Ronald Mulder 'even weg uit sleur Thialf' 21 I Hamilton? Zij willen niet er niet aan denken Ronald Mulder (35) is vaak, héél vaak in Calgary geweest. De sprin ter van Reggeborgh komt er al sinds 2009. Het is, vindt hij, sim pelweg de mooiste plek voor een schaatser om te zijn. Snel ijs, fijne sfeer in de stad en op de campus waar de ijsbaan bij hoort. Sterker nog, ooit dacht hij: hier wil ik nog eens studeren. Maar nu, in decem ber 2021, niets van dat. Met lichte verbazing in zijn stem: ,,Ik ben hier nog nooit op deze manier ge weest." Het gesprek gaat per telefoon. Van hotelkamer naar hotelka mer, om precies te zijn. Van 'Stampede City' naar 'Stampede City' - zoals de bijnaam van de Canadese stad in de Rockies luidt. In de dagen voor de start van de wereldbekerwedstrijd is alle contact met niet-schaatsers door de wedstrijdorganisatie ver boden. Zijn jongere ploeggenoten zijn hier allemaal voor het eerst. Hij had ze graag op z'n minst aan een stukje van zijn ervaringen laten proeven. Maar dat gaat dit keer niet. Terwijl de internationale schaatswereld een week eerder in Salt Lake City nog mocht gaan en staan waar ze wilden - wat res tricties daargelaten - is in Calgary uit vrees voor het coronavirus zelfs de drive-through voor een kop koffie al verboden terrein. ,,We hebben voor onze rustmid- dag toestemming gevraagd, maar stoppen mag absoluut niet. Wel mogen we aan de rivier parkeren en daar even langslopen. ,,Maar", zegt Mulder. ,,Ik zal ab soluut niet klagen, want ik ben heel blij dat ik hier überhaupt ben." Eind oktober stond hij er totaal anders voor. Met een pijnlijke lies verliet hij vroegtijdig en gedesil lusioneerd de NK afstanden. Geen plaatsing voor de wereld bekerwedstrijden, wat zijn voor bereiding op het olympisch kwa- lificatietoernooi tussen kerst en oud en nieuw ernstig verstoorde. En, erger: de vrees voor een pit tige blessure. Het viel mee. De liesklachten bleken een verrekking, niet lang daarna kon Mulder zijn trainin gen alweer hervatten in Heeren veen. Noodgedwongen zonder het gros van zijn ploeggenoten die op wereldbekerreis gingen. Maar ruim een week geleden werd hij tot zijn verrassing ge beld: doordat andere schaatsers de voorkeur geven aan een trai ningskamp in aanloop naar het OKT, kwam Mulder, de nummer drie van het wereldbekerklasse ment een jaar geleden, in beeld. „Iedereen heeft het over: 'ja, ik moet nu trainen'. Wat ik eigen lijk een beetje onzin vind, ieder een volgt elkaar, je kunt bijna niks anders meer denken dan dat dit noodzakelijk is. Maar goed, ik ben er blij mee. Trainen heb ik vanaf de NK al gedaan, voor mij was het sowieso een makkelijke beslissing om te gaan." Vancouver Hij was er al bij in Vancouver in 2010. In Sotsji won hij vier jaar la ter brons op de 500 meter. Nu is hij de enige overgebleven sprin ter van een succesgeneratie waar hij samen met zijn inmiddels ge stopte broer Michel en Jan Smeekens toe behoorde. Mocht Mulder zich kwalificeren voor Peking, dan zou dat zijn vierde deelname aan de Winterspelen zijn. Een jaar geleden won hij nog een wereldbekerwedstrijd in Heerenveen. ,,Laat maar komen, dat OKT. Het is een heel speciale wedstrijd en het zal superspannend wor den. Over het algemeen heb ik het daar altijd goed gedaan, wat nooit een garantie biedt, maar voor mezelf wel goed is om te weten: ik heb vaak onder druk goed gepresteerd." Maar eerst Calgary: een wed strijd op het hoogste internatio nale niveau, schaatsen op snel ijs, wat altijd een goede trainings prikkel is. ,,En even weg uit de sleur van Thialf. Heel belangrijk is deze wedstrijd ook niet, maar voor mezelf, voor mijn gemoeds toestand is het goed om hard te rijden en daar ga ik absoluut voor." is niet correct. Het zou eerlijk moe ten zijn, voor iedereen hetzelfde, maar dat is duidelijk niet het geval.'' Misschien zei hij het bewust, va ker dan eens, zodat de stewards van dienst in Abu Dhabi bij nieuwe in cidenten anders beslissen dan in Jeddah. Maar het zat hem duidelijk nog diep, de gang van zaken daar af gelopen weekeinde. Het was con tinu duwen en trekken met Hamil ton. Verstappen kreeg uiteindelijk twee tijdstraffen en werd twee keer opgedragen zijn rivaal voorbij te la ten. Maar toen die zijn winnende inhaalactie plaatste, werd Verstap pen ook buiten de baan gedrukt. ,,En ook andere coureurs kregen daar geen waarschuwingen voor'', zegt Verstappen. Hamilton en Verstappen hopen beiden vurig op poleposition. Vol gen en inhalen, het is de vraag of het op het verbouwde Yas Marina Circuit ineens wél mogelijk is. Het biedt ze de kans op een 'schone' race richting de titel. Moge de sterk ste man winnen, is de wens van veel fans. ,,Ik ben hiernaartoe geko men om te winnen'', zei Verstap pen. ,,Hopelijk kunnen we er nog één keer een goede show van ma ken. Als hij het wordt, en alles eer lijk verloopt, zal ik hem natuurlijk feliciteren." FORMULE 1 Wij moeten laten zien dat we niet alleen het leukste team zijn, maar ook het beste concurrent, Ayrton Senna (tegen Alain Prost) en Michael Schuma cher (tegen Damon Hill) kwamen er nog mee weg. Het is anno 2021 moeilijk denkbaar. ,,Ik snapte wel dat Senna dat toen deed, gezien wat er gaande was'', zei Verstappen. Een jaar eerder was Senna juist het slachtoffer in zijn duel met Prost. En Senna had destijds het gevoel dat de FIA hem structureel bena deelde. Herkent Verstappen zich daarin? ,,De afgelopen paar weken, ja.'' Vergrootglas Verstappen zegt anders te worden behandeld dan zijn negentien col lega's. Dat hij onder een vergroot glas ligt, gepakt wordt voor dingen die volgens de letter van de wet misschien niet mogen, maar waar anderen wel mee wegkomen. ,,Dat is wel een beetje een probleem. Het GO VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 KWALIFICATIE MORGEN, 14.00 UUR RACE ZONDAG, 14.00 UUR TV ZIGGO SPORT air verloopt' Terwijl het gros van Nederlands bekende schaatstoppers terug naar Europa vloog, ging Ronald Mulder juist naar Calgary. De we reldbekerwedstrijd is een grote opsteker na zijn deceptie eerder dit seizoen. Lisette van der Geest Calgary Ronald Mulder tijdens het voor hem zo teleurstellende NK afstanden in Thialf in oktober. foto pro shots WK-stand 1. Verstappen (Ned/RB) 369,5 2. Hamilton (GBr/Mer) 369,5 3. Bottas (Fin/Mer) 218 4. Pérez (Mex/RB) 190 5. Leclerc (Mon/Fer) 158 6. Norris (GBr/McL) 154 7. Sainz jr. (Spa/Fer) 149,5 8. Ricciardo (Aus/McL) 115 9. Gasly (Fra/AT) 100 10. Alonso (Spa/Alp) 77 Constructeurs 1. Mercedes 587,5 2. Red Bull 559,5 3. Ferrari 307,5 4. McLaren 269 5. Alpine 149 6. Alpha Tauri 120 7. Aston Martin 77 8. Williams 23 9. Alfa Romeo 13 - Max Verstappen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21