PSV drijft in Spanje verder af van Europese ambities B-ploeg Feyenoord oogt ook energiek 23 Vitesse kon prima mee met rijkere clubs als Rennes en Tottenham Hotspur. Haal de extremen aan de boven- en onderkant weg en er blijft een robuust middenstuk over om een faire analyse op los te laten. En die vertelt dat er óók iets veranderd is. Rampjaar Het nulpunt bleek het vertrekpunt om op bepaalde gebieden anders te gaan denken en doen. Neem nou de leeftijd van de elftallen van Ajax en PSV in Europa. Ajax heeft inmiddels een basisopstelling die gemiddeld drie jaar ouder is dan in het 'rampjaar' 2017. Terwijl ook PSV inmiddels over de 26 jaar ge middeld heen gaat. Ajax-trainer Erik ten Hag zei vo rige week nog: ,,De Europese top ergeren kan niet met schoolboys." En zie: liefst 22 ploegen in de pou lefase van de Champions League waren nu gemiddeld jonger dan de brigade van Ten Hag. Deze cijfers komen van databedrijf Opta. Ook veranderd is de kijk op de manier van spelen. De doctrine dat Nederlandse clubs altijd en overal 4-3-3 móéten spelen met vaste buitenspelers en héél aanval lend, is losgelaten. Er is ruimte voor een meer realistische kijk. Ten Hag wil met Ajax nog steeds de bal en domineren, maar alleen al het inpassen van een type Edson Alvarez als verdedigende midden velder sluit aan bij wat internatio naal gangbaar is. Feyenoord, bij voorbeeld, haalde zijn nieuwe, uit- stekende defensieleider op in Oos tenrijk. Ten Hag is als coach ook deels gevormd en geïnspireerd in het buitenland. Zoals coaches uit an dere voetbalculturen nu ook in de eredivisie werken. Thomas Letsch bij Vitesse, Roger Schmidt bij PSV en ook iemand als Frank Wor- muth bij Heracles. Wormuth zegt eerlijk tegen zijn spelers: 'Vandaag tegen PSV? Mooi voetballen en op bouwen doen jullie maandag maar weer op de training. Dit vraagt om een andere aanpak.' En nee, verwar het niet met dat 'we' het buitenland zijn gaan kopi- eren of dat buitenland moeten willen na-apen. Het is meer: wie zijn blik verruimt, kan zijn eigen cultuur verrijken. Opleiden van jeugd gebeurt nu vaker in flexibele speelwijzen. Praten in 'systemen' is sowieso meer praten in 'spel- principes' geworden. Clubs zijn elkaar ook positief gek gaan maken. In dat 'rampjaar' 2017-2018 werd PSV kampioen, voor de derde keer in vijf seizoe nen. Reden voor Ajax om intern te vergaderen en te zeggen: klaar nu! Vanaf nu gaan wij een selectie neerzetten die écht bij onze finan ciële mogelijkheden hoort. Bij PSV gingen ze vorig jaar na een paar seizoenen van Ajax-dominantie zitten. Wat kunnen wij nu om het verschil met Ajax te verkleinen? AZ heeft ambities en wil tegen de top aan schurken. Vitesse wil vooruit en bij Feyenoord is inno vatie niet langer een vies woord. Er is een competitieve slag gemaakt. Waarschuwing De eredivisie profiteert daarvan. Die wint aan marktwaarde en uit straling. Waarbij de KNVB on langs wel een rapport met een waarschuwing uitbracht. De door stroom van zelf opgeleide spelers naar eerste elftallen neemt af. Clubs uit de subtop en midden moot huren steeds meer spelers, vaak in het buitenland. Ze zien het als hün manier om met weinig ri sico ook aan goede, al volwassen profs te komen. Terug naar de weelde van het pak eredivisieclubs dat Europees overwintert. De uitdaging wordt om dit structureler te maken, zo dat het leidt tot betere Europese plekken. Want zover is het nog ze ker niet. PSV gisteravond tegen Real Sociedad? AuwDat was toch weer pijnlijk lief en naïef. Dat moet eruit als je als land serieus wil strijden om een tweede vaste stek in de Champions League, met Portugal als zeer taaie concurrent. Maar in het grotere plaatje is het al winst dat Nederland nu concur reert met Portugal. En niet meer met pak 'm beet Schotland. De Eindhovenaren gaan na een 3-0 nederlaag tegen de nummer vijf van La Liga naar de Europa Confe rence League, de derde divisie van de UEFA. Een hard gelag na een Eu ropese campagne waarin PSV in de zomer uitzicht had op de groeps- fase van de Champions League, maar inmiddels in het minst aan sprekende internationale toernooi is beland. Hoe erg dat is? Het is voor de Eindhovenaren erg, zo simpel is het. PSV is een club die op basis van een eerder uitgedragen visie naar de top-32 van Europa wil en daar Groep B past spelen op het laagste Europese podium niet bij. Tegelijkertijd kan de Conference League in het meest gunstige geval ook een reddings boei zijn in seizoenen waarin de top-32 door welke omstandigheid dan ook niet haalbaar is. Doorsto ten naar de eindfase van dat toer nooi levert ook een aantrekkelijke som geld, punten voor de Europese ranglijst en prestige op. Daar kan de ploeg van Roger Schmidt, die tegen Sociedad veel te veel ruimte weg gaf, zich later mis schien nog aan warmen. Want de komende dagen hakt de teleurstel ling na het treffen in de Baskische slagregens er nog hard in. I Maccabi Haifa De B-ploeg van Feyenoord moest van Arne Slot in de Kuip tegen Maccabi Haifa laten zien dat ze een volwaardig alternatief kunnen zijn voor de formatie waar de trainer van Feyenoord doorgaans het vetrouwen aan geeft. Voor de belangrijke week met wedstrijden tegen FC Gro ningen uit, FC Twente uit (be ker) en Ajax (thuis) zei Slot niet uit te sluiten dat zijn basisspelers in de laatste maand van het jaar met pijntjes te maken krijgen. En dan moet de reservebank van de Rotterdammers zich laten gelden. De balans na de wed strijd tegen Maccabi Haifa was positief. Cyriel Dessers en Reiss Nelson lieten zich nadrukkelijk C Cyriel Dessers eist toch weer de aandacht voor zich op bij Feyenoord met eerste treffer zien. Tegen Maccabi Haifa, dat in de laatste groepswedstijd van poule E in de Conference League helemaal niets meer te winnen had, was het toch weer Dessers die de aandacht opeiste. Bij drie pogingen van de Belg lag doel man Roi Mashpati in de weg. Bij kans vier was het raak: 1-0. Het was alweer de achtste tref fer van de Belg voor Feyenoord. Vier goals in competitieverband en vier belangrijke goals in de Conference League. Feyenoord moet zo'n 4 miljoen euro over maken aan Genk als het de spits wil overnemen, geld dat de club op dit moment niet voor handen heeft. Al verdiende de club met de winst op Haifa een half mil joen euro. Naast de spits liet ook die andere huurling, Reiss Nel son, zich zien. Zijn fraaie indivi duele actie leverde de beslis sende 2-0 op. Slot weet dus dat hij achter zijn favoriete basiself wel wat mogelijkheden heeft. Groep E GO VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 weer mee in Europa EUROPA LEAGUE Real Sociedad J PSV PSV houdt een enorme kater over aan de enorme miskleun van gisteravond tegen Real So- ciedad. De ploeg van Roger Schmidt ligt uit de Europa Lea gue, zag Noni Madueke wéér uit vallen en Ibrahim Sangaré met rood van het veld gaan. Uitslagen Real Sociedad - PSV 3-0 Sturm Graz - AS Monaco 1-1 gespeeld pt v-t 1 AS Monaco 6 12 7-4 2 Real Sociedad 6 9 9-6 3 PSV 6 8 6-8 4 Sturm Graz 6 2 3-10 naar achtste finales naar Conference League - Rik Elfrink PSV-trainer Roger Schmidt weet het ook niet meer. foto anp CONFERENCE LEAGUE I Feyenoord De focus van Feyenoord ligt overduidelijk bij de komende drie wedstrijden, maar zelfs met de B-garnituur klopten de Rotterdammers in de Con ference League Maccabi Haifa. - Mikos Gouka Uitslagen Feyenoord - Maccabi Haifa 2-1 Union Berlin - Slavia Praag 1-1 gespeeld pt v-t 1 Feyenoord 6 14 11-6 2 Slavia Praag 6 8 8-7 3 Union Berlin 6 7 8-9 4 Maccabi Haifa 6 4 2-7 naar achtste finales play offs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23