10 DEC PZC zonder Jan van Damme. Dat zal wennen zijn 2021 c Overlevenden Slag om de Schelde 2 COLUMN Oscar Garschagen Heb je Jan van Damme's column al ge lezen? Weer wonderschoon wat hij schrijft over de dingen die er echt toe doen in plaats van al dat akelige rotnieuws." Kom bij W. niet aan Jan van Damme die deze week de laatste punt tikte onder een indrukwekkende reeks columns, artikelen en kronieken van het Zeeuwse leven. Maak niet, zoals ik een keer deed bij het ontbijt, een journalistengrapje (altijd licht ironisch dus altijd flauw) dat Jans geglibber door dat Brigdamse natuurgebiedje bij zijn huis weer een inspirerende activiteit was geweest. Geen woensdagochtend ging de afgelo pen jaren bij ons voorbij zonder ontroering over Jans mijmeringen over zijn kleinzoon Wybren, dan wel de hoge luchten boven West-Zeeuws-Vlaanderen of de zwart ge- potdekselde schuren, druppels aan wilgen- takken en de geur van geoogste tarwe. Na een decennialang verblijf buiten Zee land hebben wij de provincie weer leren kennen door zijn columns en natuurlijk ook zijn series als Buurt schappen en De Boer Voor ons op. Voor ons is daar- is de door de journalist/ historicus Jan van journalist/ Damme de Geert historicus Mak van Zeeland ge- ■_n van worden. Bundel die Jan Van met onderkoelde Damme de emotie geschreven Geert Mak series en er ontstaan Geert Mak net zulke prachtige van Zeeland boeken als het her- geworden drukte Hoe God ver dween uit Jorwerd. Het Zeeland van veertig, vijftig jaar gele den en het Zeeland anno 2021 zijn verschil lende werelden die door Jan met zijn prach tige pen in kaart zijn gebracht. Toer door Zeeuws-Vlaanderen of fiets rond het Veerse Meer en zijn zinnen als 'niets ontziende hoogbouw rafelt de horizon' schieten door je hoofd. Dat de Belgische bouwwoede Cad- zand opslokt doet inderdaad pijn aan de ogen, net als de 'verroompottisering' van heel Zeeland. Zo gezegd in deze krant Alsof het niet in 1944 maar gisteren plaatsvond. Zo indringend vertellen drie overlevenden van de Slag om de Schelde hun verhaal in het tv-programma Ik mis je. ,,Toen brak de hel los", vertelt de 95-jarige Maaike de Wolf-Mol uit Biggekerke. Op 17 september 1944 werd haar dorp zwaar geraakt door Britse bommenwerpers, die Duits geschut probeerden uit te schake len. ,,De mensen renden allemaal naar huis. Het was vreselijk. We dachten: dit overleven we niet. Die angst, dat is werkelijk doods angst." Zij is een van de drie Zeeuwen die hun verhaal doen in een speci ale uitzending van Ik mis je, het rouwplatform van de EO. Presenta tor Arjan Lock sprak met hen en werd getroffen door de emotie waarmee zij hun herinneringen met hem deelden. ,,Het is niet te be vatten wat deze mensen hebben moeten doorstaan. En vooral dat je de verschrikkingen van toen je hele leven met je meedraagt." De laatste getuigen De makers van de uitzending heb ben goed gekeken naar onder meer de serie De laatste getuigen, die Fifi Visser en Gijs Haak vorig jaar pro duceerden voor Omroep Zeeland. Twee van de drie hoofdpersonen uit Ik mis je werkten ook daaraan mee. Dat maakt de verhalen zeker niet minder indringend. Johan Provoost was dertien jaar, toen Breskens op 11 september 1944 zwaar werd getroffen door gealli eerde luchtaanvallen op terugtrek kende Duitse troepen. De bommen kwamen onder meer vlak bij zijn ouderlijk huis terecht. ,,Je was ver schrikkelijk bang", herinnert hij zich. Zijn jongere zusje Marietje over leefde het niet. ,,Je mist haar altijd nog, al word je honderd", zegt Pro- voost tegen Arjan Lock. Zijn vader moest het meisje naar de kleuter school brengen, waar de omgeko men Bressiaanders werden verza meld. ,,Ik zie hem nog lopen. Mijn vader was al geen grote man, maar toen was hij nog kleiner." Gefusilleerd ,,Als ik het heb over toen, schiet ik altijd vol, ondanks dat het zo lang geleden is", zegt Joke Brou- wer-Niesthoven uit Middelburg in de uitzending. Ze was nog maar vier jaar, toen haar vader in de Wal- cherse duinen werd gefusilleerd vanwege een sabotage-actie. Hij had op Dolle Dinsdag met anderen de straat opengebroken. Een Duitse patrouillewagen reed 's nachts in het gat. Brouwer is nog altijd onder de in druk van de liefde tussen haar ou ders, hoe kort hun huwelijk ook mocht duren. ,,Ze waren gek op el kaar. Mijn vader noemde haar een lot uit de loterij." Hij liet een ontroerende brief na. 'Hopelijk zullen jullie altijd je best doen om je moeder de eerbied te betuigen die zij verdient', schreef hij aan zijn kinderen. 'Ik ben jong van jullie heengegaan, maar dat neemt niet weg dat ik altijd ziels- veel van jullie moeder heb gehou den.' 'Zij hadden geen kans' Indrukwekkend zijn de woorden van Maaike de Wolf-Mol, die na het bombardement op Biggekerke en later de inundatie van Walcheren de kracht vond om het leven weer op te pakken. ,,De slachtoffers kre gen geen enkele kans. Dat leven werd abrupt afgebroken. Wij krij - gen die kansen wel. En al was het alleen maar uit respect: we moeten proberen niet in het verlies te blij - ven hangen, maar dat wat er nog wel is, zo positief mogelijk beleven. Je leert waarderen dat je er nog bent. Dat had ook anders kunnen zijn." Overleden Johan Provoost overleed slechts een week na de opnamen, in oktober van dit jaar, precies op zijn negentigste verjaardag. Zijn fami lie, zo vermeldt de uitzending, is dankbaar 'dat hij zijn verhaal over zijn zusje nog heeft kunnen vertel len'. Toos Henk VAM t>E FLAUWE 6RAP KRUININGEN GGD opent een nieuwe teststraat Mensen die denken dat ze het coronavirus onder de leden hebben, kunnen zich sinds gis teren ook laten testen in Krui- ningen. De GGD heeft daar een teststraat geopend waar per dag tweehonderd testen kunnen worden afgenomen. De GGD hoopt dat meer mensen uit Rei- merswaal zich laten testen nu dat zo dichtbij kan. De teststraat zit op het vrachtwagenterrein op de kruising van de Sluisweg en de Blauwhoefseweg en is elke werkdag geopend van 8.30 tot 16.30 uur. overle onmisbaar materiaal voor toekomstige his torici. Het is waardevolle 'mondelinge ge schiedschrijving' als hij boerin Mariët op Tholen lyrisch laat vertellen over de schoon heid van vers geploegde aarde. Of de jonge zussen Hendrien, Willemijn en Nathalie in Schoondijke over hun optimistische vingsplannen. Dat Jans hart bij de boeren ligt, die in de tang worden genomen door regelgretige bestuurders en stadse politici doet daar niets aan af. Kortom, deze krant zonder Jan van Damme, het zal tijd kosten om daaraan te wennen. VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 GO DUMPINGEN Eén dag in de week zijn we inmiddels bezig met het oprui men van troep - Karel Leeftink, boswachter CZEELAND2 FORMULE 1 Thuis zie je zo'n race na tuurlijk beter, maar het gaat vooral om de sfeer - Fan Eric van Westen uit Yerseke zit bij de laatste race in Abu Dhabi op de tribune CZEELAND8 'Die angst, dat is echt doodsangst' Rolf Bosboom Middelburg Joke Brouwer-Niesthoven, samen met EO-presentator Arjan Lock, op de begraafplaats in Middelburg. foto eo 'Ik mis je'-special: Slag om de Schelde, zaterdag 11 december om 19.15 uur bij de EO op NPO 2. Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl Jans zwanenzang is de serie De Boer Op, HENK? HIJ IS ziek, WIL ZICH LATEN TESTEN MAAR KAN PAS MAANfcA© TERECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2