'Als ik mijn werk had laten vallen, was ik nergens meer geweest. Het was mijn houvast' 5 s Niet doen, voelt niet goed. Dat is haar eerste gedachte als ze het Indiase dorpje Pali-Bali binnenrijden. Caroline Tensen zit in een open jeep, in een wit pak dat haar kleding moet beschermen tegen wat komen gaat. In het dorp wordt Holi-Paghwa gevierd, een hindoestaans lente feest waarbij de overwinning van het goede op het kwaad uitbundig wordt gevierd met wild gedans en een soort sneeuwballengevecht, maar dan met kleurpoeder. Ze ziet kinderen met plastic flesjes op zich afrennen. Er zit verf in. Hard- roze. Hardblauw. Hardgeel. 'Ik wil terug, Ernst, ik móet terug,' zegt ze tegen haar man. Te laat. Er komt knalroze verf in haar poreuze, geblondeerde haar. Eenmaal terug in een van de mooi ste hotels van de wereld, een paleis in Jodhpur, staat ze huilend onder de douche. Normaal gesproken was ze uit de jeep gesprongen, had ze de kinderen zelf bekogeld. Nu wast ze voor de tiende keer haar haren en huilt alsof de wereld vergaat. Als ze even later haar favoriete korte broek wil aantrekken, zo'n wijd boyfriend-model, krijgt ze hem niet over haar bovenbenen. 'Toen was het klaar. Ik was dik, had knalroze haar en wist zeker dat iedereen in India naar mij keek. Ik kon niet meer relativeren.' De presentatrice noemt dit moment, vijf jaar geleden, haar absolute dieptepunt. Ze zit in de overgang, maar heeft dat niet door. Ze denkt dat die fase gepaard gaat met opvliegers en nachtzweten. Net als bij oververhitte vriendinnen die zich met wapperende handen koelte toewuiven. Tegen Ernst-Jan Smids, de reclameman met wie ze in 2014 trouwde, maakt ze er in het begin van hun relatie nog grapjes over: geen zorgen, ik doe niet aan de overgang. Ze trekt haar wenkbrauwen veelbetekenend op. 'Grote mond hè?' De tv-maker krijgt andere klachten. Ze wordt geleidelijk zwaarder. Gek voor iemand die exact weet wat ze kan eten en hoe vaak ze moet sporten om op gewicht te blijven. Thuis staat ze elke dag op de weegschaal in de badkamer, een ritueel dat ze al drie decennia uitvoert. Bij 67,5 kilo op de display is ze in haar element. Begin 2016 voelt ze zich 'dik en wiebelig'. Ze moet op de raarste momenten huilen. Als ze 's ochtends haar chihuahua Puck uitlaat, een was opvouwt, of in de stoel van de visagist. Ze wijt het aan haar overstap van NCRV naar AvroTros waar ze, naast haar vaste spel- programma Eén tegen 100 hoopt meerdere programma's te mogen presenteren, zoals DNA Onbekend. Dat aanbod komt niet snel genoeg naar haar zin. 'De buitenwereld dacht: die Tensen gaat als een jekko, maar ik zat bij een nieuwe omroep waar je je toch weer moet bewijzen. Ik had de kracht niet om te zeggen: hier ben ik, wat gaan we maken? Voor mijn gevoel zat ik op de reservebank. Ik zag er bovendien niet uit. Dacht dat niemand meer op mij zat te wachten.' Tijdens de rondreis door India weegt de tv- maker 83 kilo. 'Ik ben wel vaker iets zwaarder, maar dan let ik een tijdje op mijn eten. Nu herkende ik mezelf niet meer. Ik was zo opge zwollen dat ik tegen de bovenkant van mijn wangen aankeek. Ik kon alleen nog maar rek- broekjes aan. Ik haatte mijn lichaam.' En dan was er ook nog dat knalroze haar. Caroline belt haar beste vriend, visagist Leco van Zadelhoff. Die belt op zijn beurt de direc teur van L'Oréal, vraagt om de beste kapper van Jodhpur en geeft telefonisch instructies als zijn vriendin in de kappersstoel zit. Eenmaal thuis kan ze niet meer alleen zijn. 'Ik zat maar voor me uit te staren en te huilen. Niets kwam uit mijn handen. Zelfs boodschappen doen kostte moeite.' Als haar man aan het werk is, gaat ze steeds vaker langs bij haar dochter Charlotte. Die omschrijft haar in die tijd als een zielig vogel tje. 'Ik zag aan haar blik dat ze schrok als ik weer met dikke betraande ogen binnenkwam. Ik heb mijn kinderen normaal gesproken bijna elke dag aan de telefoon. Ze gooien alles bij me over de schutting. Ik ben normaal degene die peptalks geeft, maar dat was nu omgekeerd.' Op slechte dagen zit ze stilletjes bij haar dochter op de bank. 'Thuis werd alles groter in mijn hoofd. De arts heeft twee keer aan me gevraagd of ik nog wel wilde leven. Zo ver gingen mijn gedachten gelukkig niet. Er waren ook goede dagen, maar ik liep wel langs het randje. Ik sleepte mezelf door de dag.' Haar vriendin Nada van Nie maak te er onlangs een documentaire over voor Videoland, Het verboden woord. Voor het eerst is te zien dat de altijd goedgehumeurde presen tatrice, die eind jaren 80 begon als omroepster bij Veronica, door een diep dal ging. 'Ik zei thuis: het verboden woord begint met een o. Als mijn zoon vroeg: 'Mama, wat heb je dan,' gaf ik geen antwoord. Ik kon hem niet uitleggen wat er aan de hand was. Ik begreep het zelf niet eens.' Ze struikelt bijna over haar woorden. 'Het aller belangrijkste vind ik wel: ik wil niet zielig gevonden worden. Het gaat supergoed met me. Wat 14 o o o LU 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94