on bekende stoffen erin. Intussen prikt Valentijn rustig verder in het Bos van de Toekomst. Bijzondere vondsten fotografeert hij en zet ze op zijn instagramac- count Kapelse bakfiets. ,,Wat ik vind, deel ik in in categorieën. Zo is Binnen de Belgische politiek woedt de discussie of er na het stoppen met kernenergie wel genoeg elek triciteit geproduceerd wordt in het land. Openhouden van een van die vier kernreactoren aan de Schelde en een van de drie aan de Maas zou zekerheid bieden. Dat had de Belgi sche regering eerder moeten be denken, is het antwoord van Engie. Om de jongste reactoren Doel 4 en Tihange 3 na 2025 in bedrijf te hou den is een jarenlange voorberei dingstijd nodig. De centrales zou den minstens een levensduurver lenging van tien tot twintig jaar moeten krijgen. Naast de techni sche uitvoering, moet ook op papier veel geregeld worden om dit voor elkaar te krijgen. Engie schat dat, re kening houdend met alle procedu res en verantwoordelijkheden, het vijf jaar kost. Onmogelijk dus, is de conclusie van de top van Engie. VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 PC De brandweer in actie in Kats. De eerste twee wagens reden verkeerd. foto as media KATS Bij de brand in Kats zijn dinsdag twee brandweerwagens verkeerd gereden. Daardoor kon er pas later worden geblust. Volgens de VRZ heeft het voor het eindre sultaat niets uitge maakt. - Willem Adriaansens H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: (1941 reacties) Ik gooi nooit eten weg GOES Bax Music, met vijf fysieke win kels waaronder een in Goes, is gekozen tot po pulairste website in de categorie consumentene lektronica. De prijs wordt sinds 2000 elk jaar uitgereikt. Vorig jaar was Apple de winnaar in de bewuste catego rie. Directeur Jochanan Bax begon vijftien jaar geleden met zijn jongere broer een een voudige web shop. Inmiddels verstuurt Bax een miljoen pak ketten per jaar. MIDDELBURG Ervaren politici en enthousiaste nieuwkomers. Met die combi natie gaat de PvdA de verkie zingsstrijd in Middelburg aan. Lijsttrekker is de huidige fractie voorzitter Jeroen Louws. Na Louws (51) staat Caroline Diepeveen (63) tweede. Na deze twee ervaren mensen volgen twee nieuwko mers: Sylvestro Lorello (31) en Ruth Poppe-de Viet (37). Na hen volgen Marijn Dieleman en Me- hmet Kavsitli. Eens Oneens Ik ga dit weekend zeker Formule 1 kijken Dertien wandel routes maken kans op de ereti tel 'beste wan delroute' van de Benelux. Eén van de genomi neerde is het wandelknoop- puntennetwerk Grenspark Groot Saeftinghe. Dat wandelnet werk - op de grens tussen Waasland en Zeeland - is 120 kilometer lang. De natuur wordt - Karel Leeftink, boswachter Robin Valentijn is de bakfiets man uit Kapelle en werkt als vrij williger voor de buitendienst. DOEL De kerncentrales in Doel en Ti- hange gaan definitief dicht in 2025. Het is te laat om dat be sluit terug te draaien, heeft eige naar Engie aan de Belgische re gering laten weten. - Theo Giele 'v De kerncentrale aan de Schelde bij Doel. foto frank balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30