Dit beestje willen we niet in Zeeland EU: gelijke rechten oproepkracht c Bezorgplatforms door Europese wet 4,5 miljard duurder uit JOL Walcheren Typisch Hollands maar hoe lang nog? Stien den Hollander (S10) met song in eigen taal naar Eurovisie Songfestival 'Twee reebruine ogen keken de jager aan'. Maar als ze van deze Chinese muntjak zijn, schiet hij zeker. Het is een van de ongewenste plant- en diersoorten die de provincie wil bestrijden, liefst door elimineren of uitroeien. cZEELAND 2 Meer dan vier miljoen bezorgkoeriers en andere oproepkrachten in Europa moeten straks samen 484 miljoen euro extra gaan verdienen doordat zij 'gewone' werknemers worden, met alle rechten van dien. Het wetsvoorstel van de Europese Commissie dat dit regelt, gaat van daag naar het Europees Parlement en de lidstaten. De zogenoemde platformwerkers gaan er gemiddeld 121 euro en in het beste geval 1800 euro per jaar op vooruit. Bijvoorbeeld pizzakoeriers en an- dere maaltijdbezorgers, nu vaak zo goed als rechteloos, krijgen met het wetsvoorstel een fatsoenlijk loon en dito werktijden, recht op onbe taald verlof en een uitkering bij ziekte, arbeidsongeschiktheid, werkloosheid en pensioen. Dat is een voor een snel groei ende en kwetsbare groep werkne mers in de zorg, transport, taxiver voer, maaltijdbezorging, schoon maakdiensten en digitale dienst- C De extra kosten zullen aan de klant in rekening worden gebracht verlening een geweldige stap voor uit, aldus PvdA-delegatieleider in Europa Agnes Jongerius. De platforms zelf moeten reke nen op een kostenpost tot 4,5 mil jard euro (0,5 miljard loon, de rest loonbelasting en premies), maar een deel daarvan, verwacht Brussel, zullen ze zeker doorrekenen aan de klant. Die gaat dus meer betalen voor zijn afhaalpizza of Uberritje. Gewone werknemer Het voorstel moet worden goedge keurd door Parlement en lidstaten en zal waarschijnlijk pas op zijn vroegst over twee jaar van kracht zijn. Kern van het voorstel is dat een platformwerker een gewone werk- nemer is, tenzij hij of zij dat zelf niet wil, of het platform het tegen deel bewijst. Met die omgekeerde bewijslast volgt de Europese Commissie zo wel een ruime meerderheid van het Europees Parlement als het meren deel van zo'n honderd rechterlijke en vijftien administratieve beslui ten; drie maanden geleden nog van de Amsterdamse rechtbank in een zaak van de FNV tegen Uber. Digitaal Wie ervoor kiest als zelfstandig on dernemer met een platform in zee te gaan, het overgrote merendeel volgens de Commissie, wordt geen strobreed in de weg gelegd. Sommige platforms werken vanuit het buitenland, sommige ook gro tendeels digitaal. Dat schreeuwt om een Europese aanpak waarbij de platforms belas tingen en premies betalen in de landen waar ze hun winsten ma ken, vindt Brussel. Platforms nemen een steeds be langrijker plek in de economie in. De afgelopen vijfjaar groeiden hun inkomsten met 500 procent. In plaats van 28 miljoen mensen nu (in Nederland op dit moment vele tienduizenden; geen enkele instan tie heeft recente cijfers) bieden ze in 2025 naar schatting 43 miljoen mensen werk. c P11 Nieuwsmedia Prijs €2,85 C P7 FOTO THINKSTOCK Brussel woensdag 8 december 2021 7°c Afwisselend zon en stapelwolken C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1