if Hij niesde en kuchte. Niet op letten. Verder lezen IJs aan zee Nu al klassiek Bij het kasteel r DE HORT OP 'Nee. Nazi.' Dat zei de jongeman met de zonnebril. In de trein. Er vloog een spuugje tussen zijn lippen vandaan. Met een boog. Ik had lang geweifeld. Moest ik iets zeggen? Links en rechts van het gang pad zaten diverse mannen en vrouwen met het mondkapje onder de kin, dan wel met de neus vrij erboven, al was het beslist een minderheid. De conducteur die langsliep liet alles zoals het was. Zou ik er iets van zeggen, dan was ik van de mondkapjespolitie. Het zou misschien agressie oproepen. Maar de afstand tussen mij en de jongeman met de zonnebril op de stoel schuin vóór mij was hooguit tachtig centimeter, en ik hoor bij een kwetsbare groep. Na een blik in het gangpad naar achteren en naar voren was hij gaan zitten en had het kapje afgegooid, kust veilig. Hij niesde en kuchte. Niet op letten. Verder lezen. Volgens een recente studie in het gezaghebbende Britse geneeskundeblad The BMJ is het mondkapje het meest effectieve middel tegen besmettingen, al zijn er alweer wetenschappers met kritiek op de onderzoeksmethode. Wat in me groeide, langzaam maar zeker, was erger dan ergernis. Waarom doen acht op de tien mensen wat hoogstwaarschijnlijk het beste is voor ons allemaal, op zijn minst beter dan helemaal niets, en twee niet? Het werd walging. Dat achterhoofd, de korte haartjes die eruit groeiden, de hoekige vorm van de schedel, de poten van de stoere zonnebril op de oorschelpen. Hou je in. Een maand of twee geleden kreeg ik een stroom bedreigingen binnen via sociale media vanwege een column over wappies en antivaxers. Blijf maar binnen de komende dagen. We weten waar je dochter woont. Krijg de blaf- kanker. Links van mij zaten vier studententypes met kapjes op, ze leken aardig en beschaafd. Vooruit maar. Ik stond op en zei tegen de zonnebril: 'Zou je alsjeblieft dat kapje op willen doen?' Bij het antwoord deed hij zijn zonnebril af. Wel zo beleefd, vond ik. Verderop draaiden hoofden nieuwsgierig naar ons toe. De vier aardige studenten links keken strak voor zich uit. Stom, stom. Had me moeten inhouden. MEZZA 11 De mooiste ijsbanen éWM' Op de 600 vierkante meter ijs op het Scheveningse Kurhausplein is het eindeloos zwieren. Laat je vooral niet tegenhouden door slecht weer, want deze ijsbaan is overdekt. t/m 24 januari, cooleventscheveningen.nl ICE Amsterdam mag zo lanzamerhand een klassieker heten. Met het indrukwekkende Rijksmuseum op de achtergrond kun je je hier uitleven op de schaats - of bij een van de vele eet- en drinkkraampjes. t/m 30 januari, iceamsterdam.nl Üf* Het Muiderslot verkeert in winterse sferen en de ijsbaan draagt daaraan bij. Dat wordt schaatsen met bijzonder statig uitzicht. Van 11 december t/m 30 januari, muiderslot.nl Egbert Jan Riethof (67) is journalist, dwarsdenker, ex-leraar, ex-minnaar en vader. o u_ O UI s o CL O OQ O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91