H 15 Tijdens de zoveelste coronagolf bericht verslaggever Jurriaan Nolles over de zorg, het werk en de drukte in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven. Vandaag volgt hij een verpleegafdeling met beveiliging. Om half zes, een half uur voor het begin van het bezoekuur, verschijnt André Bijster in het kantoor van de beveiligers van het zieken huis. Hij groet zijn collega's, neemt een pieper uit de oplader en loopt naar de liften. ,,Bel me als jullie me nodig hebben.'' Bijster is eigenaar van een bevei ligingsbureau in Eindhoven. Sinds twee weken worden hij en zijn mannen ingehuurd door het zie kenhuis, als extra hulpkrachten. Om lastige bezoekers tot bedaren te brengen. ,,Het is te gek voor woorden, maar wel nodig'', zegt Ynette van Orsouw, afdelingsma nager van 'Kort verblijf. Haar afdeling is één van de drie verpleegafdelingen die moesten sluiten om een afdeling voor co ronapatiënten te worden. Ze is de tel kwijt, maar het moet de vijfde of zesde keer zijn dat haar afdeling een Covid-cohort is geworden. Toen de leiding van het zieken huis met die boodschap kwam, moesten de verpleegkundigen flink slikken. Opnieuw patiënten waar ze niet voor hebben gekozen, de roosters helemaal omgegooid, 's nachts en in het weekend wer ken. Veranderingen die ze bijna niet meer op kunnen brengen. ,,Toen ze het allemaal weer moes ten gaan doen, hadden ze een grote wens: een beveiliger voor de deur.'' Want de bergen chocolade, ca deautjes en applaus die ze hier in de eerste golf kregen, zijn al heel lang verleden tijd. De onvrede van de samenleving, die corona meer dan beu is, lijkt soms op de ver pleegkundigen te worden botge vierd. Het leidt tot woede en soms zelfs agressie. Vooral de bezoekre geling (tussen 18.00 uur en 20.00 uur, twee bezoekers per patiënt, maar niet tegelijk) leidt tot on vrede. Verpleegkundigen vertellen dat ze worden gefilmd om later op so ciale media te worden gezet. Soms zijn ze urenlang bezig om familie leden te kalmeren, tijd die ze niet kunnen gebruiken om voor pati- enten te zorgen. Ze worden uitge scholden voor 'vuile teef' of 'kut- hoer' of ze krijgen bezoekers die zeggen: 'Ik wacht je buiten wel op.' Joyce Witlox is zo'n verpleeg kundige die het allemaal over zich heen heeft gekregen. ,,Stond een man op een paar centimeter tegen me te schreeuwen en te roepen dat ik kapot kon vallen.'' Het werd zo erg dat ze tegen het bezoekuur opzag. ,,Je bent continu alert, de hele tijd aan het opletten dat je niet wordt verrast door een boos familielid.'' En daarom is ze zo blij dat André Bijster met zijn mannen voor de deur staan. ,,Dat ze er alleen al zijn, geeft mij rust.'' Een van die beveiligers is Santos, die zijn achternaam liever voor zich houdt. Op zijn kisten en in zijn zwarte vest staat hij voor de deur. Hoe het gaat? „Rustig", zegt hij. Hij is wel wat gewend. Normaal is hij portier bij café Tracé op Stra- tumseind, de uitgestrekte uit- gaansstraat in Eindhoven. Trekt hij vechtende kroeggangers uit el kaar. Maar nu de cafés gesloten zijn, vroeg zijn baas hem om hier te komen werken. Hij hoort dagelijks de verhalen van de bezoekers, ziet hoe families afscheid komen nemen, en andere families die hun naasten weer mee naar huis nemen. ,,Het is heftig'', Dat die beveiligers er alleen al zijn, geeft mij rust teamleider van de longafdeling. Een ziekenhuisbezoek gaat vaak gepaard met onmacht en veel emoties. Ziekenhuispersoneel is ervoor opgeleid om daarmee om te kunnen gaan. Maar van de mate waarin het nu gebeurt, zijn ze wel geschrokken. En dat verpleegkun digen aan de bel trekken, laat zien dat er echt iets aan de hand is. De discussies met families die niet in corona geloven, verharden, merken ze in heel het ziekenhuis. Er zijn patiënten die bang zijn dat ze stiekem een vaccin ingespoten zegt hij. ,,Blij dat ik wat kan doen.'' Het is halverwege het bezoekuur als een man met een groene jas de deur van de corona-afdeling uit loopt met een geïrriteerd gezicht. Hij trekt zijn mondkapje van zijn neus. „Onmenselijk!" roept hij. ,,En die plastic pakken. Noem mij één onderzoek dat bewijst dat die zin hebben.'' Santos stapt naar voren om te kijken wat hier allemaal aan de hand is. De boze bezoeker is al weer in de lift verdwenen. Verpleegkundigen zijn heus wel wat gewend, vertelt Bart Ugen, krijgen of met een test via het staafje in de neus corona krijgen ingebracht. Ugen: ,,Ik ga de discus sie niet eens meer aan, want het kost ons te veel energie.'' Van Orsouw, afdelingsmanager op Kort verblijf, maakt zich ook zorgen over haar personeel. ,,We hebben geen applaus, maar onder steuning nodig.'' Beschermend pak Die ondersteuning is in verschil lende vormen gekomen. Naast de opgeschroefde beveiliging is er een secretaresse die administratief werk uit handen neemt. En er staat een gastvrouw of gastheer voor de deur. Die helpt bezoekers met het beschermende pak, een tijdrovende klus, die verpleegkun digen voorheen zelf deden. Eerst het blauwe schort, dan de hand schoenen, de bril en het mond kapje. En onderwijl komen de ver halen. De hoogbejaarde vrouw die voor haar zieke broer komt, de mooie rozen die een echtgenoot mee neemt voor zijn vrouw, de dochter die haar moeder komt bezoeken na een ic-opname van een week. ,,Ze gaat het redden.'' Want ondanks de vervelende momenten is het ziekenhuis vooral een plek waar mooie en ontroerende verhalen aan de op pervlakte liggen. Het is waarom een verpleegkundige als Joyce nog altijd van haar vak houdt. ,,Je doet het voor de mensen die liefvoor ons zijn. Die laten blijken dat je wordt gewaardeerd.'' GO VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 'Stond een man te roepen dat ik kapot kon vallen' Normaal staat hij in de horeca. Nu houdt deze beveiliger in het zie kenhuis een oogje in het zeil. Tijdens de huidige coronagolf lopen de emoties onder bezoekers hoog op. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN F Voor ze de corona afdeling op mogen, krijgen bezoekers beschermende kleding aan. Jurriaan Nolles Eindhoven - Joyce Witlox, verpleegkundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15