'Inhaalzorg kost ziekenhuizen 2,4 miljard extra' 11 c Britse premier ook in eigen partij onder vuur na overtreden coronaregels 8 Feesten tijdens lockdowns in de ambtswoning van de Britse premier Boris Johnson brengen zijn positie als regeringsleider steeds meer aan het wankelen. ,,Mijn zwijgen spreekt boekdelen." Geert Langendorff Londen Met ingehouden woede probeerde het conservatieve parlementslid Chris Green tijdens een gesprek op de Engelse radio niet uit zijn slof te schieten. Alsof de politicus telkens tot tien moest tellen, liet hij lange stiltes vallen. Op de vraag ofhij nog vertrouwen had in zijn partijleider Boris Johnson, bleef het volledig stil. ,,Mijn zwijgen spreekt boekde len", reageerde Green na flink aan dringen. Een interne opstand tegen Johnson, aangewakkerd door ille gale feesten in zijn ambtswoning, broeide niet eerder zo hevig. De geloofwaardigheid van de premier bereikte woensdag zo'n dieptepunt dat zelfs bij de geboorte van zijn dochter vraagtekens wer den gesteld. Kwam de bevalling van zijn vrouw Carrie van hun tweede kind niet op een wel heel gunstig moment? Johnson staat erom be kend bij tegenslag een rookgordijn op te trekken. Als de grond te heet onder zijn voeten wordt, zorgt de oud-journalist voor een afleidings manoeuvre. Consternatie Aanvankelijk ging de consternatie over het breken van coronarestric ties om slechts één feest. Geruchten over een met drank overgoten kerstborrel op 18 december vorig jaar op Downing Street 10 kregen na een gelekte video een serieus ka rakter. In het fragment maakte voormalig woordvoerder Allegra Stratton tijdens een voorbereiding Premier Johnson heeft zich in de nesten gewerkt. Woordvoerder Stratton nam ontslag. fotosap op een persconferentie grappen over hoe ze eventuele vragen over de bijeenkomst kon omzeilen. Johnson gaf herhaaldelijk aan er zeker van te zijn dat een feest nooit had plaatsgevonden. Niettemin nam Stratton in tranen ontslag. Vriend en vijand zagen daarin de bevestiging dat de regels wel dege lijk waren geschonden. Wie stapt immers op voor een fictieve ge beurtenis? Critici verweten de pre mier vervolgens het volk zand in de ogen te strooien door een pakket met nieuwe Covid-maatregelen aan te kondigen. Ondanks eerdere beloften om de omikronvariant van het virus niet te lijf te gaan met sociale beperkin- gen, wil John- son die alsnog invoeren. Men- sen moeten weer thuis gaan werken. Zonder bewijs van dubbele vaccinatie wordt de toegang tot evenementen, clubs en theaters geweigerd. De verplich ting van het dragen van mondkap jes keert terug. Johnson, niet zo lang geleden onaantastbaar, wacht flink verzet hiertegen. Het inmiddels beruchte kerst feest staat niet meer op zichzelf. Een trits aan illegale partijen in de zelfde periode, toen Engeland deels ofgeheel in lockdown zat, komt aan de oppervlakte. Drie ervan worden onderworpen aan een of ficieel onderzoek, zo kondigde een topamb tenaar gisteren aan. Mocht er sprake zijn van 'mogelijk criminele acti viteiten', dan zal de onaf hankelijke onderzoeks commissie deze informatie delen met de politie. Dubbele moraal Het kabinet van Johnson ligt de laatste maanden hevig onder vuur door het hanteren van een dubbele moraal. Tijdens de coronacrisis schonden diverse ministers de strikte regels. Politici gaven vrien den voorrang bij het verkrijgen van lucratieve deals voor het leveren van maskers, beademingsappara tuur en testen. Johnson kwam tij dens de klimaattop COP26 in Glas gow in het nauw, toen hij met een privéjet naar Londen vloog om een feest van voormalige krantencolle ga's bij te wonen. Als Johnson tegenover het parle ment heeft gelogen over de borrel op 18 december, dan loopt zijn pre mierschap ernstig gevaar. Zijn ijze ren greep op de partij, verkregen na de landelijke verkiezingen, heeft al aan kracht ingeboet. Uit een opinie peiling komt naar voren dat 56 pro cent van de kiezers vindt dat hij de C Als Boris Johnson heeft gelogen over de borrel, dan loopt zijn premierschap gevaar eer aan zichzelfmoet houden. ,,Zijn partij zoekt naar een reden om te gen hem in opstand te komen", schreef dagblad The Telegraph. Johnson, die met zijn charisma de Conservatieve Partij aan een meerderheid van tachtig zetels hielp, wordt intern steeds meer ge zien als een struikelblok. Het be sluit om een uitbreiding van de ho gesnelheidslijn niet door trekken tot het hoge noorden zette al veel kwaad bloed. Juist in deze regio's stemden mensen massaal op John son door zijn belofte het gat met de rest van Engeland te dichten. De man die valkuilen omzeilt als een getraind atleet, heeft minder dan een week de tijd om de schade te beperken. Als het Lagerhuis zijn voorstel om extra coronamaatrege len in te voeren afkeurt, komt hij die vernedering volgens insiders mogelijk niet meer te boven. Parle mentslid Chris Green en met hem vele MP's hebben al aangegeven zich tegen hem te keren. De 'per fecte timing' van de geboorte van zijn dochter verandert daar niets aan. BEREKENING ZORGEXPERTS ABN AMRO De Nederlandse ziekenhuizen hebben ongeveer 2,4 miljard euro extra nodig om de inhaal- zorg vanwege de coronapande- mie te bekostigen, hebben zorgexperts van ABN Amro be cijferd. De bank spreekt van een immens bedrag. 'Geen van de partijen kan deze extra kosten dragen', stellen de deskundigen. Vorig jaar en dit jaar moesten zie kenhuizen veel ingrepen en behan delingen afzeggen. Volgens de Ne derlandse Zorgautoriteit (NZa) moet 12,5 procent van deze zorg worden ingehaald. ABN wijst erop dat de zorgverzekeraars vooralsnog niet bereid zijn deze extra zorg voor 2022 in te kopen. 'De ziekenhuizen luiden de noodklok. Zij geven aan extra budget nodig te hebben om achterstallige zorg te kunnen leve ren en zelffinancieel gezond te blij ven', aldus de bank. De overheid bepaalt altijd vooraf hoeveel geld er aan zorg mag wor den uitgegeven en heeft met de zie kenhuizen hoofdlijnenakkoorden gesloten om gezamenlijk de zorg zo efficiënt mogelijk te verlenen. Het huidige akkoord geldt voor de peri ode 2019-2022 en stelt dat de hoe veelheid zorg voor 2022 maximaal gelijk mag zijn aan die van 2021. 'Het akkoord is echter gesloten voordat de pandemie de zorg op zijn kop zette en vervolgens resul teerde in een enorme onverwachte extra zorgvraag', stelt ABN. De hoop was dat in 2022 terugge keerd zou kunnen worden naar een normale situatie. 'De huidige golf aan besmettingen doorkruist dit echter.' Een voor de hand liggende Het akkoord is gesloten voordat de pandemie de zorg op zijn kop zette - ABN Amro oplossing zou volgens de bank kun nen zijn om de inkoop van deze zorg als coronasteun te bestempe len. 'Andere sectoren krijgen im mers ook steun.' Initiatief Het ministerie van VWS van de missionair minister Hugo de Jonge zou daarom het initiatief moeten nemen en rond de tafel gaan zitten met zorgverzekeraars en zieken huizen, zegt Anja van Balen van de sector Banker Healthcare van ABN Amro. Van Balen: „Verzekeraars moeten hun zorgcontracten eind dit jaar rond hebben, maar pas 10 procent ervan is rond. De inhaal- zorg is op dit moment geen onder- deel van de discussie. Overheid, verzekeraars en ziekenhuizen zou den voor het einde van het jaar een opening moeten bieden.'' Het geven van coronasteun moet goed verklaard kunnen worden, merkt Van Balen op. ,,We hebben met zijn allen afgesproken hoeveel de zorg mag kosten in Nederland en dat strakke keurslijf wordt vanuit Brussel strikt in de gaten gehouden. Overheid, ziekenhuizen en zorg verzekeraars zullen er heel creatief mee moeten omgaan om iedereen tijdig goede zorg te kunnen blijven bieden. Het is bijna een gordiaanse knoop, maar die moet wel worden doorgehakt.'' - Caspar Naber GO VRIJDAG 10 DECEMBER 2021 Johnson verder in 't nauw om lockdown-kerstborrel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11