tolken en hun gezinnen aanpakte 9 daar niet zo'n hoge pet van op. Als je je eigen rol serieus wilt blijven ne men, dan moet je er onafhankelijke externe deskundigen op zetten. Ik verwacht trouwens wel dat ik ook mijn zegje mag doen voor de commissie. Zo'n onderzoek is be langrijk, omdat wat er nu gebeurt consequenties heeft voor soldaten en politiemensen op toekomstige missies. Lokale mensen krabben zich wel tien keer achter de oren als ze worden gevraagd om te tolken. En dat tast dus ook de veiligheid van onze eigen mensen aan. Zonder tolken en bewakers mis je ogen en oren die je veiligheid garanderen. Afghaanse tolken hebben levens van militairen en politiemensen gered.'' ,,Dat vraag ik me af. Dit kabinet rekt de boel, in de hoop dat deze affaire vanzelf doodbloedt en Snels mis schien een keer haar mond houdt en van haar pensioen gaat genieten. De politietolken zijn inmiddels bijna allemaal hier, maar die van Defensie nog lang niet. Zij zitten als ratten in de val. Zonder inkomen. Het grote schrikbeeld is dat ze wor den vermoord. Het stoort me ook dat wij, vrijwilligers, nog altijd werk gesproken en tips gegeven hoe te 'overleven'. En het netwerk van vrijwilligers steunde elkaar ook volop. Na alle hectiek moest ik eraan wennen om weer langer te slapen. Ik droomde over Afghani stan, hoewel ik er nooit ben ge weest.'' van de overheid zitten te doen. En de manier hoe daar op het ministe rie mee wordt omgegaan. We stu ren bijvoorbeeld een dossier op en dan krijg je dit belletje: 'Met Buza. Ik weet niet wat ik hiermee moet.' Ik zeg: 'U moet het uitzoeken, er staat een duidelijke toelichting in mijn mail.' Er volgt een hoop ge zucht en gekreun. Dan moet ik op mijn tong bijten. Dat deed ik ook toen in het eerste weekend met volle paniek in Kaboel onze ei gen minister van Defen sie naar de bioscoop ging.'' ,,Nee, dan laat ik mensen in de steek. Ik moet me zelf elke ochtend in de spiegel kunnen aan kijken. Ik ben best een principieel mens en heb een groot hart. Mijn vader zei altijd: wie goed doet, goed ontmoet. Daar geloof ik in. Gelukkig kan ik op moeilijke momenten terugvallen op een goede deskundige vriendin die ik altijd kan bellen. Toen de si tuatie in Kaboel in augustus uit zichtloos leek, heeft ze me moed in- „Natuurlijk. Ik maak me zorgen over mensen die hier zitten. Som migen zijn zwaar getraumatiseerd en de opvang is geen feest. In som mige flats zaten de gaten in de mu ren. Gezinnen met vier kinderen delen samen twee slaapkamers. Maar ze zijn dankbaar en gelukkig omdat zij in veiligheid zijn.'' ,,Als de laatste Afghaan die we moe ten redden in Nederland is. Er blijft haast geboden, omdat mensen groot gevaar lopen. Er zijn mensen op straat uit de rij voor een paspoort gehaald en vermoord. Daarom blij - ven we Defensie en Buza het vuur na aan de schenen leggen. Er komen nu rechtszaken, om de evacuatie van Afghanen in levensgevaar als nog af te dwingen.'' ,,Ik ben geen held. Ik heb een hekel aan dat woord, want daarmee doe je anderen tekort. Zoals al die mensen die zich ondanks een drukke baan en gezin blijven inzetten voor de tolken, bewakers en hun gezinnen. Zoals de leden van mijn Eupol- groepje. (Eupol was een EU-missie die de Af ghaanse politie en justitie trainde en hervormde, red.) Dat zijn de hel- 'We hebben een ereschuld tegenover alle Afghanen die met gevaar voor eigen leven voor ons hebben gewerkt' den. Net als alle Afghanen die met gevaar voor eigen leven voor ons hebben ge werkt. We hebben een ereschuld te genover hen. Daarom wil ik deze boodschap ook meegeven aan de lezers: Je land achterlaten is een drama. Je hebt niks meer. Je weet niet ofje fa milieleden, vrienden, je huis ooit nog zult terugzien. Hier wordt te snel geroepen dat 'iedereen hier zo makkelijk naartoe kan komen'. Stel je eens voor dat jij in die situatie zit?'' ,,Ja. Ik heb veel vechtlust. Maar ik had ook mijn inzinkingen. Het was heftig. Toen de chaos uitbrak in Kaboel, met die afschuwelijke beel den van totale paniek rond de lucht haven, kreeg ik veel paniekreacties van Afghanen. Ik liep stampvoetend door mijn kamer. Het was lastig om zelf op de been te blijven en om an deren op de been te houden. Je draait op adrenaline. Gelukkig boekten we ook succes. We zaten te stuiteren aan tafel toen we de eerste vier tolken met hun gezinnen veilig naar de luchthaven hadden ge sluisd.'' ,,Ik hoop dat de onderzoekscommis sie daar goed een vinger achter krijgt, maar om eerlijk te zijn heb ik 'Dit kabinet W rekt de boel, in de r hoop dat deze affaire vanzelf i doodbloedt en L Snels haar mond L houdt' ting zijn aangescherpt. Andere lan den zijn veel ruimhartiger. Dat neem ik het kabinet en sommige Kamerleden kwalijk. Eerst slaan ze met de vuist op tafel, ook in de rich ting van de eigen bewindslieden en dan draaien ze om als een blad aan de boom. Kennelijk zijn partijdisci pline en formatie belangrijker dan mensenlevens.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Is er nog zicht op een goede afloop, want lang niet iedereen is in veilig heid gebracht? Heb je wel eens op het punt ge staan om ermee te stoppen? Je neemt wel de tijd om hier Af ghaanse gezinnen te begeleiden. Wanneer kan voor jou dit boek dicht? Mensen voor wie je je inzet en be wonderaars noemen je een held. Heeft dit ertoe geleid dat de terriër nog harder is gaan bijten? Waarom zijn andere landen, waar onder Frankrijk, wel eerder begon nen met evacuatieplannen? Anne-Marie Snels vindt zichzelf geen held. ,,Ik heb een hekel aan dat woord, want daarmee doe je altijd anderen tekort.' FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9