"Geef aan hoe iemand jóu kan helpen" In Nederland zijn ongeveer 5 miljoen mantelzorgers. De zorg voor een naaste kan uitdagend zijn. Zeker als je het al jaren combineert met een baan, zoals Michiel (47). Zijn advies is om erover te praten, ook op het werk. Michiel zorgt voor zijn zestienjarige zoon Tygo met autisme. Dat doet hij samen met zijn ex-vrouw. "Tygo heeft het gedrag van een 7-jarige met wat puberuitspattingen. Hij kan niet praten, legt moeilijk verbindingen en mist fijne motoriek." Michiel en zijn ex-vrouw wisten bij de geboorte al dat er iets niet goed was met Tygo. "We moesten voor Tygo leren zorgen. Dat ging met vallen en opstaan. We kregen veel tips, maar thuis sta je er toch weer alleen voor." Praat erover Vrienden en familie wilden graag helpen. Maar hoe? "We zijn samen op zoek gegaan naar hoe anderen ons konden helpen. We ontdekten bijvoorbeeld dat oppassen op Tygo lastig kan zijn, maar vrienden kunnen wel boodschappen doen." Michiel heeft ook veel aan zijn collega's: "Toen ik op mijn werk erover vertelde, merkte ik dat veel meer mensen mantelzorger zijn. We deelden onze zorgen en ik voelde steeds meer begrip." Michiel heeft ervaren hoe belangrijk het is om goed voor jezelf te blijven zorgen. Bootcampen doe ik thuis en ik loop hard als Tygo bij zijn moeder is. Ook lees ik graag en schrijf ik columns. Zo blijf ik fysiek en mentaal sterk." Zoek professionele hulp Van tijd tot tijd zoekt Michiel hulp in bijvoorbeeld autismecafés of lokale zorginstellingen. "Ik heb mijn weg daarin moeten vinden. Die zoektocht heeft me veel opgeleverd. Via een vrijwilligersorganisatie uit de buurt heb ik met regelmaat oppas voor wanneer ik het nodig heb. Dat geeft me zoveel rust. En MantelzorgNL hielp ons met het vinden van een mantelzorgmakelaar om samen de juiste weg uit te stippelen voor de toekomst van Tygo. Een zorgboerderij waar hij zelfstandig kan wonen. Dat zou toch fantastisch zijn?" Liesbeth Hoogendijk, bestuurder MantelzorgNL: "Zorg je ook voor een naaste net als Michiel? Ik adviseer om al in een vroeg stadium anderen bij de zorg te betrekken, zoals een broer of zus, buurvrouw of vrijwilliger. Dan is het makkelijker om de zorg te delen wanneer de zorg op een later tijdstip intensiever wordt." Op mantelzorg.nl/deeljezorg zie je waar je terecht kan voor hulp bij jou in de buurt. Deel je zorg Goed zorgen voor een ander is iets moois. Maar blijf ook goed voor jezelf zorgen. Bijvoorbeeld door over die zorg te praten met een naaste, je grenzen aan te geven en hulp te zoeken als het nodig is. Er is volop hulp beschikbaar. Kijk voor meer informatie op mantelzorg.nl. Bel voor vragen de Mantelzorglijn op 030 760 6055 of stel je vragen via WhatsApp op 06 2723 6854. In opdracht van de Rijksoverheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98